ایران لایت

نورپردازی برای تولید محتوا چه تاثیری دارد؟

استفاده از سافت باکس در نورپردازی برای تولید محتوا
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

نورپردازی برای تولید محتوا، تبدیل به یک عامل اساسی برای تولید عکس و فیلم‌های جذاب شده است. امروزه تولیدکنندگان محتوا در فضای مجازی، به‌خصوص در پلتفرم‌های پرطرفداری همچون یوتیوب، اینستاگرام و تیک‌تاک، برای تولید محتوای باکیفیت و جذاب، تلاش فراوانی می‌کنند. زمانی که مخاطب محتوایی جذاب می‌بیند، نکته جالب برایش چگونگی ساخت محتوا است. همچنین مخاطبان نسبت به قبل در انتخاب و حمایت از محتوا سخت‌گیری بیشتری دارند. آن‌ها محتوایی باکیفیت و جذاب را پسندیده و دنبال می‌کنند. پس اگر به دنبال تولید محتوایی باکیفیت هستید که مخاطبان زیادی را جذب صفحه شما بکند، ما سعی داریم در ادامه مطلب این مسیر را برای شما روشن کنیم.

نقش نورپردازی در تولید محتوا

نورپردازی برای تولید محتوا نقش شهد برای زنبورعسل را دارد. شاید این مثال در ابتدا عجیب به نظر بیاید ولی با کمی دقت شباهت این دو موضوع را درمیابیم. زنبور برای تولید عسل مرغوب نیاز به شهد گل دارد. در تولید محتوا نیز برای دستیابی به نتیجه دلخواه، به نورپردازی نیاز است. بنیادی‌ترین و اساسی‌ترین عامل در تولید یک محتوای جذاب، نورپردازی صحیح و حرفه‌ای است. اگر تابه‌حال به تولید یک عکس یا ویدئو پرداخته باشید، در کمال ناباوری می‌بینید که محتوای شما با وجود به‌کارگیری دوربین و تجهیزات حرفه‌ای اما جذابیت کم و کیفیت بسیار پایینی دارد. این زمانی است که تأثیر نورپردازی در تولید محتوا نمایان می‌شود.

نورپردازی صحیح و جذاب برای تولید محتوا

نحوه قرارگیری منابع نوری در نورپردازی حرفه‌ای برای تولید محتوا

برخلاف تصور، در نورپردازی برای تولید محتوا به صورت حرفه‌ای، نور نباید به طور مستقیم تنها بر روی سوژه متمرکز باشد. این کار حتی در نورپردازی فیلمبرداری با موبایل نیز غیرحرفه‌ای و اشتباه است. نورپردازی اصولی و صحیح در تولید محتوا حداقل به 3 منبع نور نیاز دارد. بیایید کمی بیشتر با این منابع آشنا شویم.

  • منبع نور اصلی: نور اصلی به نوری اطلاق می‌شود که بیشتر فضا فیلمبرداری را به خود اختصاص داده است. این نور باید با زاویه 45 درجه و از بالا سمت چپ یا راست بر سوژه تابیده شود. این نور منبع اصلی روشنایی فضا است؛ به همین دلیل به‌عنوان نور اصلی شناخته می‌شود.
  • نور پرکننده: به‌کارگیری نور اصلی در فیلمبرداری، موجب ایجاد سایه‌های زیادی می‌شود. نور پرکننده همچون یک پوشش برای سایه‌ها عمل می‌کند. نوری که از منبع نور پرکننده ساطع می‌شود، نور نرم و ملایم است. قدرت روشنایی فضا در این نور تقریباً با نصف نور اصلی برابری می‌کند. برای پوشش کامل و صحیح سایه‌ها از نور پرکننده، دقیقاً در مقابل نور اصلی، استفاده می‌شود.
  • نور پس‌زمینه: برای تهیه فیلم و عکس باکیفیت علاوه بر نور اصلی و نور پرکننده، از نور پس‌زمینه نیز استفاده می‌شود. نور پس‌زمینه با تمرکزی که بر پشت سوژه دارد، فضای پس‌زمینه را با نوری بسیار ملایم روشن و گیرا می‌سازد. محل قرارگیری این نور در بالا و پشت سوژه است.

تأثیر نورهای جانبی در نورپردازی تولید محتوا

برجسته‌سازی سوژه از محیط، برعهده نورهای جانبی است. در نورهای جانبی تمرکز بر روی سوژه است. نور جانبی در موازات سوژه عکاسی یا فیلمبرداری قرار می‌گیرد تا بهترین تأثیر را در نورپردازی داشته باشد.

قرارگیری ابزار نورپردازی برای تولید محتوا

نورپردازی صحیح چه تأثیری بر تولید محتوا دارد؟

نورپردازی برای تولید محتوا به‌وسیله نورهای مصنوعی انجام می‌شود. کار با نورهای مصنوعی کمی سخت‌تر از نور طبیعی است؛ اما مزیّت آن قابلیت تنظیم نور به میزان دلخواه است. تنظیم نور به طور صحیح در هنگام فیلمبرداری و عکاسی، کمک بسیار زیادی به تدوینگر می‌کند؛ زیرا تنظیم نور در تدوین زمان زیادی را صرف می‌کند. این در حالی است که با تنظیم صحیح نورپردازی می‌توان این کار را بسیار راحت‌تر و با صرف زمان کمتری انجام داد.

شروع کار نورپردازی برای تولید محتوا

حال که با نحوۀ صحیح نورپردازی برای تولید محتوا آشنا شده‌ایم، از جمله سؤالاتی که در ذهن نقش می‌بندد این است که چه تجهیزاتی برای انجام این کار نیاز است؟ آیا می‌شود با کمترین امکانات نورپردازی خوبی را به دست آورد؟ برای خرید نور به هزینه زیادی نیاز است؟

در ابتدای شروع کار تولید محتوا، به تجهیزات تخصصی و صرف هزینۀ زیاد، نیازی نیست. با کمترین امکانات و ساده‌‌ترین تجهیزات نیز می‌توان محتوایی قابل‌قبول تولید کرد. بسیاری از تولیدکنندگان محتوا کار خود را با یک نور و یک رفلکتور شروع کرده‌ و تا مدت‌ها به همین روش ادامه می‌دهند. رفلکتور یا بازتابگر نور صفحه‌ای است که نور را نرم و منعکس می‌کند. رفلکتور در قسمت سایه سوژه قرار می‌گیرد و با انعکاس نور، نور موردنیاز در قسمت سایه را تأمین می‌کند.

سافت باکس چیست و چه کاربردی دارد؟

در نورپردازی برای تولید محتوا، به کمک سافت باکس می‌توان تجربه بسیار جالب و لذت بخشی داشت. سافت باکس عملکردی همچون نور ورودی از پنجره اتاق را دارد. این نور بسیار نرم است و پوشش گسترده‌ای دارد. سافت باکس با ایجاد نور نرم، سایه‌ها را از چهره سوژه کم و تا حد خیلی زیادی حذف می‌کند. برای تولید محتوا از محصولات، تهیه ویدئو آموزشی مثل آشپزی و موارد این چنین که در فضای بسته، فیلمبرداری و عکاسی می‌شوند، استفاده از سافت باکس بسیار مناسب و کمک‌کننده است.

استفاده از سافت باکس در نورپردازی برای تولید محتوا

رینگ لایت، ابزار محبوب نورپردازی

امروزه رینگ لایت تبدیل به یکی از پرطرفدارترین ابزار نورپردازی برای تولید محتوا، به‌خصوص در میان یوتیوبرها شده است. رینگ لایت دارای نور وسیعی است که سایه‌ها را به‌خوبی از چهره سوژه حذف می‌سازد. رینگ لایت با ایجاد هالۀ نور در چشم سوژه باعث گیرایی چشمان، نشاط چهره و زیبایی خیره‌کننده می‌شود.

از مهم‌ترین دلایل محبوبیت زیاد رینگ لایت، قابلیت جابه‌جایی آسان آن است. به نسبت دیگر وسایل نورپردازی رینگ لایت کوچک‌تر بوده و همین امر موجب حمل راحت‌تر آن شده است. رینگ لایت تنظیمات سختی ندارد و بلافاصله پس از اتصال به جریان برق می‌توان از آن استفاده کرد. البته در نظر داشته باشید که استفاده از رینگ لایت بیشتر در تولید محتوا درباره زیبایی، آرایشگری و این قبیل فعالیت‌ها کاربرد دارد؛ زیرا تمرکز رینگ لایت بر روی تنظیم نورپردازی چهره است.

رینگ لایت در نورپردازی برای تولید محتوا

کلام آخر:

اگر تازه فعالیت خود را شروع کرده‌اید، نورپردازی صحیح به شما برای تولید محتوا باکیفیت کمک بسیار زیادی خواهد کرد. برای انتخاب تجهیزات نورپردازی برای تولید محتوا بهتر است ابتدا به طور دقیق نحوه فعالیت و هدف تولید محتوا خود را مشخص کرده و سپس اقدام به خرید کنید. این کار کمک شایانی به جلوگیری از هزینه‌های اضافی و هموارتر شدن مسیر برای شما می‌کند.

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری