ایران لایت

رازهای سبک بوهمیان برای خانه‌ای جذاب و راحت

سبک بوهمیان
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

رای کسانی که به دنبال خلق ایده‌های جسورانه هستند، باید بگویم سبک بوهمیان یا همان بوهو، سبکی است که مدت‌ها به دنبال آن بوده‌اید. در این سبک، با الهام از فرهنگ و هنر بوهمیان، ظاهری غیررسمی، آزاد و سرشار از رنگ و طرح به تصویر کشیده می‌شود. پس برای اینکه بتوانید به دنیای رنگ‌ها، طرح‌ها و فرهنگ‌ها با رعایت المان‌های مختص به این سبک سفر کنید، بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

بوهمیان از گذشته تا امروز

این سبک الگو گرفته از گروهی از مردم به نام بوهمیان است. آن‌ها در اروپای مرکزی زندگی می‌کردند و زندگی غیرمتعارف‌شان به دلیل سفرهای متعدد سبب شد تا از جامعه طرد شوند. آوارگان، هنرمندان، موسیقیدانان و متفکران آزاد در این گروه جای گرفته بودند. پیروی نکردن از قواعد و هنجارشکنی با وارد کردن عناصر طبیعی به زندگی سبب شد تا سبک بوهمیان آرام‌آرام رشد پیدا کند به شکلی که در قرن نوزدهم، نویسندگان و هنرمندان و علاقه‌مندان به دنیای مد از آن‌ها پیروی کردند.

استفاده از مواد طبیعی مانند چوب، چرم و پارچه‌های دست‌بافت در زندگی روزمره و بهره‌گرفتن از رنگ‌های جسورانه، طرح‌های گل‌دار، لباس‌های بلند و گشاد و اکسسوری‌های بزرگ در دنیای مد، این سبک را رواج داد. تا زمانی که در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ جنبش‌های ضد فرهنگ به محبوبیت زیادی دست یافتند و سبک بوهمیان نیز تحت تأثیر این جنبش‌ها قرار گرفت. امروزه، سبک بوهمیان به سبکی مدرن و متنوع تبدیل شده است به شکلی که شما عناصری از فرهنگ‌های مختلف و دوره‌های زمانی متفاوت را بدون هیچ ترسی در این سبک می‌توانید شاهد باشید.

سبک بوهمیان در زندگی مدرن امروز

اگر بخواهیم گشتی در سبک بوهمیان بزنیم، باید بگویم این سبک رقصی از رنگ‌ها، طرح‌ها و فرهنگ‌ها را برای شما به تصویر می‌کشد. در دنیای این دکوراسیون، قواعد و اصول جایی ندارند و سبکی رها و پرشور خودنمایی می‌کند. رنگ‌های قرمزهای آتشین، نارنجی‌های گرم، فیروزه‌ای‌های روح‌نواز و زمردی‌های سرسبز برای به تصویر کشیده شدن جرئت می‌گیرند.

طرح‌های بومی و قومی از قید و بند هندسه آزاد می‌شوند و داستان‌هایی از فرهنگ‌ها و اقوام مختلف روایت می‌شوند. باید بگویم در این سبک هیچ چیز اضافه‌ای یافت نمی‌شود. از عتیقه‌های کهنه تا سوغات‌های سفرتان، در کنار آثار هنری دست‌ساز و گیاهان طبیعی، همه و همه جایی برای خود پیدا خواهند کرد. پس اگر از قواعد دکوراسیون خسته شده‌اید و به دنبال فضایی صمیمی و راحت هستید، بوهمیان بهترین انتخاب برای شما است.

سبک بوهمیان در زندگی مدرن امروز

سبک بوهمیان برای چه کسانی مناسب است؟

اگر از دنباله‌روی کردن مدهای زودگذر خسته شده‌اید و به دنبال فضایی منحصر به فرد و شخصی هستید، بوهمیان برای شما ساخته شده است. کسانی که به رنگ‌های جسورانه، طرح‌های متنوع و ترکیب‌های غیرمنتظره علاقه‌مند هستند، بوهمیان بهشت آن‌ها است. در صورتی که از قواعد و نظم در انواع سبک‌ها خسته شده‌اید و به دنبال فضایی غیررسمی و راحت هستید، باید بگویم در این سبک خبری از چیدمان‌های منظم و قرینه نیست.

بوهمیان فرصتی عالی برای به نمایش گذاشتن سوغات سفر و خاطراتتان در خانه شماست، پس عشاق سفر از این سبک دور نمانند. اگر روحی خلاق دارید، برای به نمایش گذاشتن آثار هنری و دست‌سازهایتان، بوهمیان فضایی ایده‌آل را برای شما به تصویر می‌کشد. در آخر باید بگویم که بوهمیان قواعد سخت‌گیرانه‌ای ندارد و شما هم می‌توانید با خلاقیت خود، آن را به سلیقه خودتان شخصی‌سازی کنید.

ویژگی‌های سبک بوهمیان در دکوراسیون

سبک بوهمیان امروزه به یکی از محبوب‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی تبدیل شده است. این سبک به دلیل فضای گرم و صمیمی مورد علاقه بسیاری از افراد است. چیدمان غیررسمی و اشیاء و لوازم دکوری منحصر به فرد از جمله ویژگی‌های بارز این سبک محسوب می‌شود. در ادامه از مؤلفه‌های بارز آن بیشتر با شما خواهیم گفت، پس با ما باشید.

رنگ و طرح‌های استفاده شده

استفاده از رنگ‌های گرم و غنی مانند قرمز، نارنجی، فیروزه‌ای، بنفش و زمردی در کنار استفاده از طرح‌ها و نقش‌های بومی، قومی و هندسی و ترکیب رنگ‌ها و طرح‌های جسورانه و غیرمنتظره، اولین قدم برای رسیدن به این سبک محسوب می‌شود.

مواد و متریال اولیه

بهتر است از مواد طبیعی مانند چوب، پنبه، کنف، پشم و بامبو در کنار پارچه‌های با بافت‌های متنوع مانند مخمل، کتان و چرم و لوازم دکوری فلزی مانند مس، برنج و نقره برای ساخت این سبک استفاده شود.

نوع چیدمان

چیدمان غیررسمی و راحت با مبلمان ال برای دورهمی دوستانه، در ایجاد فضای گفتگو و معاشرت بیشتر در اتاق نشیمن بسیار به کمک شما می‌آید. همچنین استفاده از فرش‌ها و گلیم، کوسن‌ها، پتوها و پارچه‌ها برای پوشش کف و سایر وسایل به صورت چیدمان‌های چند لایه برای این دکوراسیون امری ضروری محسوب می‌شود.

نوع چیدمان در سبک بوهمیان

دکوری‌های متناسب

سعی کنید از اشیاء و لوازم دکوری منحصر به فرد با تاریخچه و داستان به خصوص استفاده کنید؛ مثلاً سوغات سفر شما می‌تواند روایت‌گر خاطره‌ای باشد یا اینکه عتیقه‌جات پیشینه‌ای را در دل دارند. حتی آثار هنری دست‌ساز هم می‌توانند حرف‌های بسیاری در این سبک از دکوراسیون داشته باشند. برای نمایش شخصیت و علایق ساکنین در انتخاب اشیاء دکوری هوشمندانه قدم بردارید.

فضای کلی در محیط

تمام تلاش خود را کنید تا فضایی گرم، صمیمی و با حس سرزندگی و نشاط از ترکیب فرهنگ‌ها و سبک‌های مختلف به تصویر کشیده شود. خلاقیت و سلیقه شخصی حرف اول را در سبک بوهمیان می‌زند. از حاشیه دور باشید و به اصل بپردازید تا شاهد آشفتگی و شلوغی در محیط نباشید.

گل و گیاه

عنصر حیاتی این دکوراسیون گیاهان هستند و گل‌ها و گیاهان نقشی حیاتی در سبک بوهمیان ایفا می‌کنند. پس از طراوت، رنگ و حس زندگی آن‌ها دور نمانید. استفاده از گیاهان آپارتمانی، گلدان‌های آویز، کاکتوس‌ها و گیاهان هوازی برای دکوراسیون بوهمیان در هر گوشه‌ای از خانه آزاد است.

گل و گیاه در دکور بوهمیان

نکات طلایی برای دکوراسیون به سبک بوهمیان

  • از رنگ‌ها نترسید و جسورانه طرح‌ها و رنگ‌های جیغ را مورد استفاده قرار دهید.
  • به هیچ عنوان از خلق ایده با عناصر طبیعی مانند چوب، پنبه و پشم غافل نشوید.
  • سعی کنید از اکسسوری‌هایی که تاریخچه و داستانی را روایت می‌کنند، استفاده کنید.
  • سعی کنید از اشیاء و لوازم دکوری منحصر به فرد استفاده کنید و مبلمان را به صورت غیررسمی و راحت بچینید.
  • در این سبک می‌توانید از یک تابلو فرش تا گل‌های آپارتمانی را جای دهید به شرط آن که هارمونی رنگ و اصول چیدمان نظم منزل شما را به هم نریزد.
  • سعی کنید بیش از حد از رنگ‌ها، طرح‌ها و بافت‌ها استفاده نکنید تا شلوغی بیش از حد در محیط به تصویر کشیده نشود.
  • به نورپردازی توجه کنید و متناسب با این سبک، بخشی را شادتر و بخشی را تیره‌تر برای خلوت خود ایده‌پردازی کنید. از نور طبیعی و مصنوعی به طور متعادل استفاده کنید.

کلام آخر در مورد آزادی رنگ‌ها و طرح‌ها در سبک بوهمیان

همان‌طور که در مقاله پیش رو مطالعه کردید، بوهمیان سبکی در دکوراسیون داخلی است که با الهام از فرهنگ و زندگی بوهمیان، طبیعت و سفر شکل گرفته است. این سبک با ظاهری غیررسمی، آزاد و سرشار از رنگ و طرح، فضایی گرم و صمیمی را به تصویر می‌کشد. هر چقدر ایده‌پردازی شما جسورانه و غیرمنتظره‌تر باشد، شما به این سبک نزدیک‌تر می‌شوید. استفاده از متریال طبیعی مانند چوب، پنبه، پشم، کنف و بامبو در این مسیر شما را موفق‌تر می‌کند.

اگر از قواعد و قوانین سبک‌های رایج دلزده شده‌اید، چیدمان غیررسمی و راحت اصلی‌ترین امر در این سبک محسوب می‌شود. در آخر هم باید بگویم به راحتی با ترکیب سوغاتی‌های سفرتان، وسایل دست‌ساز و عتیقه می‌توانید این سبک را به تصویر بکشید. پس اگر می‌خواهید برای خانه‌های آپارتمانی، ویلایی و حتی فضاهای اداری خود خلاقیت و سلیقه خودتان را آزاد و رها برای رسیدن به فضایی گرم و صمیمی به کار بگیرید، سبک بوهمیان انتخابی ایده‌آل برای شما است.


آیا آماده‌اید تا خانه یا محل کار خود را با سبک بوهمیان دکوراسیون کنید؟ ما در IranLight آماده‌ایم تا به شما کمک کنیم. همین حالا برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید و فضای دلخواه خود را خلق کنید. از طریق سایت ما با ما در ارتباط باشید و بهترین تجربه دکوراسیون را با ما داشته باشید!

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری