ایران لایت

دکوراسیون مینیمال چیست؟

دکوراسیون مینیمال چیست
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

 هر چقدر در دنیای ماشینی بیشتر غرق می شویم، شلوغی های آن بیشتر ما را آزار می‌دهد. برای فرار از آن باید در محیط خانه بستری را فراهم کنیم که در مدت زمان استراحت از این هیاهو قدری به دور باشیم. بر همین اساس باید به شما بگویم دکوراسیون به سبک مینیمال پر طرفدار ترین سبک در دنیای مدرن و ماشینی امروز محسوب می شود. سبکی که هدف آن ساده کردن فضای خانه و استفاده حداقلی از وسایل است. هر چقدر فضای منزل شما ساده تر دیزاین شود و مسیر برای جریان انرژی باز تر باشد، شما صاحب یک دکوراسیون مدرن تر خواهید بود. از المان های اصلی این سبک می توانید به آراستگی و حذف عناصر اضافه از چیدمان منزل اشاره داشت. در دکوراسیون مینیمال حتی خبری از دسته و دستگیره هم بر روی درب های کابینت نیست؛ این یعنی ساده ترین شکل ممکن برای زندگی پر هیاهو. در ادامه قرار است این سبک را جهت به کارگیری بیشتر به شما عزیزان معرفی کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر ما را تا پایان همراهی کنید.

دکوراسیون مینیمال را بیشتر بشناسیم

 این سبک به شما رهایی و آزادی را هدیه می دهد. باید بگویم که رهایی از نگرانی، رهایی از غرق شدن در شلوغی‌های روزمره، رهایی از وسوسه خریدهای مداوم و رهایی از آشفتگی، از مؤلفه های بارز این طراحی محسوب می شود. پس اگر سبک زندگی شلوغی دارید و از این وضعیت احساس خوبی ندارید می توانید سادگی دکوراسیون مینیمال را به خانه خود هدیه کنید. دکوراتورهای حرفه ای می گویند که این دکوراسیون نوعی طراحی داخلی مدرن است که عملکرد آن ایجاد هماهنگی بین عناصر مختلف در محیط است. در واقع از بهم ریختگی در منزل یا محیط کار این دکوراسیون جلوگیری می کند و به جای تمرکز بر روی تجمل گرایی و خریدهای افراطی به سادگی و حذف وسایل غیر ضروری می پردازد. در این طراحی تنها چند عنصر کاربردی در فضا برجسته می شوند و سایر موارد از میان برداشته می شوند.

دکوراسیون مینیمال چیست 2
دکوراسیون مینیمال

چطور سبک مینیمال را به خانه خود بیاوریم؟

 اگر می خواهید صاحب این سبک از دکوراسیون باشید باید بدانید که دکوراسیون مینیمال از تمام پیچیدگی‌ها و انحناها به دور است؛ یعنی شما نباید مبلمان کلاسیک که هنر منبت کاری و لمسه دوزی روی آن به تصویر کشیده شده است را در محیط استفاده کنید. چرا که مبل ها باید با تم رنگی ساده و بدون خط و گل با دسته و تاجی ساده طراحی شده باشند. نور، رنگ و سادگی عناصر با ترکیب شدن در یک دیگر انرژی مثبت را در دکوراسیون مینیمال به تصویر می کشند. شما در زمان خرید باید به سادگی، دوری از پیچیدگی، دوری از انحنا و شکل هندسی عجیب و غریب توجه داشته باشید.

استفاده از اکسسوری در دکوراسیون مدرن

شما در زمان استفاده از اکسسوری در دکوراسیون مینیمال باید توجه داشته باشید که عناصر استفاده شده در تضاد با یکدیگر نباشند. بر فرض اگر قرار است کوسنی را برای مبلمان استفاده کنید نباید تم رنگی آن با مبل شما خیلی تضاد داشته باشد چرا که شما را از این چیدمان دور می کند. بلکه رنگ کوسن باید زمینه سایه روشنی را از مبل شما دنبال کرده باشد. در صورت استفاده از میز پذیرایی نباید به آن به عنوان یک میز دکوری نگاه شود چرا که این میز صرفا برای رفع نیاز و قرار دادن ظرف چایی در این دکوراسیون کاربرد دارد. استفاده از چندلایه پرده در این فضا ممنوع است و هر چقدر تمامی المان ها ساده تر در نظر گرفته شوند شما صاحب سبک خواهید بود.

اکسسوری در دکوراسیون مینیمال
اکسسوری در دکوراسیون مینیمال2

نقش نورپردازی در دکوراسیون مدرن

زمانی که حرف از دکوراسیون مدرن به میان می آید یعنی شما باید از همه چیز با بافت و شکل اصلی خود بدون کمترین دست کاری در محیط استفاده کنید. این امر برای نورپردازی هم صدق می کند؛ یعنی شما به جای استفاده از صدها نور مصنوعی باید متأثر از معماری سنتی چینی که این سبک بر پایه این اصل است، نورپردازی را با نور طبیعی خورشید دنبال کنید. برای همین امر است که نباید چند لایه پرده پشت پنجره نصب شود تا اشعه نور خورشید در قسمت نشیمن یا پذیرایی شما دیده شود. هر چقدر پنجره ها بزرگ تر باشد شما در این راه موفق تر خواهید بود. برای نورپردازی شبانه هم توصیه می شود از چراغ های سقفی توکار استفاده کنید. این ایده درست شبیه ستاره های اسمان در دل شب برای شما به تصویر کشیده میشود. پس خرید لوسترهای بلوری بزرگ و گران قیمت راهی به دکوراسیون مینیمال شما ندارد.

نکاتی برای اجرای طرح مینیمال در منزل

قوانینی که برای چیدمان و خرید وسایل در ادامه با شما در میان می گذاریم به شما این امکان را می دهد که شبیه یک دکوراتور حرفه ای خود به تصویر سازی منزلتان بپردازید.

  • به جای خرید کمد از کمد دیواری استفاده کنید چرا که کابینت در آشپزخانه و کمد دیواری در اتاق خواب و اتاق کار، شما را از آشفتگی دور می کند.
  • نیازی نیست در اتاق پذیرایی شما بوفه دکوری داشته باشید. استفاده از کنسول کنار میز ناهار خوری سبب می شود نظم بیشتری برای چیدمان وسایل پذیرایی در پیش روی شما باشد.
  • هر چقدر وسایل بدون استفاده بیشتر حذف شود جریان انرژی بر اساس اصول فنگ شویی بیشتر میشود. پس در راهرو به جای جاکفشی، جالباسی و گلدان های ریز و درشت سعی کنید یک کمد دیواری مینیمال را در زیر راه پله که فضای مرده است تعریف کنید.
  • هر چقدر وسایل استفاده شده ساده تر، با تم های رنگی ساده تر و بدون انحنا و قوس باشند کار شما در این چیدمان ساده تر می شود؛ یعنی مبل منبت کاری باید برداشته شود و مبل مینیمال مهمان خانه تان شود.
  • استفاده از فرش های ایرانی کلاسیک در این چیدمان ممنوع است! شما با کف پوش چوبی و پوشش بخش میانی سالن می توانید به این سبک دست پیدا کنید.
نکات تکمیلی دکوراسیون مینیمال
نکات تکمیلی دکوراسیون مینیمال2

کلام آخر در مورد دکوراسیونی در عصر مدرن

 همان طور که در مقاله پیش رو مطالعه کردید شالوده اصلی دکوراسیون مینیمال را سادگی آن و دوری از انحنا و پیچیدگی است که به تصویر می کشد. پس شما در زمان خرید و حتی طراحی اولیه منزل باید این پارامتر را برای آرامش بیشتر به یاد داشته باشید. از نورپردازی که باید به صورت سقفی و توکار دنبال شود تا خرید وسایل که تنها به قصد مصرف باید مورد استفاده قرار داده شوند و از استفاده وسایل بدون استفاده در این چیدمان باید خودداری کرد. امید است مطالب ارائه شده در راستای آشنایی شما با این سبک از چیدمان مورد توجه تان قرار گرفته باشد.

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری