ایران لایت

ایده های جدید برای نورپردازی آسانسور

ایده های جدید برای نورپردازی آسانسور
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

زمانی که مهمان وارد منزل شما می شود در قدم اول نمای بیرونی منزل مسکونی شما و سپس با ورود به آسانسور توجه او به ظاهر دکوراسیون داخلی جلب می شود. به همین خاطر پیمانکاران ساختمانی در زمان ساخت و ساز به این موضوع که دکوراسیون و نورپردازی آسانسور چطور انجام شود بسیار اهمیت می دهند. شما می توانید این روزها در زمینه ساخت آسانسور شاهد تنوع گسترده ای باشید که شامل آسانسور چوبی، کابین آسانسور استیل، کابین آسانسور ام دی اف و نمونه های دیگر می شود. برای نورپردازی کابین آسانسور هم که حسابی سنگ تمام گذاشته شده است و ما در ادامه به طور کامل به آن خواهیم پرداخت پس همراه ما باشید.

نورپردازی آسانسور چرا اهمیت دارد؟

هر چقدر هم که از متریال با کیفیت و متمایز برای ساخت یک اسانسور استفاده شود اما اگر نور پردازی مناسبی نداشته باشد آن کابین به درستی به تصویر کشیده نمی شود. نورپردازی آسانسور سبب می شود که محیط داخلی زیباتر و پر نور تر به تصویر کشیده شود. نورپردازی به صورت عمودی فضای داخلی کابین را بزرگتر و با نمایی متفاوت تر نشان می دهد. نورپردازی سقفی جلوه بهتری را در محیط داخلی کابین فراهم می کند. در آخر هم باید بگویم هارمونی تم های رنگی و متریال استفاده شده تنها زمانی زیباتر به نمایش گذاشته می شود که نورپردازی اصولی دنبال شده باشد. برای اینکه بتوانید شاهد خاص ترین نورپردازی در آسانسور های مسکونی خود باشید می توانید از مشاوره های رایگان ایران لایت بهره بگیرید. باید نکاتی را در این راستا مورد توجه قرار داد تا کار، خروجی رضایت بخش تری داشته باشد؛ مثلاً باید اطلاعات کافی از فاصله مناسب بین لامپ های استفاده شده داشته باشیم. یا اینکه در چه بخشی از کابین نیاز به نور سقفی است و در چه بخشی باید نورپردازی خطی انجام شود. برای آینه ها و انعکاس بهتر نور چه مواردی را باید در نظر داشت. در ادامه به برخی از این سؤالات پاسخ خواهیم داد. همراه ما باشید.

نورپردازی مناسب آسانسور
استفاده از نورمخفی سقفی برای آسانسور

استانداردی برای روشنایی کابین آسانسور

استاندارد نور دهی در داخل کابین اسانسور باید به گونه ای باشد که به صورت یک نواخت در تمام مدت زمان جابجایی مسافر دنبال شود؛ مثلاً در زمان باز شدن درب، انتخاب طبقه مد نظر، جابجایی و حرکت و در نهایت در زمان توقف باید این نور به صورت یکسان در آسانسور وجود داشته باشد. حداقل مقدار روشنایی کف اتاق آسانسور و بر روی نمراتور آن، باید ۵۰ لوکس باشد.

  • منبع برق در زمان نورپردازی باید به صورت خودکار باشد و قابلیت شارژ شدن را داشته باشد.
  • منبع برق قطعی شهری باید یک لامپ یک واتی را به مدت یک ساعت روشن نگه دارد.
  • برق اضطراری حتماً باید یکی از منبع های برق مورد نیاز باشد.
  • از دو لامپ رشته ای حداقل در زمان کار استفاده شود.
  • لامپ ها باید به صورت موازی با یکدیگر باشند.

استانداردهای طراحی نورپردازی کابین آسانسور

این که هر لامپ در سر جای خودش قرار داده شود تا نورپردازی بهتر کابین را به تصویر بکشد، فنی است که نیاز به هنر یک متخصص دارد. ایران لایت در کنار تأمین تجهیزات نورپردازی آسانسور به شما در این راه راهنمایی های لازم را هم ارائه می دهند. به طور کلی یک لامپ مهتابی در وسط سقف کابین قرار داده می‌شود و سپس ۴ لامپ ال ای دی در چهار گوشه کابین آسانسور نصب می شود. در صورتی که بخواهید کار زیباتر باشد می توانید از نورهای مخفی سقفی و دیواری هم استفاده کنید. در آخر باید بگویم استفاده از نورهای ملایم و لایت کار را آرامش بخش تر می کند.

  • سیم کشی داخل آسانسور باید به صورت موازی انجام شود چرا که این کار مانع از قطع شدن جریان برق در صورت سوختن یکی از لامپ ها می شود.
  • سیم کشی موازی یعنی یک سیم نول و یک سیم فاز به صورت جداگانه برای هر لامپ باید استفاده شود.
  • بهتر است نورپردازی آسانسور بر اساس استاندارها سبک ملایم و لایت و یا پرنور باشد.
  • حداقل میزان نور نباید از ۵۰ لوکس کمتر شود.
استفاده از نور مناسب با میزان 50 لوکس برای آسانسور
نور مخفی برای آسانسور

نقش نورپردازی بر میزان گرمای کابین

 در نظر داشته باشید که کابین آسانسور فضای بسیار کوچکی را به خود اختصاص داده است و در کنار هم جمع شدن افراد برای جابجایی هم این محیط را تنگ تر می کند. پس باید نکاتی را مد نظر قرار داد تا گرمای طبیعی در این فضا حاکم شود و این تجمع آزاردهنده نباشد. باید از لامپ‌هایی استفاده شود که حداقل گرما را نسبت به نور تولیدی، منتشر کنند. استفاده از لامپ های رشته ای را بهتر است کنار بگذاریم چرا که نور کمتر و گرمای زیادی را نسبت به سایر لامپ ها دارند. به‌جای لامپ‌های رشته‌ای از لامپ‌های فلئورسنت می توانید استفاده کنید، اما بهترین گزینه لامپ‌های LED هستند که گرمای تولیدی آن‌ها نزدیک به صفر است.

سبک های نورپردازی در آسانسور

بر خلاف گذشته که بیشتر برای روشنایی در محیط کابین آسانسور نورپردازی را دنبال می کردند. این روزها نورپردازی بیشتر جنبه زینتی دارد و برای افزایش زیبایی فضای داخلی به کار گرفته می شود.

 نورپردازی خطی

 از نورپردازی خطی به صورت عمودی و افقی در یک راستا یا با خط های ناموزون در زیبا سازی بیشتر کابین استفاده می شود. لاین های نوری ال ای دی و اس ام دی بیشترین کاربرد را برای این نورپردازی دارد.

نورپردازی هالوژنی

از این سبک از نورپردازی بیشتر برای سقف آسانسور استفاده می شود؛ یعنی لامپ های هالوژینی را روی سقف کابین نصب می کنند. باید بگویم این نورپردازی آزادی عمل بیشتری را برای زاویه بندی به استاد کار می دهد.

استفاده از لامپ های هالوژنی
استفاده از هالوژن سقفی برای نورپردازی آسانسور

انواع نورپردازی کابین آسانسور

فضای داخل کابین آسانسور بسته است به همین خاطر نور مد نظر از طریق لامپ های که در کابین است تأمین می شود. برای نورپردازی آسانسور دو سبک نورپردازی لایت و ملایم و گرم و پر نور استفاده می شود.

نورپردازی لایت و ملایم

 برای این نورپردازی از رنگ های سرد مثل آبی، یخی و سفید با شدت نور بالا استفاده می شود. برای روشنایی کابین های که جنس آن شیشه ای است این سبک نورپردازی بیشتر کاربرد دارد.

نورپردازی گرم و پر نور

برای نورپردازی پر نور از نور گرم کمک گرفته می شود. این نورها خود به زرد و قرمز دسته بندی می شوند. رنگ های که سبب گرم شدن بیشتر محیط می شوند. در نظر داشته باشید که از رنگ قرمز خیلی استفاده نمی شود و بیشتر این رنگ برای دور شستی به کار گرفته می شود.

کلام آخر در مورد نورپردازی آسانسور

 همان طور که در مقاله پیش رو مطالعه کردید برای نورپردازی استاندارد در کابین آسانسور نکات بسیاری باید مورد توجه قرار داده شود. بهتر است این موارد را زیر نظر یک متخصص و اهل فن دنبال کنید که ما به شما مشاوره گرفتن از تیم تخصصی ایران لایت را در این راستا توصیه می کنیم. امید است مطالب ارائه شده توانسته باشد نظر شما را به جهت راهنمایی های که برای نورپردازی آسانسور به آن نیاز است جلب کرده باشد و از این پس بهترین ها در پیش روی شما باشد.

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری