ایران لایت

نورپردازی سقف کناف

نورپردازی سقف کناف
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

نورپردازی برای سقف‌های کنافی سبب لوکس‌تر شدن فضای داخلی منزل و یا محیط کار می‌شود. از آن‌جا که این روزها به دکوراسیون داخلی و طراحی آن از سوی دکوراتورها بسیار اهمیت داده می‌شود، در این مطلب قدری در مورد نورپردازی سقف کناف مطالبی را با شما عزیزان در میان خواهیم گذاشت. پس اگر می‌خواهید از این غافله دور نمانید و شما هم شاهد تأثیرگذارترین سبک از نورپردازی در محیط منزل یا دفتر کار خود باشید، کافی است ما را تا پایان همراهی کنید.

همه چیز در مورد نورپردازی سقف کناف

شما با تلفیقی از سقف کناف و نورپردازی توکار و روکار می‌توانید شیک‌ترین دیزاین را در محیط منزل خود با یک نورپردازی خاص شاهد باشید. کناف هیچ ارتباط خاصی با نورپردازی ندارد، اما فضا و بستری مناسب را برای نورپردازی، آن هم به روش مخفی روی سقف، فراهم می‌کند.

باید بگویم نقش اصلی کناف بر روی سقف ایجاد باکس‌های مخصوص است که برای نورپردازی به روش‌های متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما باید در نظر داشته باشید که اگر اصول نورپردازی سقف کناف به درستی دنبال نشود، نتیجه عکس می‌گیرید و این هزینه کردن چندان چنگی به دل نخواهد زد.

پس به جای اینکه از روش‌های غیرمعمول کمک بگیرید، با یک تماس با ایران لایت با هزینه‌ای مقرون به صرفه، اصول درست نورپردازی سقف کناف را جویا شوید.

طرح‌هایی که برای سقف‌های کنافی و شیوه نورپردازی آن استفاده می‌شود بسیار متنوع است. پس شما برای هر بخش از منزل می‌توانید روش متمایزی را مد نظر قرار دهید.

بر فرض از نور تاکیدی برای اتاق نشیمن در مجاورت با تلویزیون کمک بگیرید. نورپردازی خطی را برای اتاق کار یا اتاق خواب استفاده کنید. در آخر هم نورپردازی عمومی را در سالن پذیرایی به جریان بیندازید.

نورپردازی سقف کناف سالن پذیرایی

اصول نورپردازی سقف‌های کنافی

همان‌طور که مطلع شدید، نورپردازی سقف کناف و کناف‌کاری، طرح‌ها و ایده‌های بسیاری را پیش روی شما قرار می‌دهد. حال اگر اصول این امر به درستی پیروی نشود، شما خروجی مطلوبی را شاهد نخواهید بود.

مثلاً:

  • به روانشناسی رنگ‌ها برای استفاده از رنگ مناسب نورپردازی روی سقف هر فضا باید اهمیت داده شود.
  • رنگ قرمز اصلاً نمی‌تواند انتخاب خوبی برای اتاق خواب یا سالن پذیرایی باشد.
  • استفاده از شلنگ نوری برای کل فضای خانه اصلاً جلوه خوبی را فراهم نخواهد کرد.

پس با سلیقه و حوصله و در نظر گرفتن مشاوره‌های اصولی در این راه گام بردارید.

در یک کلام باید بگویم هر دکوراسیون و هر فضایی طلب می‌کند از یک نورپردازی و یک کناف‌کاری مخصوص به آن محیط استفاده شود.

استفاده از نور های زرد آبی و سفید در کناف سقف

شناخت رنگ مناسب برای نورپردازی سقف

برای اینکه شاهد تأثیرگذاری مثبتی بعد از نورپردازی سقف کناف خود باشید، بهتر است با رنگ‌های مناسب که این روزها بسیار استفاده می‌شوند، قدری بیشتر آشنا شوید.

از رنگ زرد به تنهایی نباید استفاده شود، چرا که در کنار اذیت شدن چشم، سبب تیره‌تر شدن وسایل و در نهایت کوچک‌تر شدن محیط می‌شود. نور سفید هم برای تمام فضا نباید استفاده شود، چرا که محیط را کسل و خسته‌کننده می‌کند.

شما در زمان اجرای سقف‌های کنافی می‌توانید از ترکیب رنگ سفید و زرد برای اجرای طرح عمومی و تاکیدی به صورت همزمان استفاده کنید. از رنگ‌های دیگر مثل قرمز، بنفش و سایر رنگ‌های تزئینی، تنها برای بخش دکوراتیو طرح مد نظر کمک بگیرید.

برای اتاق خواب بهتر است از هالوژن‌های لوکس با تم رنگی ملایم استفاده کنید تا نقش چراغ خواب را هم برای شما ایفا کنند. برای مسیرهای ورودی، توصیه ما شیلنگ‌های نوری با تم‌های رنگی دلخواه خود شما است، چرا که در این مسیر خیلی تردد نمی‌شود و تنها جنبه زینتی دارد.

استفاده از هالوژن با رنگ سفید یخی برای اتاق خواب

نورپردازی سقف کناف و قابلیت جدا سازی محیط

برای کسانی که فضای کوچکی را در اختیار دارند، باید بگویم به لطف نورپردازی سقف کناف، روند جدا سازی محیط با حذف پارتیشن و دیوارهای گچی فراهم شده است. شما تنها با یک کابینت که بین اتاق نشیمن و آشپزخانه تعبیه می‌شود، می‌توانید به جدا سازی این دو بخش بپردازید.

اکنون به راحتی با دو سبک کناف‌کاری متفاوت و چند نوع نورپردازی متمایز در این دو فضا، می‌توانید به تفکیک دو محیط از یکدیگر بپردازید. مثلاً:

  • نورپردازی خطی را برای قسمت اتاق نشیمن که میز تلویزیون قرار دارد در نظر بگیرید.
  • نورپردازی تاکیدی را برای بخش دیگری از اتاق نشیمن که برای مهمان اختصاص داده شده است در ذهن داشته باشید.
  • در آخر هم با نورپردازی نقطه ای مخفی، آشپزخانه را به سبک خاص دیزاین کنید.

بدون شک این امر مقرون به صرفه ترین هزینه را برای جدا سازی محیط در پیش روی شما قرار می‌دهد.

جداسازی محیط سالن پذیرایی با استفاده درست از نورپردازی سقف کناف

آیا در هر محیطی می‌توان سقف کناف را با نورپردازی اجرا کرد؟

باید بگویم پیش از بازسازی و یا طراحی سقف کناف، باید به ارتفاع سقف تا زمین توجه داشته باشید. از آن‌جایی که کناف‌کاری خود نیاز به فضایی مشخص با فاصله مناسب از سقف دارد، قدری از فاصله سقف تا زمین کم می‌شود.

به همین خاطر، اجرای سقف‌های کنافی در محیط‌هایی که ارتفاع آن کم است، قابل اجرا نیست، چرا که سبب کوچک‌تر شدن محیط می‌شود. البته نورپردازی سقف کناف به روش نقطه‌ای در لبه‌های سقف، سبب بیشتر نشان دادن این فاصله می‌شود.

کلام آخر در مورد نورپردازی سقف کناف

همان‌طور که در مقاله پیش رو مطالعه کردید، نورپردازی برای سقف‌های کنافی با کمترین هزینه، بیشترین مزیت را در پیش روی شما قرار می‌دهد.

در قدم اول، شما می‌توانید در طی یک بازسازی چند روزه به یک دکوراسیون چشم‌نواز دست پیدا کنید. در قدم بعد، با حذف دیوارها و عدم استفاده از پارتیشن، به بزرگ‌تر کردن فضا و با نورپردازی سقف کناف، جدا سازی در محیط را دنبال کنید.

در آخر هم باید بگویم برای هر بخش از منزل، یک طرح از کناف سقف با یک نورپردازی مخصوص در پیش روی شما قرار داده می‌شود. این تنوع، دست شما را برای انتخاب باز می‌گذارد و مانع از یکنواختی نورپردازی‌های قدیمی در محیط می‌شود.

برای اجرا و طرح سؤالات خود در این راستا، می‌توانید با مشاورین ایران لایت در ارتباط باشید.

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری