ایران لایت

نورپردازی پارکینگ مسکونی چرا مهم است؟

نورپردازی پارکینگ مسکونی
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

نورپردازی مناسب در پارکینگ‌های مسکونی از جهات مختلف حائز اهمیت است. اول اینکه، نور کافی امنیت لازم را در محیط پارکینگ فراهم می‌کند و از طرف دیگر، دید کافی را برای راننده خودرو به ارمغان می‌آورد. علاوه بر این، نورپردازی اصولی می‌تواند به زیبایی این محیط نیز کمک کند.

پارکینگ‌ها به دو دسته اداری و مسکونی تقسیم می‌شوند. در پارکینگ‌های اداری، عموماً در طول روز خودروها پارک می‌شوند، اما در نوع مسکونی، افراد شبانه‌روز با آن سر و کار دارند. به همین دلیل، بررسی نورپردازی پارکینگ مسکونی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

نورپردازی بخش‌های مختلف پارکینگ

درست است که باید تمام فضای پارکینگ با نورپردازی مناسب روشن شود، اما بخش‌های متمایز و متفاوتی در پارکینگ وجود دارد که نیاز به نورپردازی دقیق‌تر دارند. در ادامه به بررسی نورپردازی این بخش‌ها می‌پردازیم:

نورپردازی ورودی پارکینگ

اولین بخش که راننده به نورپردازی مناسب آن نیاز دارد، ورودی پارکینگ است. برای این بخش، بهتر است از چراغ‌هایی با CRI (شاخص نمود رنگ) بالای 80 استفاده شود تا کاربران احساس بهتری نسبت به محیط داشته باشند. چرا که پارکینگ به دلیل مسقف بودن و عدم وجود نور طبیعی، معمولاً تاریک‌تر از سایر بخش‌ها است.

نورپردازی پارکینگ مسکونی در بخش ورودی

نورپردازی سقف

اصلی‌ترین منبع نور در نورپردازی پارکینگ مسکونی، نورپردازی سقفی است. این نورپردازی می‌تواند به صورت کنترلی، حسگر یا با کلید انجام شود. چراغ‌ها یا به صورت توکار در سقف نصب می‌شوند یا به صورت روکار، که این امر به روند ساخت پارکینگ مربوط می‌شود.

نورپردازی دیوارهای پارکینگ

در نورپردازی دیوارها، باید به روشناییِ مشخصِ جای پارک هر خودرو توجه کرد. البته که نورپردازی سقفی، تمام فضاهای مرتبط با دیوارها را با دید کافی برای رانندگی عمومی روشن می‌کند.

نورپردازی ستون‌های میانی پارکینگ

برای جلوگیری از برخورد خودروها با دیوارها و ستون‌ها، نورپردازی پارکینگ مسکونی در این بخش باید با دقت انجام شود. بهتر است نور به صورت مستقیم تابیده نشود تا چشم راننده اذیت نشود. در این بخش، هر چقدر نور به سبک دکوراتیو و برای جلب توجه استفاده شود، رانندگی با دید بهتری انجام می‌شود.

نورپردازی ستون های میانی پارکینگ

نورپردازی کف پارکینگ

این سبک نورپردازی معمولاً برای فضای کل پارکینگ‌ها استفاده نمی‌شود، چرا که دید راننده را با مشکل روبرو می‌کند. عموماً محدوده پارک هر خودرو با این چراغ‌های دفنی مشخص می‌شود تا رانندگان فقط در محدوده مشخص خود پارک کنند.

انواع نورپردازی پارکینگ

 1. نورپردازی عمومی: همانطور که از عنوان آن مشخص است، با این نوع نورپردازی می‌توانید تمام فضای پارکینگ را به طور همزمان روشن کنید. فارغ از بحث روشنایی جای پارک خودرو، تمام مسیرهای رفت و آمد با نورپردازی توکار یا روکار روشن می‌شود.
 2. نورپردازی وظیفه‌ای: این نوع نورپردازی وظیفه روشن کردن بخش خاصی از پارکینگ را بر عهده دارد. برای مثال، راهرو ورودی، جای پارک خودرو یا راه پله برای رفت و آمد در مدت زمان مشخص نیاز به روشنایی دارد که این نوع نورپردازی این وظیفه را به عهده دارد.
 3. نورپردازی دکوراتیو: همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، زیبا سازی پارکینگ سبب زیباتر دیده شدن ساختمان مسکونی می‌شود. پس با استفاده از نورپردازی دکوراتیو می‌توان در این بخش جذابیت خاصی را به تصویر کشید.
 4. نورپردازی تأکیدی: این نوع نورپردازی تقریباً شبیه نورپردازی وظیفه‌ای است با این تفاوت که آن مکان مشخص به صورت تأکیدی و برجسته با یک لامپ مشخص روشن می‌شود. برای مثال، برای پشت خودرو شما برای دید بیشتر به منظور جلوگیری از برخورد با دیوار در نورپردازی پارکینگ مسکونی با یک لامپ دیواری به صورت تأکیدی روشن می‌شود.
نورپردازی بر روی دیوار پارکینگ برای جلوگیری از برخورد ماشین با دیوار

چرا باید پارکینگ‌ها نورپردازی مناسب داشته باشند؟

 • استفاده از نورپردازی مناسب مانع از سرقت خودروها از پارکینگ می‌شود و دید کافی در محیط همیشه فراهم است.
 • داشتن نورپردازی مناسب مسیرهای دسترسی به محل پارک خودرو را ساده‌تر می‌کند و از بروز حادثه جلوگیری می‌کند.
 • زمانی که پارکینگ از نور کافی برخوردار باشد، اشخاص برای رفت و آمد با مشکل روبرو نیستند و تا زمان رسیدن به خودرو شخصی خود امنیت کامل در پارکینگ‌های تاریک برقرار است.
 • با نورپردازی سقفی، دیواری و زمینی در پارکینگ‌ها به سادگی می‌توان نمای بسیار خوبی را برای ساختمان‌های مسکونی از همان بدو ورود ایجاد کرد.

نکاتی که برای نورپردازی باید به آن‌ها توجه شود:

 • در مسیرهایی که برای رفت و آمد هستند، بهتر است از لامپ‌های سنسوردار استفاده شود که سبب صرفه جویی در مصرف برق می‌شود.
 • استفاده از سیستم‌های مدرن و هوشمند نه تنها در مصرف نور صرفه جویی می‌کند، بلکه سبب زیبایی بیشتر محیط نیز می‌شود. به همین خاطر توصیه می‌شود به جای لامپ‌های رشته‌ای قدیمی از لامپ‌های مدرن استفاده شود.
 • رفت و آمد زیاد خودرو در پارکینگ‌ها طلب می‌کند که برای نورپردازی پارکینگ مسکونی از لامپ‌های ضد گرد و غبار و ضد ضربه استفاده شود تا تردد زیاد مانع از آسیب دیدگی به آن‌ها در طی گذر زمان شود.
 • استفاده از دیمر سبب می‌شود تا میزان نور در طی شبانه روز تنظیم شود. این امر شدت نور را در طول روز و شب تنظیم می‌کند و همین امر هم مانع از مصرف زیاد برق می‌شود.
 • بهتر است نور عمودی و افقی تنظیم شده باشد که این امر نه تنها دید بهتر، بلکه زیبایی بیشتری را هم به تصویر می‌کشد.
نورپردازی عمودی و افقی در پارکینگ مسکونی

کلام آخر در مورد نورپردازی پارکینگ

همانطور که در مقاله پیش رو مطالعه کردید، پارکینگ‌های مسکونی نسبت به سایر پارکینگ‌ها رفت و آمد بیشتری را در طول شبانه روز تجربه می‌کنند. بر همین اساس، در نظر داشتن اصول نورپردازی پارکینگ مسکونی بسیار حائز اهمیت است. برای این منظور می‌توانید از متخصصین ایران لایت برای یک انتخاب کاربردی و مقرون به صرفه یاری بگیرید. در طول مقاله پیش رو، پارامترهایی که برای این نورپردازی به آن احتیاج پیدا می‌کنید و روند استفاده از آن در هر محیط را بررسی کردیم. امید است مقاله ارائه شده مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری