ایران لایت

نورپردازی باغچه حیاط: راهنمایی کامل و نکات کلیدی

نورپردازی باغچه حیاط
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

اگر صاحب یک ویلا با حیاط بزرگ هستید، باید به شما بگویم که در دنیای مدرن امروز که همه زندگی آپارتمانی را در پیش گرفته‌اند، شما حسابی خوش‌بخت هستید. پس بهتر است این خوش‌بختی را رنگ و بویی جدید ببخشید و با نورپردازی باغچه حیاط و گل‌آرایی متفاوت آن، این فضای منحصر به فرد را زیباتر از هر زمان دیگری دیزاین کنید. برای این منظور هم کار سختی را در پیش ندارید. می‌توانید از متخصصین این امر مشاوره‌های لازم را دریافت کنید و با کم‌هزینه‌ترین قیمت‌ها، متفاوت‌ترین ایده‌پردازی را در فضای داخلی باغچه حیاط خود به تصویر بکشید. با ما همراه باشید چون قرار است امروز به صورت تخصصی و کاربردی در مورد نورپردازی باغچه حیاط مطالبی را با شما در میان بگذاریم.

انواع نورپردازی باغچه حیاط به زبان ساده

برای نورپردازی حیاط دست شما به لطف چراغ ها و لامپ های بسیار متنوعی که در بازار وجود دارد حسابی باز است. در ادامه بخشی از انواع نورپردازی باغچه حیاط را با شما در میان می گذاریم.

نورپردازی ساده

ساده‌ترین نوع نورپردازی، استفاده از لامپ‌های کوچک است که با کمک آن می‌توانید تمام محوطه را به یکباره برای بالا بردن امنیت فضا در تاریکی شب روشن کنید. به این معنی که شما به طور همزمان در چندین بخش از حیاط از لامپ‌های ساده استفاده می‌کنید و با زدن یک کلید، تمام فضا را برای نورپردازی باغچه حیاط روشن می‌کنید.

نورپردازی مخفی

استفاده از نورپردازی مخفی، بیشتر برای نصب‌های مخفی و نورپردازی‌های زمینی کاربرد دارد. شما می‌توانید این لامپ‌ها را در لا به لای باغچه، بوته‌ها، مسیر رفت و آمد و بین سنگ‌فرش‌ها استفاده کنید. مسیر تابش این نورها به سمت بالا است و سبب بزرگ‌تر دیده شدن فضا می‌شود.

نورمخفی کار شده بین گیاهان

نورپردازی تأکیدی

از این نوع نورپردازی بیشتر برای بخش‌هایی استفاده می‌شود که قرار است به آن توجه شود. برای مثال، آلاچیق، آبنما و نمای ورودی را با نورهای تأکیدی می‌توانید مشخص‌تر به نمایش بگذارید. جهت تابش این نور شبیه نور چراغ برق است که سبب می‌شود بخشی از محوطه به منظور توجه بیشتر، روشن‌تر شود.

نورپردازی حیاط

زمانی که صحبت از نورپردازی در حیاط به میان می‌آید، یعنی شما بخش‌های بسیاری را برای این کار در پیش رو دارید. از فضای مرتبط با درب ورودی تا انتهای حیاط که شما را به سالن ورودی منزل می‌رساند، در این حیطه قرار دارد.

ورودی حیاط

حتماً در سردر ورودی حیاط از لامپ‌های پرنور استفاده کنید تا بخشی از فضای ورودی را برای شما روشن کند. این کار اولین قدمی است که برای نورپردازی باغچه حیاط باید دنبال شود.

نورپردازی مسیرهای رفت و آمد

اولین فضایی که نیاز است به نورپردازی آن اهمیت زیادی داده شود، مسیرهای رفت و آمد است تا مانع از آسیب‌دیدگی شما در طول شب شود. پس در این مسیر باید از لامپ‌های مناسب مثل چراغ‌های نشکنی که در سنگ‌فرش نصب می‌شود، استفاده شود. می‌توانید برای این مسیر از لامپ‌های ریسه‌ای هم به صورت آویز در بین درختان استفاده کنید تا در کنار فضای رفت و آمدی، محوطه اطراف هم روشن‌تر شود.

نورپردازی مسیر با استفاده از لامپ های حبابی و ریسه ای

آلاچیق‌های مخصوص شب نشینی

شما ایده‌های بسیاری را برای نورپردازی باغچه حیاط، مخصوصاً آلاچیق خود دارید. خیلی ساده می‌توانید با استفاده از یک لامپ در مرکز آلاچیق، نورپردازی را انجام دهید. یا اینکه با استفاده از چراغ‌های ایستاده مخصوص، دور تا دور آن را نورپردازی کنید. چراغ‌های ریسه‌ای را هم می‌توانید در اطراف آلاچیق نصب کنید. خلاصه که دست شما برای این کار حسابی باز است.

آب نمای حیاط خانه

 آخرین قدمی که بیشتر برای زیبا سازی نورپردازی باغچه حیاط دنبال می‌شود، نورپردازی آبنمای حیاط است. این کار را باید با تجهیزات روشنایی مناسب پیش از تکمیل کار آبشار یا حوض وسط حیاط انجام دهید. در نظر داشته باشید که آبنماهای موزیکال با رقص نورهای مخصوص، تأثیرگذاری این نورپردازی را برای شما چندین برابر می‌کند.

نورپردازی بین درختان

برای این منظور می‌توانید از دو روش استفاده کنید:

  • لامپ‌های ریسه‌ای: این لامپ‌ها را می‌توانید به شاخه‌های درختان آویزان کنید و فضایی زیبا و رویایی خلق کنید.
  • نورپردازی مخفی: می‌توانید از چراغ‌های کوچک در بین چمن‌ها یا زیر درختان استفاده کنید و نور را به سمت بالا بتابانید. این کار باعث می‌شود که درختان بلندتر به نظر برسند و فضایی دراماتیک ایجاد شود.

 نورپردازی دیوار حیاط

می‌توانید از لامپ‌های سنسوردار برای این منظور استفاده کنید که با حضور شما روشن و با خروج شما خاموش می‌شود. این کار به مدیریت مصرف برق نیز کمک می‌کند.

نورپردازی دیوار های حیاط

انواع لامپ‌های مخصوص برای نورپردازی

شما می‌توانید از نورپردازی مخفی، حسگر، دیواری، ایستاده، تأکیدی و ده‌ها نوع دیگر از ایده‌های ارائه شده برای ایجاد یک روشنایی منحصر به فرد استفاده کنید. این انتخاب به شما و نوع لامپ خریداری شده توسط شما بستگی دارد.

لامپ های رشته‌ای

این لامپ‌ها عمر مصرف کوتاه و مصرف برق زیادی دارند؛ اما نور دل‌نشینی را برای شما به تصویر می‌کشند. تقریباً می‌توان گفت دوره استفاده از این لامپ‌ها تمام شده و نسل جدیدی از آن راهی بازار شده است.

لامپ‌های هالوژن

لامپ‌های رشته‌ای با به‌روزرسانی به لامپ‌های هالوژنی تبدیل شده‌اند که معایب قبلی را ندارند. بیشتر برای نورپردازی تزئینی از آن‌ها استفاده می‌شود چرا که نور زیادی ندارند.

لامپ‌های فلورسنت

با استفاده از لامپ‌های فلورسنت می‌توانید با یک تیر چند نشان را به هدف بزنید:

  • صرفه‌جویی در مصرف برق
  • خرید مقرون به صرفه
  • طول عمر بالا
  • نورپردازی با قدرت نور بیشتر نسبت به سایر لامپ‌ها

لامپ‌های LED

این لامپ‌ها قابل قبول‌ترین محصولاتی هستند که با قیمت بسیار مناسبی نسبت به سایر محصولات در بازار موجود هستند. از این نوع لامپ در نورپردازی باغچه حیاط به منظور روشنایی و نورهای تزئینی استفاده می‌شود.

استفاده از چراغ های مختلف برای نورپردازی باغچه حیاط

کلام آخر در مورد نورپردازی حیاط باغچه دار

همانطور که در طول مقاله مطالعه کردید، نورپردازی حیاط منزل به جهت امنیتی در شب بسیار حائز اهمیت است. پس شما علاوه بر تاکید بر بخش زیبا سازی محیط، نیاز است نورپردازی را به گونه‌ای دنبال کنید که در طول شب حسابی نور کافی در حیاط باشد تا دید کافی برای شما فراهم شود.

اینکه شما برای هر بخش از حیاط یک نورپردازی مخصوص را اختصاص دهید، بدون شک اثرگذاری آن را بعد از اتمام کار شاهد خواهید بود. برای مثال:

  • از لامپ‌های ضد آب برای نصب در حوض آبنمای حیاط استفاده شود.
  • از لامپ‌های مخفی در سنگ‌فرش مربوط به مسیر رفت و آمد بهره گرفته شود.
  • یا اینکه یک لامپ پرنور در سردر حیاط وصل شود.
  • استفاده از لامپ‌های ریسه‌ای در بین درختان یا فضای مربوط به آلاچیق حیاط هم بسیار چشم‌نواز است.

امید است مطالب ارائه شده در راستای نورپردازی باغچه حیاط توانسته باشد نظر شما را جلب کرده باشد. در آخر برای کسب مشاوره‌های رایگان، به شما توصیه می‌کنیم از مشاورین ایران لایت در این راستا راهنمایی‌های لازم را جویا شوید.

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری