ایران لایت

صفرتا صد نورپردازی سقف و نکات مهم آن

نورپردازی سقف
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

نورپردازی سقف در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد؛ چون نورپردازی‌ و بهره‌گیری از منابع نوری گوناگون، علاوه بر روشنایی مورد نیاز فضا، جلوه‌ای شیک را به وجود می‌آورد. در این مقاله از ایران لایت تصمیم داریم به بررسی نورپردازی در سقف بپردازیم. از شما دعوت می‌کنیم تا پایان همراه ما باشید.

اصول نورپردازی سقف

ساختمان‌ها از نظر ارتفاع، متراژ، کاربری و تعداد پنجره‌هایی که بهره‌گیری از نور طبیعی را فراهم می‌کند، با هم تفاوت دارند. درک این تفاوت‌ها، اهمیت اصول نورپردازی سقف را آشکار می‌کند. پس برای تمام ساختمان‌ها نمی‌توان یک نسخهٔ یکسان نورپردازی ارائه داد. نورپردازی اصولی دارای فواید زیر است:

  • بخش‌های مختلف یک ساختمان را از هم تفکیک می‌کند.
  • در دکوراسیون داخلی، در خلق فضایی زیبا تأثیر دارد.
  • آسایش و آرامش را برای افرادی که در محیط هستند، فراهم می‌نماید.
  • به مسائلی همچون بهینه‌سازی مصرف انرژی توجه دارد.
جدا کردن بخش های مختلف خانه با نورپردازی سقف اصولی

انواع نورپردازی سقف

به‌طور کلی نورپردازی به چهار دستهٔ زیر تقسیم می‌شود که به‌طور خلاصه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

نورپردازی عمومی

در نورپردازی عمومی، یک نور ملایم به صورت یک‌دست کل فضا را روشن می‌کند. این نور در واقع پس‌زمینهٔ سایر نورها است که باید به خوبی اجرا شود.

نورپردازی وظیفه‌ای

این مدل نور با هدف ایجاد تمرکز بر فعالیت خاصی اجرا می‌شود و برای محیط‌های اداری و آشپزخانه‌ها مناسب است.

نورپردازی تأکیدی

این نوع نورپردازی مشابه نورپردازی وظیفه‌ای اما با تأکید و تمرکز بسیار بیشتر اجرا می‌شود. نورپردازی‌هایی که در نمایشگاه‌های عکس، نقاشی و سایر کارهای هنری انجام می‌گیرد، از این نوع است.

نورپردازی دکوراتیو

این نورپردازی به جنبه‌های دکوراتیو و زیبایی محیط تأکید دارد. نور آن‌ها اغلب ملایم بوده و تأثیر زیادی در ایجاد روشنایی ندارند.

نورپردازی تاکیدی و دکوراتیو سقف

نورپردازی سقف با نور مخفی

نورپردازی مخفی که برای محیط‌هایی مثل پذیرایی و رستوران‌ها بسیار کاربردی است، جلوهٔ زیبایی به محیط می‌بخشد. در این مدل نورپردازی سقف، از ریسه‌های شلنگی ال‌ای‌دی که رنگ‌های متنوعی دارند، در داخل سقف کاذب یا کناف سقف استفاده می‌شود و یک هالهٔ نور زیبای سراسری در اطراف سقف ایجاد می‌کند. البته از نورهای مخفی برای سایر بخش‌های ساختمان مثل راهرو و یا حتی اتاق خواب‌ها نیز می‌توان استفاده کرد که رنگ نوری متمایز از پذیرایی دارند.

از مهم‌ترین مزایای رشته‌های شلنگی ال‌ای‌دی می‌توان به طول عمر بالا و مصرف انرژی بسیار پایین آن‌ها اشاره کرد که مقرون به صرفه هستند و چون دیرتر خراب می‌شوند، اثرات تخریبی کمتری برای محیط زیست دارند. اینکه مدل نورپردازی مخفی در بخش‌های مختلف ساختمان چگونه باشد، بستگی به سبک دکوراسیون و نظر متخصصان این حوزه دارد که مناسب‌ترین مدل را با توجه به محیط و کاربری فضا اجرا می‌کنند.

نورپردازی با لوسترها و چراغ‌های آویز

لوسترها و چراغ‌های آویز، از مهم‌ترین منابع نور در نورپردازی سقفی محسوب می‌شوند. تنوع بسیار بالای این منابع نور در سبک، مدل و اندازه، این امکان را فراهم می‌کند که با توجه به فضای ساختمان، از مناسب‌ترین لوستر یا چراغ آویز استفاده شود.

کاربرد هالوژن‌ها در نورپردازی

هالوژن‌های سقفی، یکی دیگر از رایج‌ترین و در عین حال هنری‌ترین روش‌های نورپردازی سقف بوده که با توجه به تنوع رنگی و مدل‌های مختلف، مورد پسند اغلب افراد قرار می‌گیرد. هالوژن‌های سقفی، نور را به‌صورت عمودی به زمین می‌تابانند و با ایجاد خطای دید، باعث بلندتر نشان دادن سقف می‌شوند. هالوژن‌ها به فاصله‌های یکسان از هم بر روی کناف یا سقف کاذب نصب می‌گردند. بهره‌گیری از این منبع نور در کنار لامپ‌های فلورسنت، چراغ‌های سقفی توکار و چراغ‌های آویز، می‌تواند زیبایی بصری خاصی بیافریند.

استفاده از چراغ های هالوژن در سقف کافه رستوران

نورپردازی خطی

نورپردازی خطی به عنوان نور مکمل در نورپردازی سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد. چراغ‌های ال‌ای‌دی خطی در مدل‌ها و رنگ‌های گوناگون، می‌تواند در بخش‌های مختلفی مثل کمدها، قفسه‌های کتابخانه، راه‌پله‌ها و زیر کابینت‌ها مورد استفاده قرار بگیرد و علاوه بر زیبایی، بر روشنایی محیط نیز تأثیرگذار باشند. همچنین کاربرد این نورپردازی در ادارات و ساختمان‌های تجاری، می‌تواند سردی و خشکی فضا را کاهش دهد.

تأثیر ارتفاع در نورپردازی سقف

ارتفاع سقف تأثیر مستقیمی بر انتخاب نور و منابع نورپردازی دارد. سقف‌های بلند برای سبک نورپردازی کلاسیک بسیار مناسب هستند. چون سقف‌های بلند، فضا را بزرگتر نشان می‌دهند، بنابراین استفاده از انواع لوسترهای بلند با شعله‌های نوری زیاد همراه با لامپ‌های آویز می‌تواند شدت نور بالاتری ایجاد کند.

سقف اغلب منازل مسکونی و تجاری، خیلی بلند نیست؛ بنابراین استفاده از لوسترها و چراغ‌های آویز بلند باعث شلوغی و بی‌نظمی محیط می‌شود. بهره‌گیری از این منابع نور، در کنار منابع دیگری همچون هالوژن‌ها، پنل‌های ال‌ای‌دی، چراغ‌های دیوارکوب و نورهای خطی می‌تواند تأثیر مثبتی در خلق فضایی پرنور داشته باشد.

هر چقدر ارتفاع سقف کوتاه‌تر شود، شدت و حجم نور نیز کمتر می‌گردد. مثلاً در نورپردازی سرویس‌ بهداشتی به علت وجود سقف کاذب و کوتاه شدن سقف، استفاده از حداقل منابع نور، روشنایی مطلوبی ایجاد می‌کند.

توجه به ارتفاع در منزل برای نورپردازی صحیح سقف

شدت نورپردازی سقف

شدت نورپردازی، بسته به فضا و کاربردی که دارد، متغیر است؛ مثلاً برای قسمت پذیرایی، اتاق مطالعه و رستوران‌ها باید بیشترین شدت نور را اعمال کرد. در عوض در نقاطی مثل راهرو می‌توان شدت نوری معادل ۱۰۰ تا ۲۰۰ لوکس اجرا کرد.

نکات مهم برای نورپردازی سقف

نورپردازی سقف همان‌طور که تأثیر بسزایی در روشنایی و ایجاد فضایی آرام‌بخش دارد، اگر اصولی انجام نشود می‌تواند بر کل دکوراسیون تأثیر نامطلوب بگذارد. در اینجا به نکات مهم برای نورپردازی در سقف اشاره می‌کنیم.

  • در نورپردازی مصنوعی، به محل ورود نورهای طبیعی به ساختمان باید توجه شود.
  • رنگ کاغذدیواری‌ها، از جمله فاکتورهایی است که باید در هنگام نورپردازی سقف مدنظر باشد.
  • ارتفاع سقف از عوامل مورد توجه در نوع، شدت و حجم نور است.
  • سبک‌ دکوراسیون داخلی و سایر المان‌های محیط، در نورپردازی باید مورد توجه قرار بگیرد.
  • در فضاهایی که آینه‌کاری‌های بسیار وجود دارد، نورپردازی باید به‌گونه‌ای باشد که انعکاس نور، موجب خستگی و ناراحتی چشم نشود.
  • در نورپردازی باید دقت شود که سایه‌ها حذف یا به کوتاه‌ترین حالت ممکن برسد.

کلام پایانی

در این مقاله، به بیان انواع نورپردازی سقف و نکات مهم آن پرداختیم. همچنین انواع منابع نور که در نورپردازی مورد استفاده قرار می‌گیرد را شرح دادیم. اگر در زمینهٔ نورپردازی سقف برای محیط کار یا منزل خود سؤالی دارید، می‌توانید به سایت ایران لایت مراجعه کنید و در قسمت مشاوره، از نظرات و تجربیات متخصصان مجموعهٔ ما بهره‌مند شوید.

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری