ایران لایت

دکوراسیون تراس کوچک و بزرگ

دکوراسیون تراس کوچک و بزرگ
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

تراس خانه شما، چه کوچک و چه بزرگ، می‌تواند به محیطی آرامش‌بخش و زیبا در خانه شما تبدیل شود. با کمی خلاقیت و چیدمان مناسب، می‌توانید از این فضای بیرونی نهایت استفاده را ببرید. کافی است بر اساس متراژی که در اختیار دارید وسایل و اکسسوری مناسب آن فضا را در قدم اول تهیه کنید. سپس یک نورپردازی کاربردی را در فضا ایجاد کنید و بعد در این فضای خاص به ریلکس کردن بپردازید. همانند محیط منزل شما که مساحت تعین می‌کند چه سبک دکوراسیونی را فراهم کنید، باید به شما بگویم مساحت و فضایی که در بیرون از منزل به عنوان تراس در پیش رو دارید هم در خرید وسایل جانبی آن بسیار مورد توجه است. از آن‌جایی که خود شما حسابی برای دکوراسیون تراس منزلتان اهل فن هستید و ایده‌های بکری را در سر دارید، در ادامه قرار است تنها پارامترهای مهم و کاربردی این سبک از دکوراسیون را با شما در میان بگذاریم تا چیزی از قلم نیفتد. پس همراه ما باشید.

دکوراسیون تراس‌های کوچک

سعی کنید دکوراسیون تراس کوچک را به شکلی دنبال کنید که فضا به اندازه کافی برای نشیمن و رفت و آمد برای شما فراهم باشد و خیلی ورود و خروج به تراس برای شما سخت و دست و پا گیر نشود.

فضاهای عمودی ایجاد کنید

از آن‌جایی که تراس نقش یک حیاط خلوت دنج را برای شما ایفا می‌کند و دیزاین آن با گیاهان سرسبز اولین قدمی است که باید برداشته شود، به شما توصیه می‌کنیم برای اینکه گلدان‌های بزرگ و کوچک روی زمین جلوی دست و پای شما را نگیرد، قفسه‌های دیواری را تعبیه کنید و سپس گیاهان آویز خود را روی آن جای دهید. این امر را می‌توانید به صورت عمودی از سقف تا کف مد نظر قرار دهید بی‌آنکه محیط شما شلوغ و به هم ریخته جلوه کند. بهتر است گیاهانی را انتخاب کنید که برای اندازه و شرایط نوری تراس شما مناسب هستند. گل‌ها نقش بسیار اساسی در زیبا سازی تراس‌های نقلی شما ایفا می‌کنند.

شلف و طبقه های نصب شده در تراس کوچک
افزودن طبقه به تراس کوچک برای قرار دادن گل و گیاه

مبل و صندلی تاشو، آینه و سایبان را فراموش نکنید!

بهترین کار برای داشتن فضای بیشتر در تراس‌های کوچک این است که از وسایلی که برای محیط‌های کوچک طراحی شده است بهره گرفته شود. برای این منظور به شما خرید مبل و صندلی تاشو را توصیه می‌کنیم که بعد از استفاده به راحتی جمع می‌شود و در کنجی جای داده می‌شوند و دیگر جلوی دست و پای شما را نمی‌گیرند. حتی می‌توانید از صندلی چندکاره که باکس‌دار طراحی می‌شوند و برای ذخیره‌سازی وسایل شما گزینه مناسبی هستند هم بهره بگیرید. این صندلی‌ها به انباری کوچکی برای شما تبدیل می‌شوند.

در انتخاب رنگ و نوع نورپردازی دقت کنید

برای بزرگ‌تر جلوه دادن تراس خود به غیر از کف‌پوش که بهتر است از چمن‌های مصنوعی با تناژ سبز استفاده شود، سایر وسایل را با رنگ سفید، کرم و آبی خریداری کنید. حتی شما می‌توانید دیوارهای اطراف تراس را با رنگ سفید و خط‌های عمودی آبی رنگ‌آمیزی کنید. این کار باعث روشن‌تر شدن فضا و در نهایت بزرگ‌تر جلوه دادن آن می‌شود. از چراغ‌های رشته‌ای، فانوس‌ها و شمع‌ها برای ایجاد فضایی دنج و رمانتیک می‌توانید استفاده کنید.

آینه و سایبان فراموش نشود

استفاده از آینه در هر محیطی چه فضای داخلی و چه فضای بیرونی سبب می‌شود تا جریان انرژی در آن محیط چند برابر شود. شما به عنوان یک اکسسوری کاربردی و برای ایجاد حس وسعت بیشتر می‌توانید آینه‌های دکوری را در لابه‌لای بخش گلخانه عمودی تراس خود جای دهید. از سایبان، چتر یا پرده برای ایجاد سایه استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا در روزهای گرم تابستان از تراس خود لذت ببرید.

دکوراسیون تراس کوچک با آینه های چند تیکه بر روی دیوار
آینه های چند تکه در تراس کوچک برای افزایش انرژی محیط

مقاله مرتبط: آینه کاری در دکوراسیون


دکوراسیون تراس‌های بزرگ

در تراس‌های بزرگ‌تر دست شما برای دکوراسیون کردن حسابی باز است و به سادگی می‌توانید از گوشه‌وکنار تراس برای یک سبک چیدمان استفاده کنید. در ادامه ایده‌هایی را برای این منظور به شما ارائه خواهیم داد.

منطقه‌بندی کنید

شما می‌توانید بدون نیاز به پارتیشن با چند دست مبل و میز صندلی تراس بزرگ خود را منطقه‌بندی کنید. دکوراسیون تراس بزرگ در عین حال که ساده است پیچیدگی‌های خود را هم دارد. چرا که نیاز است آیتم‌ها به گونه‌ای انتخاب شود که نظم و هارمونی رنگ در محیط از بین نرود. شما می‌توانید تراس خود را به چندین منطقه مجزا مانند منطقه نشیمن، بخش غذاخوری و باغ تقسیم کنید. سپس با خرید وسایل مرتبط با هر فضا دست به دیزاین آن محیط بزنید.

مبلمان خاص را فراموش نکنید

شما می‌توانید مبل‌های بزرگ و راحتی خود را شبیه مبلمان ال خریداری کنید و با یک تاب یا صندلی آویزان کار دیزاین بخش نشیمن را به پایان برسانید. از آن‌جایی که فضا به اندازه کافی در اختیار شما است و قرار شده دکوراسیون تراس بزرگ شما برای ایجاد یک محیط آرام و ریلکس دنبال شود، هر چقدر مبل‌ها بزرگ‌تر و راحت‌تر باشد کار زیباتر و فضا برای شما راحت‌تر در دسترس خواهد بود.

خرید شومینه و باربیکیو فراموش نشود

همان‌طور که اشاره شد با منطقه‌بندی قرار است بخشی از فضا به عنوان اتاق پذیرایی در نظر گرفته شود. در این بخش می‌توانید یک باربیکیو تعبیه کنید و پخت‌وپز را هم به بیرون از منزل منتقل کنید. نصب یک شومینه برای دورهمی‌های شبانه بدون شک تیر نهایی به دکوراسیون تراس بزرگ شما می‌زند.

تراس و بالکن بزرگ به همراه شومینه و باربیکیو

یک حوضچه یا آب‌نما اضافه کنید

برای بخشی که قرار شد باغچه ما باشد می‌توانید از حوضچه و آب‌نما در کنار گل و گیاهان زینتی استفاده کنید. شنیدن صدای آب در کنار طراوت و شادابی گیاهان دیگر جایی برای حرف باقی نمی‌گذارد و شما حسابی می‌توانید در این محیط ریلکس و شاد باشید. از گلدان‌های آویز، گیاهان بالارونده و بوته‌ها برای ایجاد یک باغ کوچک در تراس خود استفاده کنید.


مقاله مرتبط: نورپردازی آب نما


نورپردازی متناسب با مساحت محیط

همان‌طور که اشاره شد با منطقه‌بندی شما می‌توانید چندین فضا را در دیزاین کردن در پیش روی خود داشته باشید. حال بسته به محیط نوع نورپردازی هم بهتر است در زمان دکوراسیون تراس تغییر پیدا کند؛ مثلاً برای فضای سبز نورپردازی دیواری استفاده شود. برای بخش پذیرایی می‌توانید نورپردازی نقطه‌ای را تجربه کنید و با استفاده از چراغ‌های ایستاده مخصوص بخش نشیمن را متفاوت با نورپردازی مخصوص دیزاین کنید. پس بهتر است از چراغ‌های مختلف برای روشن کردن مناطق مختلف تراس خود و ایجاد یک فضای دنج بهره بگیرید.

نکاتی که برای دیزاین کردن تراس باید توجه کنید

  • تراس خود را به گونه ای تزئین کنید که انعکاس دهنده سبک شخصیتی شما باشد.
  • از لوازم جانبی مانند بالشت، پتو و فرش برای افزودن رنگ به تراس استفاده کنید.
  • مطمئن شوید که مبلمان و لوازم جانبی شما برای استفاده در فضای باز مناسب هستند.
  • با افزودن پتو و بخاری در فضای زمستانی و سایبان در فصل تابستان، می توانید از تراس خود لذت ببرید.
استفاده از بالشت در دکوراسیون تراس

کلام آخر برای دکوراسیون کردن تراس

همان طور که در مقاله پیش رو مطالعه کردید طراحی دکوراسیون تراس بزرگ و کوچک بسته به مساحتی که در پیش رو دارید متفاوت است. برای تراس های کوچک بهتر است قفسه بندی و گل آرایی به صورت عمودی از سقف تا کف دنبال شود، از وسایل تاشو کمک گرفته شود، رنگ های روشن برای بزرگ تر شدن فضا به کار برود و استفاده از آینه برای جریان انرژی فراموش نشود. برای دکوراسیون تراس بزرگ هم می توانید منطقه بندی داشته باشید و فضای اتاق نشیمن، آشپزخانه و باغچه را به صورت مجزا با وسایل مرتبط مثل شومینه، باربیکیو، گل های زینتی و مواردی از این دست دیزاین کنید. امید است مطالب ارائه شده توانسته باشد برای یک ایده پردازی متفاوت به کمک شما آمده باشد و بهترین ها در پیش رویتان قرار داده شود.

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری