ایران لایت

نورپردازی بیوفیلیک: آوردن درخشش طبیعت به فضای داخلی

نورپردازی بیوفیلیک
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

نورپردازی بیوفیلیک چیست؟ باید بگویم این نورپردازی پنجره‌ای به سوی طبیعت در خانه شما است. چرا که با استفاده از عناصر و الگوهای طبیعی به ایجاد فضایی که حس حضور در طبیعت را القا می‌کند کمک می‌شود. حضور در دنیای ماشینی نیاز به این نورپردازی را به امری بسیار مهم تبدیل کرده است. چرا که نورپردازی بیوفیلیک به عنوان راه‌حلی خلاقانه برای ایجاد فضایی دل‌نشین و مرتبط با طبیعت ظهور کرده است. کافی است بدانید با الهام از عناصر طبیعی مانند نور خورشید، گیاهان و رنگ‌های موجود در طبیعت می‌توانید در این مسیر گام بردارید. برای اینکه بیشتر با فواید و کاربردهای این سبک نورپردازی آشنا شوید کافی است با ما باشید.

نقش نورپردازی بیوفیلیک در انواع دکوراسیون‌ها

همان‌طور که اشاره شد دکوراسیون‌های متمایز با سبک‌های متنوعی را این روزها در پیش رو داریم پس دور از لطف نیست که نورپردازی بیوفیلیک را در انواع دکوراسیون‌ها بررسی کنیم.

دکوراسیون مدرن

سادگی و یک دست بودن عناصر در ایده‌پردازی بسیار حائز اهمیت است؛ یعنی اینکه همه چیز با وجود بودن گویی در محیط وجود ندارد. نورپردازی هم به همین سبک برای چیدمان باید به تصویر کشیده شود. استفاده از خطوط صاف و ساده در کنار نورپردازی پنهان و نورپردازی تأکیدی برای برجسته کردن عناصر دکوراسیون این مهم را برای شما به نمایش می‌گذارد. برای این منظور باید از لامپ‌های LED کم مصرف با نوردهی گرم برای ایجاد فضایی آرام و دل‌نشین استفاده شود.

نورپردازی بیوفیلیک در دکوراسیون مدرن

دکوراسیون اسکاندیناوی

در دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی تمرکز بر نور طبیعی و استفاده از پنجره‌های بزرگ برای روشنایی فضا است. پس شما می‌توانید با استفاده از رنگ‌های روشن و ملایم در کنار نورپردازی ملایم و یکنواخت برای ایجاد فضایی دل‌باز و آرام اقدام کنید.

دکوراسیون روستیک

هر چقدر اکسسوری‌های مرتبط با چیدمان، سنتی و کلاسیک‌تر باشد فضا صمیمی‌تر و خاص‌تر به تصویر کشیده می‌شود. پس استفاده از متریال‌های طبیعی مانند چوب و سنگ در کنار نورپردازی گرم و صمیمی و استفاده از شمع، لوسترهای چوبی و چراغ‌های آویز برای ایجاد فضایی گرم و صمیمی امر مهمی محسوب می‌شود.

دکوراسیون مینیمال

استفاده از نورپردازی ساده و کاربردی برای روشنایی فضا، بدون ایجاد مزاحمت برای زیبایی‌شناسی مینیمال با استفاده از چراغ‌های خطی، پنل‌های LED و چراغ‌های توکار برای ایجاد فضایی روشن و مدرن به شما کمک می‌کند.

دکوراسیون بوهمی

استفاده از نورپردازی با ترکیبی از منابع نوری مختلف برای ایجاد فضایی پویا و پر جنب و جوش با استفاده از لامپ‌های رشته‌ای، شمع، فانوس و چراغ‌های رنگی در این سبک چیدمان کاربرد دارد.

استفاده از نورپردازی بیوفیلیک در دکوراسیون بوهمیان

مزایای نورپردازی بیوفیلیک چیست؟

همان‌طور که اشاره شد برای نورپردازی بیوفیلیک از طبیعت الهام گرفته می‌شود و همین امر فواید قابل توجهی برای سلامتی شما به همراه دارد که در ادامه بخشی از آن را با شما در میان می‌گذاریم.

سلامتی جسم و روح

دیگر نباید از نورپردازی تنها در راستای زیباسازی محیط استفاده شود چرا که نور نقش بسیار اساسی در کنترل استرس‌های روزمره افراد دارد. از همین رو با نور طبیعی می‌توانید سطح کورتیزول یا همان هورمون استرس را در بدن کاهش دهید. این امر رابطه مستقیم با تمرکز شما دارد و سبب می‌شود خلاقیت شما هم بیشتر شود. از سوی دیگر، ریتم شبانه‌روزی بدن را نور طبیعی تنظیم می‌کند و کیفیت خواب شما را هم ارتقا می‌دهد. سطح سروتونین یا هورمون شادی با در معرض نور طبیعی قرار گرفتن بالا می‌رود و خلق و خویتان بهتر می‌شود.

زیبایی‌شناسی

نورپردازی بیوفیلیک، با شبیه‌سازی نورهای طبیعی و استفاده از المان‌های طبیعی، حس سرزندگی و طراوت را به فضا القا می‌کند. این نورپردازی با استفاده از رنگ‌ها و الگوهای طبیعی، فضایی زیبا و چشم‌نواز را خلق می‌کند. پس می‌توانیم بگوییم بعد از سلامتی نقش به‌سزایی در بهتر دیده شدن دکوراسیون‌های خلاقانه‌تان دارد.

پایداری بیشتر

استفاده از نور طبیعی و لامپ‌های کم مصرف، به کاهش مصرف انرژی و حفظ محیط زیست کمک می‌کند. همین امر شما را به سمت کاهش مصرف و مقرون به صرفه‌تر شدن هزینه‌های زندگی می‌برد.

لامپ های کم مصرف در کنار پنجره برای دریافت نور طبیعی

نورپردازی بیوفیلیک در فضاهای داخلی

باید از اصول و قوانینی که سبب می‌شود تا شما به این سبک از نورپردازی نزدیک شوید بیشتر بدانید چرا که حتی گل و گیاه هم در این نورپردازی دخیل هستند و ما در ادامه بیشتر از آن‌ها خواهیم گفت با ما باشید.

استفاده از نور طبیعی

هر چقدر می‌توانید به جای نورهای مصنوعی از نور طبیعی برای این سبک نورپردازی استفاده کنید. استفاده از پنجره‌ها و درب‌های شیشه‌ای بزرگ در کنار پرده‌های حریر و نازک برای انعکاس نور بیشتر اولین اصل از این قاعده محسوب می‌شوند. نورپردازی بیوفیلیک روشی ساده و مؤثر برای ایجاد فضایی سالم‌تر و شادتر است.

استفاده از گیاهان

شاید برایتان جالب باشد که بدانید گیاهان چه نقشی در نورپردازی بیوفیلیک دارند. باید بگویم از گیاهان برای سایه انداختن طبیعی استفاده کنید. چرا که هدف از این نورپردازی ایجاد فضایی شبیه‌سازی شده با نورهای طبیعی است. گیاهان نه تنها تصفیه کننده هوا هستند، بلکه می‌توانند به ایجاد حس آرامش و صلح در فضا نیز کمک کنند.

نورپردازی لایه‌ای

بهتر است چند نوع نورپردازی به صورت هم‌زمان استفاده شود تا سایه و روشن‌های حاصل شده فضایی جذاب‌تر را به تصویر بکشند. نورپردازی محیطی، نورپردازی وظیفه‌ای و نورپردازی تاکیدی بدون تردید با ترکیب شدن با یکدیگر این امر را برای شما فراهم می‌کنند.

نورپردازی لایه ای در محل کار با استفاده از سبک بیوفیلیک

نقش رنگ‌ها

هدف تأثیرگذاری نورپردازی به نفع ما است تا دیزاین طبیعی‌تری را به تصویر بکشیم. از همین رو رنگ‌های مثل زرد، نارنجی و قرمز سبب می‌شوند تا فضایی گرم و صمیمی را بتوانید ایجاد کنید. همچنین می‌توانید از لامپ‌هایی با رنگ دمای گرم استفاده کنید که نور خورشید را شبیه‌سازی می‌کنند.

متریال‌های طبیعی

نورپردازی فوق قرار است شما را به دل طبیعت بکشاند پس چه بهتر که با استفاده از متریال‌هایی مانند چوب، سنگ و بامبو، حس اتصال به طبیعت را تقویت کنید. این دو یعنی نورپردازی بیوفیلیک و متریال طبیعی برای سبک‌های بسیاری قابل استفاده هستند.

کاربرد نورپردازی بیوفیلیک

نورپردازی بیوفیلیک رویکردی نوین در طراحی نورپردازی است که با ایجاد فضایی سالم، زیبا و مرتبط با طبیعت، کیفیت زندگی انسان‌ها را ارتقا می‌دهد.

• در فضاهای مختلف مانند پذیرایی، اتاق خواب، آشپزخانه و حمام قابل استفاده است.

• به منظور افزایش تمرکز، خلاقیت و بهره‌وری کارکنان در محیط کار از این نور استفاده می‌شود.

• این نور برای مکان‌های آموزشی هم توصیه می‌شود چرا که به یادگیری بهتر و افزایش انگیزه دانش‌آموزان کمک می‌کند.

• با استفاده از این نور در مکان‌های درمانی به بهبود روحیه و تسریع روند درمان بیماران کمک می‌شود.

افزایش کارایی کارکنان در محل کار

کلام آخر در مورد نورپردازی بیوفیلیک

همان‌طور که اشاره شد نورپردازی بیوفیلیک با الهام از طبیعت، رویکردی نوین در طراحی نورپردازی را به نمایش می‌گذارد. این سبک از نورپردازی فواید قابل توجهی برای سلامتی را به ارمغان می‌آورد. مزایای کلیدی این سبک کاهش استرس و اضطراب، افزایش بهره‌وری، بهبود کیفیت خواب، تقویت خلق و خو، ایجاد حس سرزندگی و طراوت، تقویت حس مکان، ایجاد فضایی زیبا و چشم‌نواز، کاهش مصرف انرژی و ایجاد فضایی سالم برای امورات روزمره است. شما از این سبک ایده‌پردازی می‌توانید برای منزل، محیط کار، مکان‌های آموزشی و درمانی بهره بگیرید. این سبک نورپردازی رویکردی جامع و پایدار برای طراحی نورپردازی است که به ارتقای کیفیت زندگی انسان ها کمک می کند.


برای دریافت مشاوره رایگان در طراحی دکوراسیون و نورپردازی، و بهره‌مندی از خدمات حضوری نورپردازی، به صفحه اصلی ایران لایت و صفحه مشاوره ما مراجعه کنید. کارشناسان ما در ایران لایت آماده‌اند تا با ارائه بهترین راهکارها، فضایی دل‌نشین و مرتبط با طبیعت برای شما ایجاد کنند. همین حالا اقدام کنید و از تخصص ما بهره‌مند شوید!

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری