ایران لایت

نورپردازی تراس و بالکن

نورپردازی تراس و بالکن
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

نورپردازی فضای باز می‌تواند محیط دل‌نشین و جذابی را برای گذراندن وقت، چه در روز و چه در شب برای شما ایجاد کند. شما اگر این کار را با یک دکوراسیون موفق به پایان برسانید، به شما قول می‌دهیم که هشتاد درصد از وقت خود را در منزل در تراس به سر خواهید برد. چرا که فضای باز و هوای مطلوب، تماشای گل و گیاه و انرژی مثبتی که با رعایت کردن اصول فنگ‌شویی برای شما در این محیط فراهم می‌شود، مانع از دپرس شدن و حال بد شما حتی اوقاتی که کسل و بی‌حوصله هستید می‌شود.

بر همین اساس می‌خواهیم در مقاله پیش رو به مهم‌ترین بخش این طراحی که نورپردازی تراس و بالکن است بپردازیم و راهنمایی‌هایی را در این راستا به شما عزیزان ارائه دهیم. شما هم اگر می‌خواهید با کم‌ترین هزینه خاص‌ترین‌ها را مهمان خانه کنید، کافی است همراه ما باشید.

انواع نورپردازی تراس و بالکن

نورپردازی انواع مختلفی دارد که شما از کف تا سقف و بر روی دیوار و ستون و هر بخش دیگری از محیط می‌توانید از آن بهره بگیرید. بخشی از انواع نورپردازی تراس و بالکن را به شما معرفی می‌کنیم، با ما باشید.

نورپردازی محیطی

این نوع نورپردازی برای روشن کردن کلی فضای تراس یا بالکن استفاده می‌شود و معمولاً از لامپ‌های سقفی، دیواری یا آویز استفاده می‌شود. نورپردازی محیطی تراس باید به گونه‌ای باشد که تمام نقاط تراس به طور یکنواخت روشن شوند و هیچ نقطه تاریکی وجود نداشته باشد. این امر سبب می‌شود حس امنیت بیشتری در شب در محیط حکم‌فرما شود.

 • می‌توانید از ریسه‌های نوری در امتداد نرده‌ها، حصارها یا زیر لبه سقف استفاده کنید.
 • چراغ‌های دیواری را در ارتفاع کم نصب کنید تا نوری ملایم و فراگیر ایجاد کنند.
 • در آخر از چراغ‌های کف برای روشن کردن مسیرها و پله‌ها حتماً استفاده کنید.
ریسه های نوری نصب شده بر روی پرچین
ریسه های نوری بر روی حصار و پرچین

نورپردازی تأکیدی تراس

نورپردازی تأکیدی برای برجسته کردن المان و یا فضای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ مثلاً شما می‌توانید بخشی از تراس را که با گلدان‌ها، مجسمه‌ها، آب‌نماها و سایر اکسسوری‌های دیگر دیزاین کرده‌اید با این نوع از نورپردازی واضح‌تر به تصویر بکشید. برای جدا سازی تراس‌های بزرگ هم به قصد چیدمان مبلمان راحتی، میز پذیرایی و بخش گلخانه نیازی به پارتیشن و یا دیوارکشی نیست، چرا که نورپردازی تأکیدی با استفاده از اسپات‌لایت، چراغ‌های نواری LED یا چراغ‌های زیرکابینتی کار شما را به پایان می‌رساند.

نورپردازی کاری

برای اینکه تمرکز بیشتر بر روی آشپزی داشته باشید یا اینکه بخشی از فضا را برای پخت و پز اختصاص داده‌اید و می‌خواهید با نور بیشتری آن فضا را روشن کنید، این نورپردازی به کار شما می‌آید. برای نورپردازی کاری باید از لامپ‌های با روشنایی بالا در محل مورد نظر استفاده کرد. حتی شما روی تراس و بالکن می‌توانید به مطالعه و یا انجام کارهای هنری با این سبک از نورپردازی تراس و بالکن مشغول شوید. از چراغ‌های کار یا چراغ‌های بازویی می‌توانید برای این امر استفاده کنید.

نورپردازی رمانتیک بالکن

 • این نوع نورپردازی برای ایجاد فضایی صمیمی و رمانتیک در تراس یا بالکن استفاده می‌شود.
 • برای نورپردازی رمانتیک می‌توان از شمع، فانوس، ریسه‌های نوری یا چراغ‌های کم‌نور استفاده کرد.
 • این روزها این سبک از نورپردازی تراس و بالکن بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.
 • شما برای برپایی جشن‌ها و مراسم خاص خود می‌توانید با این نورپردازی تراس و بالکن را به محیطی خاص‌تر تبدیل کنید و عکس‌های متمایزی را به ثبت برسانید.
نورپردازی رمانتیک بالکن با استفاده از شمع و فانوس
نورپردازی رمانتیک تراس با استفاده از ریسه، فانوس و شمع

نورپردازی رنگی

 • این نوع نورپردازی برای ایجاد فضایی شاد و پرنشاط در تراس یا بالکن استفاده می‌شود.
 • برای نورپردازی رنگی می‌توان از لامپ‌های LED رنگی، ریسه‌های نوری رنگی یا پروژکتورهای رنگی استفاده کرد.
 • نورپردازی تراس و بالکن رنگی بیشتر در شب کاربرد دارد که جو خاص‌تری را به دورهمی‌های شبانه شما می‌بخشد.

نکات کلی برای نورپردازی تراس و بالکن

 • از لامپ‌های LED کم‌مصرف استفاده کنید.
 • به دمای رنگ لامپ‌ها توجه کنید. نورهای گرم‌تر فضایی صمیمی‌تر ایجاد می‌کنند، در حالی که نورهای سردتر فضایی مدرن‌تر ایجاد می‌کنند.
 • از کنترل‌کننده‌های دیمر برای تنظیم روشنایی نورها استفاده کنید.
 • از تجهیزاتی استفاده کنید که برای استفاده در فضای باز مناسب هستند و مطمئن شوید که تمام اتصالات ضد آب هستند.
 • برای ایجاد فضایی پویا و جذاب، از ترکیبی از نورهای محیطی، تأکیدی و کاری استفاده کنید.

نقش نور در دکوراسیون تراس

 • نورپردازی می‌تواند با برجسته کردن المان‌های خاص و ایجاد سایه‌روشن، حس عمق و وسعت بیشتری را در تراس، بخصوص تراس‌های کوچک، ایجاد کند.
 • استفاده از نورهای ملایم و گرم مانند شمع یا فانوس می‌تواند فضایی صمیمی و رمانتیک را در تراس ایجاد کند و آن را به مکانی مناسب برای دورهم‌نشینی‌های دوستانه یا عاشقانه تبدیل کند.
 • با استفاده از نورپردازی تأکیدی می‌توان المان‌های دکوراتیو مانند گلدان‌ها، مجسمه‌ها یا آب‌نماها را برجسته کرد و به زیبایی آن‌ها افزود.
 • نورپردازی می‌تواند برای تقسیم‌بندی فضا در تراس‌های بزرگ‌تر به کار گرفته شود. به عنوان مثال، می‌توان از نورپردازی جداگانه برای بخش غذاخوری، استراحت و باغچه استفاده کرد.
 • نورپردازی مناسب، به خصوص در شب، می‌تواند به افزایش امنیت تراس کمک کند و از رفت و آمد افراد ناشناس جلوگیری کند.
سایه روشن در نورپردازی تراس و بالکن

بررسی هزینه نورپردازی تراس و بالکن

 • متراژ: هرچه متراژ تراس یا بالکن بزرگ‌تر باشد، به لامپ و تجهیزات نورپردازی بیشتری نیاز خواهید داشت و به طبع هزینه آن نیز بیشتر خواهد بود.
 • نوع لامپ و تجهیزات: لامپ‌ها و تجهیزات نورپردازی در انواع مختلف و با قیمت‌های گوناگون موجود هستند.
 • پیچیدگی طرح: هرچه طرح نورپردازی پیچیده‌تر باشد، به زمان و تخصص بیشتری برای اجرا نیاز خواهد داشت و به طبع هزینه آن نیز بیشتر خواهد بود.
 • کیفیت: لامپ های با کیفیت را برای فضای باز به منظور ایمنی بیشتر مورد استفاده قرار دهید.
 • سبک دکوراسیون: نورپردازی باید با سبک دکوراسیون تراس یا بالکن همخوانی داشته باشد.

کلام آخر در مورد نورپردازی فضای باز

نورپردازی تراس نقشی اساسی در زیبایی و کارآمدی این فضا ایفا می‌کند و می‌تواند حس و حال و فضاسازی متفاوتی را در آن ایجاد کند.همانطور که اشاره شد، نورپردازی به شما قابلیت جدا سازی محیط را می‌دهد و از سمت دیگر می‌تواند محیطی ریلکس‌تر و حتی شادتر را به تصویر بکشد.نورپردازی تراس و بالکن با توجه به شخصیت شما و حس و حالی که از فضای باز بیرون از منزل مد نظر دارید برایتان تصویرسازی می‌شود.

نورپردازی، امنیت در شب را برای شما بیشتر می‌کند و این مکان را به شما می‌دهد که از فضای بیرون از منزل خود هم برای دورهمی‌های شبانه خود بهره‌مند شوید.در نظر داشته باشید که عکاسی در فضای باز با یک نورپردازی استاندارد، حس و حال متمایزتری را به جشن‌های شما هدیه می‌دهد.با نورپردازی اصولی و استاندارد و با استفاده از وسایل مناسب برای فضای باز، به سادگی می‌توانید شاهد خاص‌ترین ایده‌ها در فضای بیرون از منزل خود باشید.

تمامی نکات ارائه شده به جهت راهنمایی بیشتر به شما عزیزان بوده است. امیدواریم مطالب ارائه شده توانسته باشد شما را در این مسیر یاری رسانده باشد.

نورپردازی و دکوراسیون دو جزء جدایی‌ناپذیر از یکدیگر هستند، این را از یاد نبرید.


مقاله مرتبط: دکوراسیون تراس کوچک و بزرگ

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری