ایران لایت

دکوراسیون بیوفیلیک: پیوند طبیعت و زندگی مدرن

دکوراسیون بیوفیلیک
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

در یک کلام، اگر بخواهیم مختصر و مفید از دکوراسیون بیوفیلیک برای شما بگویم، این سبک به معنی (پیوند انسان و طبیعت در فضای خانه) است. بیوفیلیک از واژه “بیوفیلیا” به معنای “عشق به طبیعت” گرفته شده است. در این سبک، شما می‌توانید با بهره‌گیری از عناصر طبیعی و الهام‌بخش از دنیای بیرون، فضایی آرامش‌بخش، شاداب و سرشار از طراوت را برای ساکنین خلق کنید. از آنجایی که دنیای مدرن امروز چنین زندگی شادی را در فضای خانه طلب می‌کند، در ادامه قرار است جامع‌تر به بررسی این طراحی و این سبک از دکوراسیون بپردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

ویژگی‌های بارز دکوراسیون بیوفیلیک

در دنیای مدرن امروز، نیاز است که بار دیگر پیوندی دوباره با طبیعت در خانه فراهم شود. بیوفیلیک با آوردن طبیعت به داخل خانه‌ها، فضایی سالم‌تر و آرامش‌بخش‌تری را برای زندگی انسان‌ها فراهم می‌کند. از همین رو، در ادامه از ویژگی‌های این سبک که از منظر سلامتی جسمی و روانی مزایای بسیاری دارد خواهیم گفت؛ پس با ما باشید.

جان دادن به محیط با دکوراسیون طبیعی

همان‌طور که اشاره شد، این دکوراسیون به پیوند طبیعت و دکوراسیون بسیار اهمیت می‌دهد. از همین رو، گیاهان عنصری کلیدی در این سبک محسوب می‌شوند که نقشی اساسی در تصفیه هوا، افزایش رطوبت و ایجاد حس طراوت و شادابی در فضا دارند. شما می‌توانید فضای بیرونی را با دار و درخت و فضای داخلی را با گیاهان آپارتمانی خاص دیزاین کنید.

دکوراسیون بیوفیلیک

نور خورشید را فراموش نکنید

در طبیعت، هر آن چیزی که وجود دارد مهمان این دکوراسیون است. از همین رو، نور طبیعی خورشید که به عنوان منبعی طبیعی و حیاتی است، در طراحی بیوفیلیک باید به وفور استفاده شود؛ بنابراین، استفاده از پنجره‌های بزرگ و نورگیرهای ریز و درشت در زمان ساخت و ساز در این راستا به کمک شما می‌آید.

متریال مورد نیاز

قرار است شما سبکی را خلق کنید که تداعی‌کننده حال و هوای طبیعت باشد. از همین رو، باید از متریال‌های طبیعی مانند چوب، سنگ، بامبو و کتان که حس گرمای زیادی دارند استفاده کنید تا صمیمیت و آرامش در فضا حاصل شود.

الهام از اشکال و الگوهای طبیعی

استفاده از اشکال هندسی برگرفته از طبیعت، مانند لانه زنبور، لانه پرندگان و گلبرگ‌ها برای طراحی داخلی، می‌تواند حس پیوند با دنیای بیرون را تقویت کند. شما حتی می‌توانید کف‌پوش و دیوارپوش را با الگوهای طبیعی مانند امواج دریا و آسمان تصویرسازی کنید.

الهام از اشکال و الگوهای طبیعی در دکور بیوفیلیک

از آب در حد مجاز استفاده شود

آب به عنوان یکی از عناصر حیاتی در طبیعت، در کنار گیاهان حس آرامش و سکون را به شما هدیه می‌دهد. از همین رو، تا جایی که دستتان باز است می‌توانید از آب‌نما، آکواریوم، حوضچه‌های کوچک و حتی قرار دادن ظرف آبی ساده روی میز برای القا کردن این حس سرزندگی و شادابی استفاده کنید.

اکسسوری‌های با المان‌های طبیعی

نیازی نیست از گل‌های مصنوعی استفاده کنید تا وقتی که گل‌های طبیعی وجود دارند. یا اینکه به جای آینه‌کاری، سعی کنید نقاشی‌هایی با عکس‌هایی از مناظر طبیعی مانند جنگل، کوهستان و دریا را به تصویر بکشید.

مزایای دکوراسیون بیوفیلیک

زمانی که وارد طبیعت می‌شوید، حس عمیق شادابی و دور شدن از استرس و اضطراب اولین امری است که به آن دست پیدا می‌کنید. دکوراسیون بیوفیلیک با شبیه‌سازی فضای طبیعی در خانه، این مزیت را برای شما به ارمغان می‌آورد. گیاهان تصفیه‌کننده هوا هستند و اکسیژن را به فضا اضافه می‌کنند. همچنین، نور طبیعی سلامتی جسمی و روانی شما را بهبود می‌بخشد. حضور در فضایی مشابه طبیعت به افزایش خلاقیت و تمرکز شما بسیار کمک می‌کند. حتی این سبک چیدمان بر روی رفتار و اخلاق شما هم تأثیرگذار است، چرا که خواب با کیفیت‌تری را برای شما فراهم می‌کند. از سوی دیگر، روزها با انرژی بیشتری می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بپردازید. پس می‌توان نتیجه گرفت که دکوراسیون بیوفیلیک با استفاده از عناصر طبیعی و الهام‌بخش از دنیای بیرون، فضایی زیبا، آرامش‌بخش و دلنشین را برای ساکنین خلق می‌کند.

مزایای دکوراسیون بیوفیلیک

دکوراسیون بیوفیلیک مناسب چه کسانی است؟

افراد با هر سلیقه و نیازی می‌توانند این سبک دکوراسیون را مورد استفاده قرار دهند. از همین رو، در ادامه به بررسی اصول این موضوع خواهیم پرداخت؛ پس با ما باشید.

افراد مبتلا به استرس و اضطراب

از آنجایی که با حضور در طبیعت، در قدم اول استرس و تشویش از شما دور می‌شود، باید بگویم کسانی که دچار بیماری‌های افسردگی و استرسی هستند، با این سبک دکوراسیون تا حدودی می‌توانند از فشارهای روانی که در سطح روز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند دوری کنند.

دورکارها و شاغلین در منزل

تفاوتی نمی‌کند که شما یک زن خانه‌دار باشید یا یک فریلنسر که به صورت دورکاری فعالیت کاری خود را دنبال می‌کند. دکوراسیون بیوفیلیک برای تمام افرادی که مدت زمان طولانی در یک محیط به سر می‌برند مفید است، چرا که سبب می‌شود خلاقیت افزایش پیدا کند و از سمت دیگر، قدرت یادگیری و تمرکز هم بالا برود.

تمام اعضای خانواده

همه ما در طی زندگی روزمره خود تنش‌هایی داریم، از مدرسه تا محیط کار و حتی خانم‌های خانه‌دار در محیط منزل. از همین رو، دکوراسیون بیوفیلیک با ایجاد فضایی زیبا، می‌تواند به تقویت روابط خانوادگی و ایجاد حس صمیمیت در بین اعضای خانواده کمک کند. بچه‌ها، نوجوان‌ها، افراد میان‌سال و کهن‌سال همه و همه می‌توانند با کمک این سبک از دکوراسیون، زندگی با کیفیت‌تری را تجربه کنند.

دکور بیوفیلیک

علاقه‌مندان به طبیعت

دکوراسیون بیوفیلیک می‌تواند حس حضور در طبیعت را در خانه برای افرادی که عاشق طبیعت هستند تداعی کند و به آن‌ها آرامش و شادابی بیشتری هدیه دهد تا از فضای داخل منزل هم نهایت لذت را ببرند.

افراد مبتلا به آلرژی یا مشکلات تنفسی

از آنجایی که این دکوراسیون اصلی‌ترین مؤلفه‌اش گیاهان هستند، باید بگویم گیاهان تصفیه‌کننده به تصفیه هوا از آلاینده‌ها و سموم مضر کمک می‌کنند. این موضوع می‌تواند برای افرادی که مبتلا به آلرژی یا مشکلات تنفسی هستند، بسیار مفید باشد.

نکات طلایی برای دکوراسیون بیوفیلیک در خانه‌های آپارتمانی

  • سعی کنید در استفاده از گل و گیاه افراط و تفریط نداشته باشید. با توجه به فضای موجود، گیاهان مناسب را انتخاب کنید.
  • از نورگیرها و پرده‌های نازک برای بهره‌گیری از نور طبیعی استفاده کنید تا فضای خصوصی شما هم حفظ شود.
  • تا حد امکان از متریال‌های طبیعی در طراحی داخلی استفاده کنید. حتی اگر تابلویی قرار است استفاده شود، بهتر است مضمون آن از طبیعت باشد.

کلام آخر درباره دکوراسیون بیوفیلیک

همان‌طور که در طی مقاله پیش‌رو مطالعه کردید، این سبک از دکوراسیون گامی مؤثر در ایجاد دنیایی سالم‌تر و پایدارتر برای نسل‌های آینده محسوب می‌شود. چرا که با وارد کردن طبیعت به دنیای داخل منزل، سلامتی و شادابی، افزایش خلاقیت و تمرکز از یک سو بیشتر و از سمت دیگر، استرس و اضطراب کاهش پیدا می‌کند. این طراحی داخلی نوین از عناصر طبیعی مانند گیاهان، نور طبیعی و متریال‌های طبیعی بهره گرفته است و سبب می‌شود کیفیت زندگی شما چند برابر بیشتر شود. دکوراسیون بیوفیلیک، فراتر از یک سبک دکوراسیون است چرا که در سلامت افراد در کنار زیبایی محیط نقش اساسی دارد. امید است مطالب ارائه شده به جهت رسیدن به این سبک از چیدمان و طراحی شما عزیزان را راهنمایی کرده باشد.


با ایران لایت، نورپردازی خانه‌تان را متحول کنید!

از خدمات تخصصی نورپردازی و طراحی دکوراسیون ما بهره‌مند شوید. برای مشاوره حضوری و اطلاعات بیشتر، به صفحه مشاوره ما مراجعه کنید.

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری