ایران لایت

دکوراسیون داخلی به سبک مدیترانه ای

دکوراسیون داخلی به سبک مدیترانه ای
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

قرار است با شما از دکوراسیونی بگویم که آب و هوای آفتابی آن حرف های بسیاری برای گفتن دارد. این سبک از چیدمان مخصوص برای مردمان ساحل جنوبی اروپا است. پس شما در قدم اول باید به چیدمان در امتداد ساحل زیبای مدیترانه اهمیت بدهید و سپس از یک دکوراسیون مینیمال برای ایده‌پردازی خود بهره بگیرید. سبک مدیترانه ای سرشار از رنگ های گرم است که المان های آن می تواند سرامیک، چوب و اشیای زیبای سنتی باشد. از سوی دیگر شما می توانید طراوت خانه های ویلایی را با عاشقانه هایی از آفتاب های اسپانیا ترکیب کنید و به این نوع از دکوراسیون دست پیدا کنید. کار خیلی سختی در پیش روی شما نیست اگر همراه ما باشید، چون قرار است در ادامه شما را با جسارت و در عین حال سادگی با دکوراسیون در سبک مدیترانه ای بیشتر آشنا کنیم.

چقدر با سبک مدیترانه ای آشنایی دارید؟

این سبک تلفیقی از دکوراسیون مدرن و سنتی اسپانیا، یونان و ایتالیا است. پس دست شما حسابی برای بهره گرفتن از رنگ آبی فیروزه ای، پارچه هایی از بافت ها و طرح های خاص و حصیرهای مخصوص باز است. شما با توجه به فرهنگ هر کشور و علاقه مندی خود برای ایده‌پردازی در این دکوراسیون حق انتخاب دارید. اگر طرفدار یک زندگی در فضای دل باز با دکور چوبی هستید این سبک دکوراسیون مناسب شما است. استفاده از مبلمان با تم رنگی سفید و آبی، بهره گیری از چوب برای کف پوش و دیوار پوش، وسایل دست ساز سنگی که ریشه در چیدمان های ایتالیایی دارد شما را بسیار به این سبک نزدیک می کند.

  • سبک مدیترانه ای یونانی: در این چیدمان دیوار سفید و کفپوش قهوه ای انتخاب می شود و رنگ غالب در محیط آبی کبالت است. از الگوها و نقش های الهام گرفته شده از سبک یونانی هم در بافت پارچه های رو مبلی و رومیزی می توانید استفاده کنید. از وسایل مدرن‌تری در این دکوراسیون مدیترانه ای نسبت به دو سبک دیگر استفاده می شود.
  • سبک مدیترانه ای ایتالیایی: کف پوش عموماً از سنگ مشکی است و برای دیوارها گچ بری های قهوه ای دارند. استفاده از رنگ تیره و چوب دو المان مهم در این سبک دکوراسیون محسوب می شود. البته که مبلمان بیشتر رنگ خاکی دارند و اکسسوری ها به رنگ قرمز و زرد مورد استفاده قرار می گیرند.
  • سبک مدیترانه اسپانیایی: در این سبک کاشی کاری به سبک معرق، نیمکت های روستایی، رنگ های زرد و قرمز برای کفپوش و مبلمان مراکشی به شکل بسیار پر رنگی دیده می شود. هر چیزی که نشان از سنت اسپانیا دارد در این دکوراسیون راه پیدا می کند و شما مجزا به استفاده از آن هستید.
سبک مدیترانه ای نسبتا یونانی

دیزاین آپارتمان به سبک مدیترانه ای

در دنیای مدرن امروز برای اینکه صاحب سبک باشید و هم راستا با آن از دکوراسیون مدیترانه ای پیروی کنید باید چند نکته را مد نظر داشته باشید تا خیلی فضای به هم ریخته و آشفته ای را شاهد نباشید. برای دانستن این نکات در خانه های نقلی آپارتمانی خود همراه ما باشید.

فضا سازی دیوار پوش و کفپوش

 قبل از آن که بخواهید هر وسیله ای را به خانه مهمان کنید باید زیرسازی محیط را به درستی انجام دهید. به عنوان مثال شما باید از کاشی و سرامیک در آشپزخانه استفاده کنید. البته از یاد نبرید که حصیرهای نرم برای گرما بخشیدن به محیط باید به کمک شما بیایند. کاشی ها هر چقدر آنتیک تر و هنرمندانه‌تر طراحی شده باشند کار شما به پالت رنگی یونانی نزدیک تر می شود. برای سقف و دیوار ها هم شما باید از رنگ های ماسه ای مات و بژ استفاده کنید. استفاده از کاغذ دیواری برای دیوار پوش مجاز نیست و بهتر است کار شما با گچ کاری به انجام برسد و رنگ آن یا کرم باشد یا سفید چون غیر از این تصویر سازی خوبی را به شما نمی دهد.

رنگ‌هایی مخصوص

همانند هر سبک دیگری سبک مدیترانه ای هم رنگ های مختص به خود را دارد. بر فرض از آبی فیروزه ای که رنگ دریا است به وفور استفاده می شود. رنگ خورشید و اکسسوری های زرد، شن های ساحلی و مبلمان با رنگ خاکی، استفاده از گل و گیاه هم راستا با شادی و طراوت نسیم دریا همه رنگ های اصلی این سبک از دکوراسیون است. اغلب رنگ ها سرد است که شما با الهام گرفتن از گرمای آفتاب می توانید به آن انرژی و نشاط ببخشید. در کنار رنگ آبی استفاده از رنگ قرمز، بنفش ملایم، زرد پر رنگ و حتی صورتی برای شما مجاز است. رنگ سفید را از ایده پردازی خود جدا نکنید.

رنگ آبی فیروزه ای در مبلمان و دکور منزل مدیترانه ای

لوازم به‌کار گرفته شده

 برای این که بتوانیم به بحث زیبا شناسی کشور ایتالیا قدری نزدیک تر شویم، بهتر است از عناصر ظریف آهن کار شده در محیط قدری بیشتر استفاده کنیم؛ مثلاً یک مبل کم ارتفاع همراه با یک میز عسلی و یک کتابخانه حتماً در کنجی از محیط استفاده شود که آهن با ظرافت در آن پیچ خورده باشد. دکور و اکسسوری جزء جدایی‌ناپذیر این دکوراسیون است، اما اگر چیدمان مدرن می خواهید خیلی زیاده روی نکنید. همین که چند بشقاب با رنگ آبی روی دیوار باشد و دو شمعدان مسی روی میز کنسول کار شما درست از کار در می آید. از جلوی درب ورودی تا داخل حمام استفاده از گل و گیاه برای شما مجاز است. در آخر هم باید بگویم استفاده از پتوهای نرم، ملافه های تمیز و رومیزی های سنتی دست دوز در سبک دکوراسیون مدیترانه ای حسابی غوغا می کند.

جنس متریال استفاده شده

 از دیوار پوش تا کفپوش در کنار وسایل استفاده شده همه باید در یک راستا و متناسب با سبک دکوراسیون مدیترانه ای در حرکت باشند. شما بیشتر باید بر اساس سبک مدیترانه اسپانیایی از وسایل سنتی که با متریال طبیعی ساخته شده است دست به دیزاین بزنید؛ مثلاً مبلمان و کف پوش شما چوبی باشد. پنجره ها ترکیبی از شیشه و آهن باشد و با سایز بزرگ منعکس کننده انرژی نور خورشید باشد. از فرش، پارچه، رومیزی و ملافه اگر استفاده می کنید حتماً به بافت و تم رنگی روشن آن توجه داشته باشید. هر چقدر رنگ آن سردتر و جنس آن خاص‌تر باشد کار شما درست تر است؛ مثلاً ملافه شما کنفی یا کتان باشد از رنگ کرم یا خاکی با بالشت های قرمز و زرد، سردی محیط را خنثی می کند.

کلام آخر و استقبال از سبک مدیترانه ای

برای اینکه به ساحل مدیترانه برسید در دکوراسیون مدیترانه ای باید از رنگ های زنده آبی دریا، سبزهای جنگل و شادابی رنگ زرد خورشید حسابی استفاده شود که این امر سبب شور و نشاط بیشتر در زندگی شما می شود. اینکه در فضا حسابی از نورپردازی نور خورشید استفاده می شود محیط را آرام تر و دلنشین تر می کند و حس آسایش بیشتری را به مخاطب انتقال می دهد. استفاده از عناصر طبیعی مثل چوب، سنگ و حصیر یا گل های طبیعی اتصال شما به طبیعت را زیاد می کند و این امر برای زندگی مدرن و ماشینی ما یک مزیت بارز محسوب می شود چرا که ارتباط با محیط زیست را در ذات زندگی ما تقویت می کند. در آخر هم باید بگویم الگوهای استفاده شده برای کاشی و موزاییک و اکسسوری ها، اگر از هنر دست الهام گرفته باشد، شما به دکوراسیون سنتی و چشم نواز مدیترانه ای نزدیک تر می شوید. این یعنی سر زندگی، نشاط، حفظ فرهنگ و سنت، آرامش زندگی های قدیم، همه در این سبک از دکوراسیون برای شما زنده می شود. امید است مطالب ارائه شده توانسته باشد شما را با سبک مدیترانه ای تا حدودی برای چیدمان آپارتمان های مدرن‌تان راهنمایی کرده باشد.

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری