ایران لایت

6 نکته کلیدی برای نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی اتاق کودک به روش های مختلف
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

نورپردازی اتاق کودک، یکی از نکات بسیار تأثیرگذار در دیزاین و دکوراسیون اتاق کودک است. نور محیطی که کودک در آن رشد می‌کند، نقش بسیار زیادی در رشد وی دارد. اولین محیطی که کودک در آن به شناخت دنیای پیرامون خود می‌پردازد، خانه و به خصوص اتاق خود کودک است. رعایت نکات کلیدی در دکوراسیون و نورپردازی اتاق، تأثیر بسزایی در روند پرورش او دارد.برای اکثر والدین ایجاد یک محیط آرام و بدون تنش برای تربیت فرزندشان بسیار مهم است. 

زندگی برای والدین، پس از تولد کودک کوچک‌شان، تغییر می‌کند. مهم‌ترین دغدغه آن‌ها خوشحالی و آرامش فرزند دلبندشان است. هر پدر و مادری بهترین‌ها را برای فرزندشان می‌خواهند. تنها خواسته آن‌ها ایجاد محیطی سالم برای رشد صحیح دلبندشان است. یکی از این اقدامات که تأثیر بسیار چشمگیری در روند رشد کودک و شکل گیری شخصیت او دارد، دکوراسیون و نورپردازی اتاق خواب کودک است.

در ادامه این مقاله به چند مورد کلیدی از روش‌های صحیح نورپردازی اتاق کودک اشاره می‌کنیم.

به‌کارگیری نور شدید ممنوع!

نورپردازی اتاق کودک بسیار مهم است، زیرا نوزاد پس از تولد چشمان بسیار حسّاسی دارد. او در ابتدا، برای دیدن کامل محیط، ضعف دارد و بیشتر محیط اطراف را به حالت تار می‌بیند. به‌مرور زمان بینایی او بهتر شده و عصب چشمش قوی‌تر می‌شود. او کاملاً می‌تواند محیط پیرامون خود را تماشا کند و میان اجسام و اشخاص تا حدودی تمایز قائل شود.

چشمان کودک حساس است و به‌کارگیری نور شدید (مثل نور لامپ‌های شیشه‌ای) در محیط رشد او مناسب نیست، زیرا این نورهای مستقیم و شدید باعث تضاد نور و سایه می‌شوند. باگذشت زمان ممکن است تضاد نور و سایه موجب ضعف بینایی برای خردسال شود. خوب است بدانید که نورهای درخشان و شدید که از لامپ‌های شیشه‌ای بازتاب می‌شوند، باعث ایجاد احساس دل‌نگرانی و ناآرامی شده و کودک را آزار می‌دهد. توصیه می‌شود برای نورپردازی اتاق کودک، از نور ملایم استفاده شود.

پخش‌کننده‌های نور و آباژورها به علت وجود پرده بر روی چراغ، نور ملایمی از خود انتشار می‌دهند. به همین جهت از بهترین ابزارهای نورپردازی اتاق کودک به شمار می‌آیند. از دیگر مزایای به‌کارگیری آباژور در اتاق کودک این است که به دکوراسیون بهتر اتاق کمک می‌کند و فضای چشم‌نوازتری به وجود می‌آورد.

نورپردازی نامناسب برای اتاق نوزاد با لامپ های نورانی و زننده

دیمر لازمه نورپردازی اتاق کودک

دیمر، شما را به تنظیم نور اتاق‌خواب کودکتان قادر می‌سازد. دیمر یک مدار الکترونیکی است که به برق اتاق متصل می‌شود و به‌وسیله آن روشنایی اتاق را می‌توان به میزان دلخواه تغییر داد و نور مناسب محیط را برای اتاق تنظیم کرد.

ازجمله مزایای دیمر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. تنظیم ساعت بیولوژیک بدن کودک: خوابیدن و بیدار شدن به‌موقع کودکان، یکی از دغدغه‌های اصلی والدین به شمار می‌رود. با استفاده از دیمر، به‌مرور می‌توان کودک را به طور غیرمستقیم عادت داد که با کمتر شدن نور اتاق به تخت‌خواب برود.
  2. عدم ایجاد استرس و اضطراب: ترس از تاریکی از شایع‌ترین ترس‌ها در میان خردسالان به شمار می‌آید. خاموشی مطلق خانه، آن هم به‌یک‌باره، موجب ترس کودک از تاریکی و درنتیجه استرس او می‌شود. دیمر با کم کردن نور به‌مرور زمان مانع ایجاد این ترس می‌شود.
  3. عدم بدخواب شدن کودک: در نیمه‌شب و هنگام شیر دادن یا تعویض پوشک برخی از نوزادان بدخواب شده و خوابیدن مجدد برایشان دشوار است. دیمر این موضوع را نیز تحت کنترل می‌گیرد و مانع از بدخوابی کودک می‌شود.
استفاده از دیمر برای تنظیم نور اتاق کودک

نورپردازی اتاق کودک با کمک افراد حرفه‌ای

در هنگام طراحی دکوراسیون اتاق کودک، کمک گرفتن از نورپردازان حرفه‌ای و طراحان دکوراسیون، به شما کمک شایانی برای ایجاد محیط بهتر می‌کند. آن‌ها با خلاقیت خود می‌توانند فضای زیباتری را خلق کنند. همچنین آن‌ها به طور کامل روحیه کودکان را می‌شناسند و با تجربه‌ای که دارند می‌دانند چه نکاتی فضای اتاق را بهتر می‌کند. به یاد داشته باشید خلاقیت شما نیز در هنگام طراحی، کمک خیلی زیادی به طراح می‌کند.

تأثیر نور طبیعی در نورپردازی اتاق کودک

نوری که از پنجره اتاق، فضای اتاق را روشن می‌کند، یکی از منابع اصلی تأمین نور اتاق است. اگر اتاق‌خواب کودکتان نورگیری بسیار زیادی دارد، بهتر است به کمک پرده مناسب، نور واردشده به اتاق را تنظیم کنید.

استفاده از نور طبیعی برای نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی اتاق خردسالان

نوزاد کوچک تازه متولد شده پس از گذشت چند سال رشد کرده و قد می‌کشد. او حالا می‌تواند در انتخاب دکوراسیون اتاق‌خواب خود نظر دهد. برای نورپردازی اتاق فرزند خود حتماً سلیقه و نظر او را نیز مدنظر داشته باشید. توجه به سلیقه کودک در انتخاب دکوراسیون و نورپردازی اتاق، موجب ایجاد علاقه کودک به فضای اتاق می‌شود. همچنین دادن حق انتخاب به کودک در افزایش اعتماد به‌نفس او نقش بسیار چشمگیری دارد.

برای انتخاب طرح و رنگ آباژور، لوستر، چراغ‌خواب و هر وسیله دیگری، نظر فرزندتان را نیز مدنظر داشته باشید.

رنگ صحیح برای نورپردازی اتاق کودک

در نورپردازی اتاق‌خواب کودکان و خردسالان از دیگر موارد بسیار ضروری، رنگ نور منتشر شده در اتاق است. اگر علاقه‌مند به دیزاین اتاق با نورهای رنگی هستید، باید تأثیر رنگ‌ها بر روحیه و خلق‌وخوی افراد را بدانید. این تأثیرات غیرقابل انکار هستند. به‌عنوان مثال رنگ زرد در بهبود قدرت تکلم کودکان، افزایش خلاقیت آن‌ها و تقویت حافظه، نقش بسیار زیادی دارد. استفاده از این رنگ نور، برای کودکان، انتخاب هوشمندانه‌ای به شمار می‌رود. رنگ آبی آرامش را در ذهن تزریق می‌کند. بهره‌گیری از رنگ آبی در هنگام خواب انتخابی بسیار مناسب است.

کلام آخر:

با نورپردازی صحیح اتاق‌خواب کودکتان، فرصت رشد بهتر او را فراهم کنید. کودکان برای تکامل و ارتباط با محیط پیرامون خود، نیازمند ایجاد ارتباط قوی با محیط هستند. احساسات در کودکان بسیار پر رنگ است و والدین آگاه می‌دانند که توجه به این احساسات و پرورش آن‌ها بزرگ‌ترین گام برای رشد فرزند دلبندشان است.

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری