ایران لایت

نورپردازی اتاق گیمینگ به سبک گیمرهای حرفه‌ای

نورپردازی اتاق گیمینگ ساده
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

نورپردازی اتاق گیمینگ یکی از اساسی‌ترین نکات در اتاق گیمینگ است. امروزه گیمینگ تبدیل به یک تفریح هیجان‌انگیز و لذت‌بخش در بین جمعیت کثیری از افراد شده است. بسیاری از گیمرها معتقدند که گیمینگ صرفاً یک تفریح یا بازی نیست؛ بلکه نوعی سبک زندگی است. حال که این تکنولوژی نسبتاً جدید مورد استقبال قشرهای مختلفی از جامعه قرار گرفته و پیر و جوان نمی‌شناسد، خوب است با آن بیشتر آشنا شده و نکات لازم درباره اتاق گیمینگ از جمله تجهیزات نورپردازی موردنیاز اتاق گیمینگ را بشناسیم.

ویژگی‌های اساسی نورپردازی اتاق گیمینگ

در هنگام نورپردازی اتاق گیمینگ و تجهیز دکوراسیون آن، نکات بسیار مهمی باید موردتوجه طراحان قرار گیرد. هر شخص برای تبدیل‌شدن به یک گیمر حرفه‌ای نیاز دارد در یک محیط کاملاً استاندارد فعالیت کند. ازآنجاکه گیمرها نیز سلایق و روحیات بسیار گوناگونی نسبت به هم دارند، طبیعتاً نمی‌توان برای همه آن‌ها یک دکوراسیون مشابه در نظر گرفت. چند مورد از ویژگی‌های دکوراسیون اتاق گیمینگ عبارت است از:

ابعاد اتاق گیمینگ

برای نورپردازی اتاق گیمینگ درنظرگرفتن ابعاد اتاق نکته‌ای بسیار مهم است. اگر اتاق بزرگ باشد و از نور کمی برخوردار باشد، تاریکی زیاد اتاق موجب خستگی گیمر می‌شود. همچنین درصورتی‌که اتاق گیمینگ کوچک باشد، استفاده زیاد از نورها موجب حواس‌پرتی و عدم تمرکز گیمر می‌شود.

جنسیت گیمر

برای نورپردازی اتاق گیمینگ توجه به تفاوت جنسیت گیمرها کمک شایانی به طراح می‌کند. روحیات و سلایق گیمرهای پسر و دختر تفاوت زیادی باهم دارد. انتخاب رنگ نور متناسب با سلیقه و روحیه گیمر به او کمک می‌کند تا در هنگام بازی تمرکز بالایی داشته باشد.

وسیله بازی

گیمرها برای گیم از ابزار های گوناگونی از جمله کنسول، لپ‌تاپ و کامپیوتر استفاده می‌کنند. دانستن نوع وسیله موردنظر گیمر در طراحی نورپردازی بسیار کمک‌کننده است.

توجه به وسیله بازی

راه‌های نورپردازی اتاق گیمینگ

نورپردازی اتاق گیمینگ موجب ایجاد هیجان بالا در هنگام بازی می‌شود. طراحان حرفه‌ای معمولاً از 3 روش برای طراحی نورپردازی اتاق گیمینگ استفاده می‌کنند. نورپردازان در حین نورپردازی اتاق از انواع ریسه‌ها و لامپ‌های مختلف برای جذابیت بیشتر اتاق استفاده می‌کنند. از جمله روش‌های نورپردازی می‌توان به راه‌های زیر اشاره کرد:

نورپردازی فضای ساختمان

نورپردازی صحیح دیوارها و سقف از مهم‌ترین موارد در نورپردازی اتاق گیمینگ است. در هنگام طراحی اتاق گیمینگ توجه به نورپردازی دیوارها و سقف می‌تواند فضای چشم‌نوازتری را ایجاد کند.

نورپردازی سیستم و تجهیزات بازی

در اتاق گیمینگ ابزار مورداستفاده گیمر از جمله کیس کامپیوتر، موس، کیبورد، دسته بازی (گیم پد) و دیگر لوازم تخصصی گیمینگ وجود دارد. نورپردازی صحیح این وسایل نه‌تنها کار دشواری نیست بلکه باعث ایجاد هیجان دوچندان در هنگام بازی و همچنین جلوه بسیار بیشتر اتاق گیمینگ می‌شود.

نورپردازی میز و صندلی گیمر

گیمرهای حرفه‌ای علاوه بر فضای اتاق و سیستم، میز و صندلی خود را نیز نورپردازی می‌کنند که این نورپردازی موجب زیباسازی بیشتر فضای اتاق می‌شود.

رنگ نور مناسب نورپردازی اتاق گیمینگ

در نورپردازی اتاق گیمینگ پرکاربردترین نوع نورپردازی، استفاده از لامپ‌های نئونی رنگی است. تنوع در رنگ لامپ‌های نئونی بالا است و این تنوع باعث می‌شود گیمرها با سلایق مختلف حق انتخاب نسبتاً خوبی داشته باشند. یک گیمر حرفه‌ای به انتخاب صحیح رنگ نورپردازی اتاق گیمینگ اهمیت زیادی می‌دهد.

نور هر رنگ در روان‌شناسی رنگ‌ها تأثیر خاصی بر روحیه انسان دارد. به‌عنوان‌مثال رنگ‌های آبی و سبز به‌عنوان رنگ‌های آرامش‌بخش شناخته می‌شوند. درحالی‌که رنگ‌های قرمز، نارنجی و بنفش موجب افزایش هیجان و آدرنالین در انسان می‌شوند. رنگ بنفش یک کاهنده بسیار عالی استرس است. رنگ سفید یک‌رنگ بسیار روشن محسوب می‌شود. این رنگ موجب بازتاب بیشتر نورها می‌شود. این بازتاب موجب خستگی چشم گیمر می‌شود و در درازمدت ممکن است این موضوع موجب آسیب به چشم و ضعف بینایی نیز شود.

توجه به رنگ در نورپردازی اتاق گیمینگ

تجهیزات نورپردازی اتاق گیمینگ ساده

در اتاق گیمینگ، برای نورپردازی سقف و دیوارهای اتاق، معمولاً از نورهای پخش شونده در سقف، ریسه‌های رنگی، نور مخفی، پروژکتور، چراغ‌های قابل‌حمل و چراغ موزاییکی گیمینگ استفاده می‌شود.

در نورپردازی اتاق گیمینگ نکته بسیار مهم این است که منبع نور نباید دیده شود. دیده شدن منبع نور موجب ایجاد نور مستقیم و برخورد نور مستقیم با چشم موجب خستگی و عدم تمرکز برای گیمرها می‌شود.

بعضی از گیمرها با خلاقیت بالا رنگ‌های مختلف را در نورپردازی اتاق گیمینگ خود استفاده می‌کنند؛ این در حالی است که برخی معتقدند که تک‌رنگ بودن نورپردازی اتاق گیمینگ احساس بهتری در آن‌ها ایجاد می‌کند.

جالب است بدانید تناسب در انتخاب رنگ نورپردازی اتاق گیمینگ و تجهیزات اتاق جذابیت و چشم نوازی اتاق را چند برابر می‌کند. به‌عنوان‌مثال اگر میز گیمینگ شما آبی است، استفاده از نور آبی روی میز، جلوه میز را چندین برابر می‌کند.

یک اشتباه رایج در نورپردازی اتاق گیمینگ

برخی از گیمرهای مبتدی در نورپردازی اتاق گیمینگ خود از توجه به برخی نکات مهم سر بازمی‌دارند. این کار موجب کارایی کمتر آن‌ها و در نتیجه لذت کمتر در هنگام بازی می‌شود. یک نمونه از مهم‌ترین اشتباهات در این موضوع می‌توان به قرار دادن انواع چراغ در فضا پشت مانیتور اشاره کرد.

نصب انواع چراغ در فضای پشت مانیتور یک اشتباه رایج در گیمرهای مبتدی است. نور چراغ در پشت صفحه مانیتور موجب خستگی زودهنگام چشم گیمر می‌شود. اگر علاقه‌مند به‌کارگیری نور در فضای پشت مانیتور خود هستید باید به یاد داشته باشید از نورهای شدید و رنگ‌های جیغ استفاده نکنید.

اشتباه رایج در نورپردازی اتاق گیمینگ

هزینه نورپردازی اتاق گیمینگ

نورپردازی اتاق گیمینگ نیازمند بودجه زیادی نیست و با کمترین هزینه ممکن می‌توان اتاقی با جذاب‌ترین طراحی را داشت. البته هزینه نورپردازی اتاق بستگی به طرح موردنظر شما دارد. برخی گیمرها یک نورپردازی ساده انتخاب می‌کنند و با خلاقیت خود سعی بر جذابیت فضا می‌کنند؛ درحالی‌که برخی گیمرها از ابزار تخصصی و حرفه‌ای نورپردازی استفاده می‌کنند که به طبع هزینه بالایی نیز برایشان دارد.

سخن پایانی

نورپردازی اتاق گیمینگ به گیمر کمک می‌کند تا بازی‌کردن با هیجان بسیار بالا را تجربه کند. اگر برای نورپردازی اتاق گیمینگ خود به سراغ طراحان و نورپردازان می‌روید، حتماً نظر و سلیقه خود را درباره اتاق مدنظرتان بازگو کنید. خلاق باشید و طراحی منحصربه‌فرد برای خودتان انتخاب کنید. از تأثیر رنگ نورهای مختلف اصلاً غافل نشوید و حتماً روحیات خود را برای انتخاب رنگ نورپردازی اتاق در نظر بگیرید.

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری