ایران لایت

نورپردازی باغ و ویلا و اصول آن

نورپردازی باغ و ویلا
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

نورپردازی باغ و ویلا برای صاحب باغ، موضوعی بسیار مهم است. آن‌ها معمولاً در فصل‌های بهار و تابستان، از فضای باغ بیشترین استفاده را می‌کنند. در این فصول به دلیل تازه شدن گیاهان، زیبایی ویلا دوچندان است. با نورپردازی صحیح، از این تازگی و حس خوش بهار در شب نیز می‌توان بیشترین بهره را برد و اوقات خوشی را در کنار عزیزان تجربه کرد. در ادامه این مطلب، نکاتی را که برای نورپردازی اصولی باغ و ویلا نیاز است، مورد بررسی قرار می‌دهیم.

نقش جزئیات در باغ‌ویلا

امروزه صاحبان باغ‌ویلاها برای رسیدگی و ایجاد فضای مناسب در باغ و عمارت خود هزینه‌های زیادی می‌کنند. آن‌ها از تزیینات چشم‌نواز برای جلوه بیشتر باغ استفاده می‌کنند. اگر شما صاحب باغ‌ویلا هستید، بهتر است بدانید که در نظر گرفتن جزئیات، در ایجاد محیطی آرام و روح‌نواز تأثیر بسیار زیادی دارد؛ به‌عنوان‌مثال استفاده از انواع آب‌نما در محیط باغ بسیار مناسب است؛ چرا که صدای دل‌نشین آب باعث ایجاد فضای آرامش‌بخش و ایجاد حس سرزندگی و تازگی می‌شود. یکی دیگر از جمله جزئیات روح‌بخش برای تزیین باغ، استفاده از مجسمه به شکل‌های مختلف است.

چرا نورپردازی باغ و ویلا امری مهم محسوب می‌شود؟

همان‌طور که گفته شد باغ و ویلا در روز، زیبایی وصف‌نشدنی دارند اما با فرارسیدن شب، بخش‌های مختلف باغ و جزئیات نمای عمارت به دست تاریکی سپرده می‌شود. با استفاده از نورپردازی باغ و ویلا می‌توان از زیبایی فضا حتی در هنگام شب لذت برد. نورپردازی صحیح در باغ، موجب ایجاد احساس امنیت بیشتر در افراد می‌شود. چرا که تاریکی طبیعت در اکثر مواقع، ترس را در دل انسان به وجود می‌آورد.

اهمیت نورپردازی باغ و ویلا به علت فرارسیدن شب

نحوه صحیح نورپردازی باغ و ویلا

معمولاً در اکثر باغ ویلاها، فضایی دنج برای نشستن و ایجاد ارتباط برای افراد فراهم است. هر جا صحبت از ارتباط مؤثر به میان می‌آید، نقش نور و روشنایی چندین برابر می‌شود. ابزار نورپردازی طبق فضا متغیر است. در اینجا به نورپردازی ۳ قسمت از فضای باغ و ویلا اشاره می‌کنیم:

نورپردازی آلاچیق

برای نورپردازی فضای نشستن، بهتر است که نور کافی در نظر گرفته شود. تأمین این نور به کمک چراغ‌های ال‌ای‌دی بسیار مؤثر است. چراغ‌های ال‌ای‌دی، از جمله چراغ‌های کم‌مصرف محسوب می‌شوند و نگرانی از بابت اتلاف انرژی را تا حد زیادی برطرف می‌کنند.

نورپردازی بین درختان باغ

برای نورپردازی فضای موجود در میان درختان باغ، استفاده از چراغ‌های آویز بهترین گزینه است. چراغ‌های آویز، از جمله چراغ‌های شاخه‌ای محسوب می‌شوند که نور مطلوبی برای این فضا ایجاد می‌کنند.

نورپردازی استخر

استفاده از چراغ‌های ضد آب و چراغ‌های رنگی در اطراف حوض و یا استخر باغ، در جلوه بیشتر آب بسیار مؤثر است.

نورپردازی داخل و خارج از استخر باغ و ویلا

انواع مختلف نورپردازی باغ و ویلا

محیط باغ، دارای فضایی صمیمی و دلنشین است. برای ایجاد فضای مناسب در باغ و ویلا بهتر است که انواع مختلف نورپردازی را شناخت. از این طریق می‌توان در هر مکان، از بهترین گزینه برای روشنایی و جلوه بیشتر استفاده کرد. به طور معمول، برای نورپردازی باغ و ویلا از سه روش نورپردازی عمومی، نورپردازی تأکیدی، نورپردازی کاری استفاده می‌شود. در ادامه مطلب با این سه نوع روشنایی بیشتر آشنا می‌شویم.

  • نورپردازی عمومی: این نوع از نورپردازی بیشترین کاربرد در روشنایی فضا را بر عهده دارد. هدف از نورپردازی عمومی، ایجاد نور کافی برای دیده شدن کلیت فضای باغ و ویلا است. نورپردازی عمومی با بازی با نورهای مختلف، در ایجاد حس و حال فضا نقش کلیدی دارد. هنگامی که به‌عنوان یک فرد جدید وارد فضای باغ ویلا می‌شوید، اولین حسی که در شما ایجاد می‌شود، تا حد زیادی تحت تأثیر نورپردازی عمومی قرار دارد.
  • نورپردازی کاری: در اکثر مواقع برای نورپردازی باغ و ویلا، در کنار نورپردازی عمومی، نورپردازی دیگری به کار گرفته می‌شود. این نورپردازی با عنوان نورپردازی کاری شناخته می‌شود. در نورپردازی کاری، هدف از روشنایی، نمایش نکته خاص از فضا است. بهره‌گیری از این نورپردازی بسیار ماهرانه است. چراغ‌هایی که پلکان ویلا را روشن می‌کنند، لامپ‌های روشن‌کننده ایوان و چراغ‌های روشن‌کننده حکاکی نمای ویلا ازاین‌دست نورپردازی بهره می‌گیرند.
  • نورپردازی تأکیدی: این نورپردازی با عنوان نورپردازی متمرکز نیز شناخته می‌شود. همان‌طور که از نامش پیداست، از نورپردازی تأکیدی برای نمایش و جلوه بیشتر جزئیات استفاده می‌شود. این نوع از نورپردازی باغ و ویلا، به طور معمول در مناطق خاص به کار گرفته می‌شود. هنگامی که طراح قصد جلب‌توجه افراد روی نقطه‌ای خاص را دارد، از نورپردازی متمرکز استفاده می‌کند. به‌عنوان‌مثال در نمایش مجسمه موجود در باغ، این نورپردازی جلوه مجسمه را چندین برابر می‌کند.
نورپردازی پلکان ها

نورپردازی ورودی باغ و ویلا

هنگامی که به یک مکان جدید می‌رویم، اولین چیزی که با آن مواجه می‌شویم ورودی مکان است. شاید برایتان جالبباشد بدانید که بسیاری از افراد به‌طور ناخودآگاه به ورودی ساختمان و باغ‌ویلا دقت زیادی می‌کنند. همچنین برخی از افراد معتقدند که از روی ظاهر باغ‌ویلا یا منزل هر خانواده می‌توان تا حدی روحیات آن خانواده را شناخت. نورپردازی ورودی باید به‌گونه‌ای باشد که مهمان را در یافتن مسیر خود کمک کند. به طور معمول برای روشنایی مسیر درب ورودی تا ویلا از چراغ‌ها با ارتفاع خیلی کم استفاده می‌شود. این نوع چراغ ضمن اینکه موجب حفظ زیبایی بصری باغ و روشنایی کامل مسیر می‌گردد، در نتیجه حفظ امنیت مهیا می‌شود. از دیگر ایده‌های خاص برای روشنایی ورودی ساختمان استفاده از فانوس است. فانوس علاوه بر ایجاد فضای صمیمی، موجب تأمین نور لازم برای پلکان می‌شود.

هزینه نورپردازی باغ و ویلا

هزینه نورپردازی بسته به انواع طراحی متفاوت است. اگر صرفاً به دنبال ایجاد فضایی زیبا هستید و هزینه برایتان مطرح نیست، مراجعه به یک تیم طراح و نورپرداز حرفه‌ای و سپردن صفر تا صد طراحی و اجرا به آن‌ها کمک شایانی به شما می‌کند. همچنین اگر دوست دارید با کمترین امکانات، ظاهر باغ‌ویلای خود را تا حدودی متنوع کنید، ضمن مشاوره از طراحان حرفه‌ای، با کمی خلاقیت می‌توانید جلوه‌ای خاص ایجاد کنید.

کلام آخر

نورپردازی صحیح، در ایجاد فضای زیبا نقش زیادی دارد. اگر صاحب باغ‌ویلا هستید، با رعایت برخی از نکات گفته شده درباره نورپردازی باغ و ویلا، تغییر زیادی در فضای ویلا و باغ خود ایجاد کنید. اگر به‌عنوان یک طراح مبتدی به دنبال خلق طراحی منحصربه‌فرد هستید، خوب است بدانید به‌کارگیری نورها در کنار یکدیگر، برای ایجاد فضای با چشم‌انداز زیبا در شب بهترین گزینه است. برای نورپردازی بهتر است ضمن رعایت نکات، از خلاقیت خود بیشترین بهره را بگیرید.

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری