ایران لایت

دکوراسیون مغازه پوشاک

دکوراسیون مغازه پوشاک
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

زمانی که صحبت از دکوراسیون یک مغازه، آن هم از نوع پوشاک به میان می‌آید، باید بگویم که هر چقدر دکوراسیون شما چشم‌گیرتر و خاص‌تر باشد، با سود و درآمد شما ارتباط مستقیم پیدا می‌کند. باید بدانید ویترین، اولین چیزی است که مشتریان می‌بینند، پس باید جذاب و چشم‌نواز باشد. از مانکن‌های خوش‌پوش، لباس‌های جدید و نورپردازی مناسب استفاده کنید. چیدمان مغازه باید به گونه‌ای باشد که مشتریان را به داخل مغازه بکشاند. از قفسه‌ها و رگال‌های مرتب، راهروهای پهن و اتاق پرو کافی برای استفاده مشتریان کمک بگیرید. حتماً فضای امتحان لباس باید تمیز، خصوصی و دارای آینه‌های قدی باشد. رنگ‌ها و طرح‌هایی را انتخاب کنید که با برند و سبک لباس‌های عرضه شده توسط شما مطابقت داشته باشد.

از درب ورودی که ویترین مغازه شما را در بر می‌گیرد تا فضای داخلی و اتاق‌های پرو، همه و همه نیاز به دانستن اطلاعاتی است که شما را به هدف نهایی‌تان، یعنی جذب مشتری، می‌رساند. از همین رو در مقاله پیش رو قرار است از دکوراسیون مغازه پوشاک قدری تخصصی‌تر با شما بگویم. اگر در این حرفه مشغول به کار هستید، با ما همراه باشید.

باید دیزاین مغازه شما بسته به نوع پوشاک عرضه شده دنبال شود. بر همین اساس، برای دکوراسیون مغازه مردانه و زنانه پارامترهای مهم و کاربردی را با شما در میان می‌گذاریم. همراه ما باشید.

دکوراسیون مغازه پوشاک چگونه است؟

چیدمان مغازه پوشاک زنانه

خانم‌ها نسبت به آقایان سخت‌پسندتر هستند و همین امر، قدری کار شما را در زمان دکوراسیون مغازه پوشاک، آن هم فروش لباس زنانه، سخت‌تر می‌کند.

ایجاد حس و حال خوب

 1. فضای امتحان لباس باید تمیز باشد و بوی بد سبب آزار مشتریان شما نشود. این محیط بسیار خصوصی است، پس باید در کنج‌ترین بخش مغازه شما روند ساخت آن دنبال شود.
 2. سعی کنید از آینه‌های قدی به صورت سه‌طرفه استفاده کنید تا شخص از تمام زوایا بتواند لباس مورد نظر را بررسی کند. آینه‌ها و اتاق‌های تعویض لباس هر چقدر بزرگتر باشند، شانس شما برای فروش بالاتر می‌رود.
 3. نورپردازی داشته باشید که در فضای راهرو، مغازه و اتاق تعویض لباس حس امنیت برای مشتری فراهم شود. از سوی دیگر، دید کافی برای تماشای لباس‌ها وجود داشته باشد و تم رنگی لباس به خوبی نمایش داده شود. از نورپردازی برای ایجاد حس و حال مورد نظر خود استفاده کنید. نورپردازی ملایم و گرم برای فضایی صمیمی بسیار مناسب است، در حالی که نورپردازی روشن‌تر و قوی‌تر برای فضایی مدرن و شیک توصیه می‌شود.

رنگ‌آمیزی مغازه

 1. رنگ‌ها می‌توانند تأثیر زیادی بر احساس مشتریان در مغازه شما داشته باشند. رنگ‌های روشن و شاد فضایی پرانرژی ایجاد می‌کنند، در حالی که رنگ‌های تیره و خنثی فضایی آرامش‌بخش را حاصل می‌کنند. شما می‌توانید از تم‌های رنگی طلایی هم برای لوکس‌تر جلوه دادن فضای مغازه خود در کنار رنگ طوسی و مشکی استفاده کنید.
 2. می‌توانید به بخش‌بندی لباس‌های خود با تم‌های رنگی متمایز دست بزنید؛ مثلاً بخش شلوار، شال و مانتو را با سه رنگ متمایز از یکدیگر برای راهنمایی بیشتر مشتریان خود رنگ‌آمیزی کنید.
 3. توصیه می‌شود رنگ‌آمیزی ساده را برای دکوراسیون مغازه پوشاک انتخاب کنید تا خیلی فضا شلوغ نشود و مشتری در زمان انتخاب گیج نشود و بتواند تصمیم‌گیری بهتری را برای خرید داشته باشد.
استفاده از رنگ صورتی در مغازه پوشاک زنانه

دکوراسیونی برای نمایش لباس‌ها

 1. شما باید بخشی را به عنوان قفسه‌ها در نظر بگیرید تا لباس‌های کوچک که شرایط برای آویز کردن آن‌ها نیست را به صورت تا شده در این بخش جای دهید؛ مثلاً شال، جوراب و لباس‌های زیر را بهتر است در این قفسه‌ها جای دهید.
 2. رگال‌های دیواری به شما برای نمایش لباس‌ها بسیار کمک می‌کند. شما می‌توانید رگال‌ها را به صورت سه‌تایی اگر سقف بلندی دارید در زمان دکوراسیون مغازه پوشاک خود نصب کنید و با ابزارهای مخصوص خود لباس را به دست مشتری برسانید.
 3. از مانکن‌ها برای نمایش لباس‌های کامل و ست‌های مختلف استفاده کنید. هر چقدر مانکن شما فانتزی‌تر و زیباتر باشد، شما در فروش آن لباس موفق‌تر ظاهر می‌شوید. گاه مشتری‌ها با مشاهده لباسی که تن مانکن است، برای خرید بیشتر تشویق می‌شوند. عموماً مانکن‌ها در فضای مربوط به ویترین جای می‌گیرند، اما اگر دکوراسیون مغازه پوشاک شما فضای بزرگی را در اختیارتان قرار می‌دهد، می‌توانید در مغازه هم از آن استفاده کنید.

خلاق باشید

 1. خانم‌ها بسیار نگاه ظریف‌مندانه‌ای در زمان خرید دارند، پس به جزئیات اهمیت دهید. حتی اگر کار شما فروش اکسسوری نیست، توصیه می‌کنیم از اسکارف‌های شیک و گردنبندهای بلند برای روی لباس‌ها برای زیباتر جلوه دادن لباس‌ها استفاده کنید.
 2. سعی کنید لوگو و برندی را برای خود تعریف کنید و آن را در گوشه و کنار مغازه به صورت ریز و درشت حک کنید. روی نایلون‌های خود آن را چاپ کنید. حتی می‌توانید از لوگوی اختصاصی خود به صورت کارت روی لباس‌هایتان استفاده کنید.
 3. می‌توانید از گل‌های زینتی، المان‌های خاص هنری و هر آیتم دیگری که به لباس پشت ویترین شما مربوط می‌شود، برای شخصیت‌بخشی به مانکن و فضای مرتبط با آن استفاده کنید.
استفاده از مانکن های مختلف در مغازه لباس فروشی

دکور مغازه پوشاک آقایان

آقایان شاید شبیه خانم‌ها خیلی سخت‌پسند نباشند، اما به خوبی می‌توانند از سبک طراحی مغازه شما به کیفیت لباس‌های عرضه شده توسط شما پی ببرند. پس به شما توصیه می‌کنیم برای دکوراسیون مغازه پوشاک آقایان هوشمندانه عمل کنید.

فضایی برای استراحت آقایان فراهم کنید

 1. آقایان خیلی برای خرید کردن میل و رغبت خاصی ندارند. پس سعی کنید حتماً از مبل، صندلی و نیمکت برای نشاندن آن‌ها در مغازه استفاده کنید. این کار این فرصت را به آن‌ها می‌دهد تا از اجناس شما بهتر دیدن کنند.
 2. درست در نقطه مقابل دکوراسیون ظریف‌مندانه مغازه پوشاک خانم‌ها، باید در مغازه‌های مردانه لباس‌ها را منظم و بدون هیچ اکسسوری اضافه به نمایش بگذارید. از شلوغی و به‌هم‌ریختگی قفسه‌ها و رگال‌ها خودداری کنید، چون ممکن است آقایان سردرگم شوند و از خرید منصرف شوند.
 3. مخاطب خود را بشناسید و در هنگام طراحی دکوراسیون مغازه به آن اهمیت دهید؛ مثلاً اگر قرار است کت و شلوار فروشی باشید، حتماً دکوراسیون کلاسیک را مد نظر قرار دهید. یا اگر برای گروه سنی نوجوان قرار است دست به فروش بزنید، حتماً دکوراسیون فانتزی و مدرن را با یکدیگر ترکیب کنید.

نقش نورپردازی در چیدمان

 1. نورپردازی عمومی باید به گونه‌ای باشد که کل فضای مغازه را به طور یکنواخت روشن کند. برای این کار می‌توانید از لوسترها، پنل‌های LED یا چراغ‌های سقفی استفاده کنید.
 2. برای به تصویر کشیدن بخش خاصی از مغازه باید نورپردازی تاکیدی را در نظر داشته باشید و در آن بخش می‌توانید مانکن را برای به نمایش گذاشتن لباس مورد نظر قرار دهید. نورپردازی تاکیدی برای برجسته کردن اجناس خاص یا ایجاد نقاط کانونی در مغازه استفاده می‌شود. برای این کار می‌توانید از اسپات‌لایت‌ها، هالوژن‌ها یا رینگ لایت‌ها استفاده کنید.
 3. نورپردازی موضعی برای روشن کردن فضاهای خاص مانند اتاق پرو یا پیشخوان استفاده می‌شود. برای این کار می‌توانید از چراغ‌های رومیزی، چراغ‌های دیواری یا آباژور استفاده کنید.
 4. نورپردازی و دکوراسیون دو عنصر کلیدی در جلب توجه مشتریان و افزایش فروش در یک مغازه پوشاک هستند. پس از درب ورودی مغازه تا فضای داخل و محیط مخصوص برای تعویض لباس، باید این مهم به صورت اصولی در نظر گرفته شود.
نورپردازی تاکیدی در بخش کت و شلوار ها

کلام آخر در مورد دکوراسیون مغازه پوشاک

همان‌طور که در مقاله پیش رو مطالعه کردید، برای دکوراسیون مغازه پوشاک مردانه و زنانه باید روند متفاوتی را از رنگ‌آمیزی تا نورپردازی و دکور در نظر داشت. هر چقدر جزئیات برای خانم‌ها مهم است، برای آقایان بی‌اهمیت است. پس همین موضوع نشان از آن دارد که شما می‌توانید چیدمان پیچیده و خاص را برای دکورهای زنانه و دکوراسیون‌های ساده و بدون شلوغی را برای مغازه پوشاک آقایان در نظر داشته باشید. سبک دیزاین هم به نوع پوشاک عرضه شده توسط شما مربوط می‌شود. لباس‌های گروه سنی نوجوان دکور فانتزی، جوان مدرن و دکوری‌های کلاسیک را برای افراد مسن‌تر باید در نظر داشته باشیم.

امید است مطالب ارائه شده مورد توجه شما قرار گرفته باشد و بتوانید در این مسیر موفق‌تر از هر زمان دیگری گام بردارید.

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری