ایران لایت

زیبایی و آرامش با متریال طبیعی در دکوراسیون داخلی

متریال طبیعی در دکوراسیون
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

استفاده از متریال طبیعی برای ساخت و ساز و دکوراسیون کردن فضای داخلی مزیت‌های بی‌شماری را برای شما به همراه دارد. مختصر و مفید باید بگویم با استفاده از متریال طبیعی در دکوراسیون داخلی می‌توانید دعوت‌کننده طبیعت به خانه خود باشید. دنیای مدرن امروز طلب می‌کند تا راه‌هایی را برای اتصال به طبیعت به منظور یافتن آرامش برای خود فراهم کنیم. استفاده از متریال طبیعی در دکوراسیون، یکی از راه‌های مؤثر برای دستیابی به این هدف است. متریال طبیعی مانند چوب، سنگ، گیاهان و الیاف طبیعی، حس گرما، صمیمیت و طراوت را به فضا می‌بخشند و می‌توانند به شما کمک کنند تا از زندگی روزمره خود رها شوید و با دنیای بیرون ارتباط برقرار کنید. در ادامه قرار است شما را با این سبک چیدمان و مزیت‌های آن بیشتر آشنا کنیم پس دور از لطف نیست که برای آشنایی بیشتر با ما باشید.

رایج‌ترین متریال طبیعی کدام‌اند؟

به متریالی طبیعی گفته می‌شود که از طبیعت به‌صورت مستقیم با قدری تغییرات راهی خانه ما شده باشد. از همین رو در ادامه شما را با برخی از این متریال مهم آشنا می‌کنیم.

چوب

اصلی‌ترین المانی که بوی طبیعت بکر باران‌خورده را برای شما به همراه دارد چوب است. چوب یکی از محبوب‌ترین متریال‌های طبیعی در دکوراسیون محسوب می‌شود که برای ساخت مبلمان، کف‌پوش، دیوارپوش، سقف و لوازم دکوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. ذات چوب به گونه‌ای است که زیبایی، گرما و استحکام را به‌صورت هم‌زمان برای شما به تصویر می‌کشد. در آخر باید بگویم چوب یک متریال پایدار و تجدیدپذیر است که حتی برای طراحی زیست‌محیطی هم بسیار از آن کمک گرفته می‌شود.

استفاده از چوب برای طراحی داخلی

سنگ

دوام، استقامت و زیبایی سنگ سبب شده است که برای هر سبک دکوراسیونی از آن استفاده شود. از همین رو برای سطوح مختلف مانند کف، دیوار، کانتر و شومینه عموماً از سنگ استفاده می‌کنند. گرانیت، مرمر، تراورتن و کوارتزیت انواع مختلف سنگ است که با ویژگی‌های خاص در پیش روی شما قرار داده می‌شود.

گیاهان

مهم‌ترین عنصری که بدون هیچ‌گونه پردازشی از فضای طبیعی وارد خانه شما می‌شود گیاهان هستند. گیاهان نه تنها زیبایی طبیعی را به فضا اضافه می‌کنند، بلکه فواید زیادی برای سلامتی نیز دارند. آنها می‌توانند هوا را تصفیه کرده، استرس را کاهش داده و خلق‌وخو را بهبود ببخشند. شما بسته به سلیقه و مساحتی که در منزل دارید می‌توانید از گیاهان متنوع استفاده کنید. از گل‌های بزرگ و کوچک که در فضای بیرون و گلخانه‌های شما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سایر مصالح پرکاربرد

در کنار متریال عنوان‌شده، مواد اولیه دیگری هستند که شما می‌توانید برای دکوراسیون کردن فضای داخلی منزل از آن‌ها کمک بگیرید. بامبو، پنبه، پشم، چرم، سرامیک، فلزات طبیعی مانند مس و برنج از مهم‌ترین مواد اولیه‌ای هستند که برای استفاده شما در نظر گرفته شده‌اند.

استفاده از دیگر متریال طبیعی در دکوراسیون

نقش متریال طبیعی در هر دکوراسیون چیست؟

همه شما به‌خوبی می‌دانید که سبک‌هایی که برای چیدمان مورد استفاده قرار می‌گیرند بسیار متنوع هستند. در ادامه برخی از سبک‌های دکوراسیونی که به طور خاص با متریال طبیعی همخوانی دارند را به شما معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

سبک روستیک

این سبک بر استفاده از متریال‌های طبیعی خشن و دست‌نخورده مانند چوب، سنگ و فلز تأکید دارد. هر چقدر وسایل استفاده‌شده در این چیدمان اصالت خود را بیشتر حفظ کرده باشند، شما برای نوع چیدمان موفق‌تر خواهید بود. شاید دکوراسیون روستیک نوعی سبک روستایی باشد اما در دنیای مدرن امروز گران‌ترین دکوراسیون محسوب می‌شود.

سبک اسکاندیناوی

هر عنصری که با طبیعت در ارتباط باشد برای سبک اسکاندیناوی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این سبک از متریال‌های طبیعی روشن مانند چوب با رنگ روشن، سنگ و گیاهان برای خلق فضایی آرام و دل‌باز استفاده می‌شود. حتی گل‌های طبیعی و پرده‌های حریر برای ایجاد لطافت طبیعت در این سبک برای دیزاین کاربرد دارند.

سبک اسکاندیناوی به همراه گیاه

سبک ساحلی

سبک ساحلی در رأس استفاده از متریال طبیعی قرار دارد. به گونه‌ای که وقتی شما وارد این محیط می‌شوید، تصور می‌کنید در کنار ساحل دریا مشغول قدم زدن هستید. در این سبک از متریال‌های طبیعی مانند چوب، سنگ، صدف، گیاهان و نساجی‌های پنبه‌ای و کتان برای القا کردن حس آرامش بیشتر استفاده می‌شود.

سبک بوهمیان

خلاق‌ترین افراد برای استفاده از متریال طبیعی در گروه سبک بوهمیان بوده‌اند که خاص‌ترین‌ها را به تصویر کشیده‌اند. این سبک از متریال‌های طبیعی مانند چوب، بامبو، مکرمه و گیاهان برای خلق فضایی گرم و صمیمی استفاده می‌کند.

مزایای استفاده از متریال طبیعی

مگر می‌شود روی یک میز چوبی غذا میل کرد و حس و حال طبیعت را شاهد نبود؟ برخی از متریال‌های طبیعی مانند گیاهان می‌توانند کیفیت هوای داخل خانه را بهبود بخشند و به سلامتی شما کمک کنند. از همه مهم‌تر متریال‌های طبیعی تجدیدپذیر هستند و به حفظ محیط زیست کمک می‌کنند و همین امر در طراحی زیست‌محیطی بسیار حائز اهمیت است. باید بگویم قرار گرفتن در معرض متریال‌های طبیعی می‌تواند به کاهش استرس، اضطراب و بهبود خلق‌وخو هم کمک کند.

مزایای استفاده از متریال طبیعی

نکاتی برای استفاده از متریال طبیعی در دکوراسیون

در نظر داشته باشید که متریال طبیعی قدری نسبت به متریال‌های مصنوعی گران‌تر هستند، پس در قدم اول بودجه خود را مشخص کنید و سپس دست به تغییر دکوراسیون بزنید. به مقدار فضایی که دارید توجه کنید چرا که هارمونی رنگ و سبک طراحی بسیار در دل‌بازتر شدن و دلگیرتر شدن فضا سهیم هستند. مثلاً اگر کف‌پوش و دیوارپوش شما هم‌زمان از چوب باشد، سبب کوچک‌تر شدن فضاهای کوچک می‌شود. برخی از متریال‌های طبیعی مانند چوب می‌توانند فضا را تیره‌تر نشان دهند. سبک دیزاین خود را مدنظر قرار دهید و متریالی را انتخاب کنید که با سبک کلی دکوراسیون شما مطابقت داشته باشد. شاید نیاز باشد به‌صورت هم‌زمان از چوب و سنگ استفاده شود و شاید هم تنها یک آیتم برای دیزاین کفایت کند. برخی از متریال‌های طبیعی مانند چوب و سنگ به مراقبت و نگهداری منظم نیاز دارند، پس برای ماندگاری بیشتر آنها از فرآیند مراقبتی آنها هم کسب اطلاع کنید.

کلام آخر در مورد استفاده از متریال طبیعی در دکوراسیون

استفاده از متریال طبیعی در دکوراسیون، چه در فضای داخلی و چه در فضای بیرونی، فواید بی‌شماری برای سلامتی، زیبایی و پایداری محیط شما به ارمغان می‌آورد. این متریال‌ها حس گرما، آرامش و صمیمیت را به فضا می‌دهند و شما را به طبیعت نزدیک‌تر می‌کنند. ایجاد فضایی زیبا و منحصر به فرد، افزایش جذابیت بصری، ایجاد حس اتصال با طبیعت، بهبود کیفیت هوا، کاهش استرس، ایجاد حس آرامش، مواد تجدیدپذیر، کاهش ضایعات و مصرف انرژی کمتر تنها بخشی از مزیت‌های این استفاده به شمار می‌آید. برای این منظور می‌توانید از سنگ و چوب، گل و گیاه، پارچه‌های با متریال طبیعی از چرم و کنف در زمان ایده‌پردازی خود استفاده کنید. در آخر باید بگویم با متریال طبیعی می‌توانید خود خالق ایده‌های جدید در سبک‌های متمایز باشید و بهترین‌ها را به تصویر بکشید.


بهترین طراحی دکوراسیون و نورپردازی با متریال طبیعی را با ایران لایت تجربه کنید! ما خدمات مشاوره رایگان و بازدید حضوری نورپردازی را ارائه می‌دهیم. برای بهره‌مندی از این خدمات ویژه، همین امروز با شماره 02188717405 تماس بگیرید و زیبایی و آرامش را به فضای خانه خود بیاورید.

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری