ایران لایت

نورپردازی توکار چیست و چه کاربردی دارد؟

نورپردازی توکار
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

نورپردازی، جزء جدایی‌ناپذیر دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود. به این معنی که هرچقدر هم از اکسسوری‌های خاص و چیدمان‌های متمایز استفاده کنید، بدون نورپردازی مناسب، عملاً به موفقیت نخواهید رسید. پس پیش از آنکه بخواهید دست به بازسازی یا تغییر دکوراسیون منزل خود بزنید، دور از لطف نیست که اطلاعات لازم را درباره انواع نورپردازی به دست آورید.

نورپردازی را می‌توان به صورت روکار، توکار و یا ترکیبی از این دو در زمان دکور کردن محیط مورد استفاده قرار داد. در ادامه، علاوه بر آشنایی با نورپردازی توکار، شما را با کاربرد آن در فضای داخلی نیز بیشتر آشنا خواهیم کرد. پس همراه ما باشید تا شبیه دکوراتورهای حرفه‌ای در این راه بدرخشید.

نورپردازی توکار، راهی برای روشنایی و زیبایی

نور، منبع اصلی برای روشنایی، جلوه‌بخشی به یک محیط و حتی برجسته‌تر کردن بخشی از چیدمان محسوب می‌شود. برای اینکه فضایی را بزرگ‌تر به تصویر بکشید، قطعاً باید نورپردازی خود را به صورت عمودی و افقی بیشتر کنید. نورپردازی توکار این امکان را برای شما فراهم می‌کند که از دیوار تا سقف را به شکلی متمایز و منظم بُعد ببخشید و نور محیط را به تصویر بکشید. به عبارت دیگر، شما می‌توانید با نورپردازی توکار، پیش از شروع عملیات ساخت‌وساز، محیط را به گونه‌ای متفاوت تعریف کنید. در ادامه، شما را با انواع نورپردازی توکار بیشتر آشنا خواهیم کرد.

نورپردازی صفحه‌ای سقفی

نورپردازی توکار به “نورپردازی در سکوت” هم شهرت دارد. به این معنی که بدون آویزان شدن چیزی از سقف یا دیوار، انعکاس نور را در محیط مشاهده می‌کنید. به نورپردازی صفحه‌ای سقفی، “نور مخفی” هم گفته می‌شود. از این نوع نورپردازی بیشتر برای فضاهای خالی در زیر سقف استفاده می‌شود.

در این نوع نورپردازی، می‌توانید از ریسه‌های نوری یا چراغ‌های توکار در سقف استفاده کنید. از مزایای آن، تابش نور ملایم از سقف به کف به صورت متمرکز است.

استفاده از نورپردازی توکار درون قسمت های خالی سقف

چراغ توکار سقفی

یکی دیگر از انواع نورپردازی سقفی، استفاده از چراغ‌هایی است که پیش از نهایی شدن گچ‌کاری سقف، در آن تعبیه می‌شوند. از مزایای این نوع نورپردازی می‌توان به هزینه مقرون به صرفه آن اشاره کرد. همچنین، روند نصب آن ساده است، البته به شرطی که پیش از نهایی شدن عملیات ساخت‌وساز از آن استفاده شود.

این چراغ‌ها ۹۰ درصد در سقف نصب می‌شوند و تنها ۱۰ درصد باقی‌مانده، نور و قاب دور آن است که قابل مشاهده است. با استفاده از این چراغ‌ها می‌توان نور متمرکز و موضعی را تأمین کرد.

نکته:

  • می‌توانید چراغ‌های توکار سقفی قابل تنظیم را از فروشگاه ایران لایت خریداری کنید تا زاویه نور برای شما قابل تنظیم باشد.
  • از این نوع نورپردازی عموماً برای ایده‌پردازی‌هایی که به صورت نقطه‌ای قرار است در یک بخش تمرکز داشته باشد، استفاده می‌شود.

نورپردازی توکار جانبی

برای کسانی که می‌خواهند جهت تابش نور به سمت پایین یا بالا منعکس باشد و بخشی از دیوار شبیه استفاده از آباژور دیواری روشن شود، نورپردازی توکار جانبی بهترین انتخاب محسوب می‌شود. از این نوع نورپردازی برای سقف و کف‌پوش هم برای مشخص کردن جهت تابش نور به سمت خاصی استفاده می‌شود.

این کار قدری سخت‌تر از دو نوع نورپردازی قبلی است، اما متخصصین ایران لایت این کار را برای شما انجام می‌دهند. سختی کار به دلیل پنهان بودن چراغ‌ها تا ۹۵ درصد است، چرا که قاب‌ها، لنزها و بدنه کار مخفی می‌شوند و فقط رشته‌های نورانی از این چراغ‌ها دیده می‌شوند.

استفاده از چراغ های توکار در دیوار و سقف

چراغ توکار زمینی

این روزها از نورپردازی توکار زمینی در پروژه‌های ساختمانی، ساختمان‌های تجاری، موزه‌ها و گالری‌های هنری بسیار استفاده می‌شود. چرا که سبب عمق‌بخشی به محیط می‌شود و به صورت دفنی در محل گذر یا در زیر ستون‌ها و یا در فضای سبز بدون هیچ مشکلی استفاده می‌شود.

عموماً از چراغ‌های LED و لنزهای ضخیم ضد ضربه برای این نوع نورپردازی استفاده می‌شود. جذب گرد و غبار و نصب پیش از نهایی شدن روند ساخت‌وساز از معایب این نوع نورپردازی در کنار مزایای فراوان آن محسوب می‌شود.

کاربرد نورپردازی توکار

زمانی که منبع نور در سازه‌ها، سقف‌ها، کمدها و دیوارها به صورت مخفی دنبال می‌شود، به آن “نورپردازی توکار” گفته می‌شود. شما می‌توانید در اتاق نشیمن، آشپزخانه، اتاق خواب و حتی راهرو از این نوع نورپردازی استفاده کنید.

نورپردازی توکار در آشپزخانه

بدون تردید، استفاده از این سبک نورپردازی را در آشپزخانه‌های مدرن بسیار مشاهده کرده‌اید. استفاده از پنل برای پوشاندن قاب‌های این سبک نورپردازی در سقف آشپزخانه و نورهای مخفی در زیر کابینت از اصلی‌ترین نمونه‌های این کار محسوب می‌شود. شما می‌توانید از دو سبک نورپردازی روکار و توکار به صورت همزمان برای زیباتر شدن فضا استفاده کنید.

استفاده از نورمخفی و نورپردازی توکار در آشپزخانه

نورپردازی توکار در اتاق خواب

می‌توانید زیر تاج تخت خواب یا قیدهای کناری را با ریسه‌های خطی به سبک نورپردازی توکار دیزاین کنید. البته در سقف‌های کناف‌کاری شده، این نوع نورپردازی بیشترین کاربرد را دارد. حتی می‌توانید از چراغ‌های دیواری و یا سقفی برای تأمین یک نور ملایم در اتاق خواب استفاده کنید.

برای همین منظور میتوانید مقاله نورپردازی سقف کناف هم مطالعه کنید.

نورپردازی توکار در اتاق نشیمن

استفاده از نورهای مخفی برای فضای پشت میز تلویزیون، سقف، دیوار و حتی کف‌پوش، بهترین ایده برای به تصویر کشیدن متمایزترین نوع نورپردازی محسوب می‌شود. دست شما برای دیزاین اتاق نشیمن با این نوع نور حسابی باز است.

نورپردازی توکار در راهرو

برای اینکه عمق راهرو و حتی ارتفاع آن را بیشتر کنید، می‌توانید با گرفتن مشاوره‌های رایگان از متخصصین ایران لایت، شاهد مدرن‌ترین و خاص‌ترین نوع نورپردازی توکار در راهرو منزل خود باشید.

چراغ های توکار سقفی در راهرو ورودی ساختمان

مزایای استفاده از نورپردازی توکار

این سبک نورپردازی برای دنیای مدرن و چیدمان به سبک ساده، با الگو گرفتن از دیزاین‌های مینیمال، بهترین گزینه محسوب می‌شود. حس سادگی و نورپردازی ملایم در محیط قابل مشاهده است.

مزایای بارز نورپردازی توکار:

  • میزان مصرف پایین برق
  • ایمنی بالا
  • طول عمر بالای محصولات
  • کیفیت بالای نور
  • قابلیت تولید نورهای خطی در اشکال مختلف و نامحدود

انتخاب نوع نورپردازی:

انتخاب نوع نورپردازی بسته به محیط، در دو نمونه توکار و روکار تعریف می‌شود.

کلام آخر در مورد نورپردازی توکار

همان طور که در این مقاله مطالعه کردید، نورپردازی توکار نوعی نورپردازی است که جز تابش نور و انعکاس روشنایی در فضا، چیز دیگری از آن قابل مشاهده نیست.

کاربردهای نورپردازی توکار:

  • استفاده از چراغ‌های دفنی برای نورپردازی زمینی
  • استفاده از چراغ‌های خطی برای نورپردازی دیوار و سقف
  • استفاده از چراغ‌های بزرگ و کوچک به منظور تابش نور به صورت نقطه‌ای در بخشی از منزل

شما می‌توانید در کنار تهیه صفر تا صد محصولات مرتبط با این سبک نورپردازی از فروشگاه حضوری و اینترنتی ایران لایت، از مشاوره‌های رایگان آنها نیز برای ایده‌پردازی متمایز نهایت استفاده را ببرید.

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری