ایران لایت

نور مناسب برای مطالعه چه نوری است؟

نور مناسب برای مطالعه چه نوری است؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

 شما اگر در محیطی که میز مناسب، جریان هوای خوب و نورپردازی کافی برای مطالعه نباشد و مشغول درس خواندن یا بررسی و تحقیق شوید، بدون تردید انرژی کافی را از محیط به دست نمی آورید. اصلی ترین گزینه ای که برای مطالعه نیاز پیدا میکنیم، نور مناسب برای مطالعه است. اینکه از چه طیف نوری و در چه فاصله ای باید استفاده شود؟ اصلاً چه محصولاتی برای نورپردازی اتاق مطالعه مورد نیاز است؟ نورپردازی سقفی باشد یا رومیزی؟ در کنار ده ها امر دیگر سوالاتی است که در ادامه به آن پاسخ داده می شود. از آنجایی که با شروع فصل امتحانات این امر شکل پر رنگ تری را به خود می گیرد، در ادامه قرار است با شما از نور مناسب برای مطالعه بیشتر بگوییم تا در این راه قدری بیشتر شما عزیزان را راهنمایی کرده باشیم. پس با ما همراه باشید.

 بهترین لامپ برای اتاق مطالعه کدام است؟

نوری که با استفاده از چراغ های هالوژنی به صورت نقطه ای منعکس می شود در کنار نور چراغ مطالعه بسیار به تأثیر گذاری در یک نورپردازی مناسب کمک می کند. به کارگیری چراغ سقفی توکار یکی از بهترین چراغ ها برای ایجاد نور یکنواخت است. برای شما اگر بستر مناسبی برای مهیا سازی این نورپردازی نیست از چراغ های ریلی و آویز هم می توانید کمک بگیرید. نوری که برای مطالعه در نظر گرفته می شود با نور استاندارد برای کارهای دقیق مثل خیاطی متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب محصولات مناسب در حوزه کسب و کار و مطالعه خود می توانید از مشاورین ایران لایت در این زمینه راهنمایی های لازم را جویا شوید. به طور کلی بسته به فعالیت شما باید نور مناسب به شرح فوق فراهم شود.

نوع فعالیت

حداقل و حداکثر نور (لوکس)

مطالعه کتاب

۳۰۰- ۵۰۰

نوشتن

۳۰۰- ۷۵۰

کار با کامپیوتر

۳۰۰ – ۵۰۰

کار دقیق مانند خیاطی، مدلسازی و نقاشی و طراحی

۱۵۰۰ – ۲۰۰۰

میز مطالعه به همراه چراغ مطالعه

نور زرد یا نور سفید

رنگ نوری که برای مطالعه در محیط داخلی توصیه می شود نور با رنگ سفید است. بر اساس تحقیق های صورت گرفته باید دمای رنگی ۴۰۰۰ الی ۵۰۰۰ کلوین باشد تا نور مناسب برای مطالعه تأمین شود. این نور در لامپ های ال ای دی و فلورسنت یافت می شود. از سوی دیگر باید بگویم نور سفید از ترکیب رنگ‌های قرمز، سبز و آبی به دست می آید که هم راستا با نور آفتاب است. نور سفید چشم را اذیت نمی کند و سبب تمرکز بیشتر می شود. در کل رنگ نور انتخابی بسته به محیطی که قرار است در آن مطالعه دنبال شود انتخاب می شود. چون بحث تخصصی می شود توصیه می کنیم در این راه مشاوره های لازم را از متخصصین ایران لایت جویا شوید. چرا که بر اساس تحقیق های صورت گرفته نور زرد برای شب و نور سفید برای استفاده روزانه توصیه شده است.

انتخاب یک چراغ مناسب برای مطالعه

 شما برای اینکه در هنگام مطالعه بازدهی بیشتری داشته باشید نیاز به نوری بیشتر از سطح معمول در اتاق ها دارید. پس باید به سراغ نورها و لامپ هایی بروید که تنها برای این منظور طراحی می شوند. ما در ادامه دو چراغ و دو منبع نور متفاوت را برای نور مناسب برای مطالعه به شما معرفی می کنیم.

چراغ هالوژن

باید به شما بگویم که چراغ های هالوژن یا همان چراغ سقفی آسان‌ترین راه برای نورپردازی در اتاق مطالعه محسوب می شود. این چراغ ها در قدم اول نور ملایمی را به جهت دور شدن از خستگی چشم در پیش روی شما قرار می دهند. در قدم بعد قابلیت تنظیم قاب های چراغ هالوژنی به تمرکز بر روی یک نقطه بسیار کمک می کند. جهت دهی نور با انواع چراغ های هالوژن با نصب در حد استاندارد سبب می شود تمرکز بیشتری بر روی کتاب تان داشته باشید.

چراغ های سقفی توکار

چراغ مطالعه

چراغ های مطالعه روتین ترین وسایلی هستند که به جهت مطالعه و ایجاد یک نور مناسب برای مطالعه مورد استفاده قرار می گیرند. این سبک از نورپردازی به شدت از خستگی چشم در بلند مدت جلوگیری می کند. پس باید به این مهم اشاره شود که این چراغ در سه مدل رومیزی، ایستاده و دیواری در بازار به فروش می رسد. شما از هر چراغ باید در یک محیط مخصوص به قصد تمرکز بیشتر بر روی مطالعه استفاده کنید. در ادامه تعدادی از لامپ های مناسب به جهت استفاده بر روی چراغ مطالعه را به شما معرفی می کنیم.

لامپی با نور سفید طبیعی

 • نور سفید طبیعی دمای رنگی طبیعی دارد و تقریباً هم راستا با نور خورشید برای روشنایی محیط عمل می کند.
 • از این نور برای یادگیری مؤثرتر استفاده می شود چرا که تمرکز را بالا می برد.
 • برای کارهایی مثل خواندن و نوشتن که نیاز به تمرکز طولانی مدت دارد توصیه می شود از نور سفید طبیعی استفاده شود.
 • بهتر است از چراغ های رومیزی ال ای دی قابل تنظیم برای مطالعه طولانی مدت استفاده شود.

لامپ های فلورسنت سفید

 • لامپ های فلورسنت دمای رنگی سرد و سفیدی را به همراه دارند.
 • یک انتخاب مناسب برای زمانی است که نیاز به شفافیت بیشتر در کنار روشنایی است.
 • این طیف رنگی در نور مناسب برای مطالعه سبب می شود مغز تحریک شود و هوشیاری بیشتری را تجربه کند.
 • کارهایی که نیاز به هوشیاری دارند و باید حسابی سرحال باشید را با این نورپردازی تجربه کنید.
استفاده از لامپ های فلورسنت برای مطالعه
لامپی با نور سفید ملایم
 • این نور بر خلاف لامپ های فلورسنت دمای رنگی گرمی را به همراه دارند.
 • از این نورپردازی برای مطالعه در ساعت های پایانی روز که خورشید دیگر نوری از خود ساطع نمی کند توصیه می شود که استفاده کنید.
 • استفاده از این نور سبب گرم تر شدن محیط مطالعه افراد می شود.
 • در کنار تاثیر گذاری بیشتر برای مطالعه طولانی تر این طیف رنگی سبب زیباتر شدن فضای اتاق مطالعه شما هم می شود.

پیشنهاد نهایی در انتخاب نور مناسب برای مطالعه

 همان طور که در مقاله پیش رو مطالعه کردید برای اینکه یک بازدهی مطلوب داشته باشید قدری نور مناسب برای مطالعه تخصصی می شود؛ چرا که عده ای بر این باورند که نور سفید برای روز و نور زرد برای تمرکز بیشتر در شب بهتر است استفاده شود. بر همین اساس شما باید از لامپ های سقفی و رومیزی استفاده کنید که قابلیت کنترل نور را با قاب های مخصوص داشته باشند؛ یا اینکه متناسب با فضای داخلی اتاق مطالعه شما تنظیمات لازم روی آن دنبال شده باشد. هیچ امری در این مسیر به کمک شما نخواهد آمد مگر مشاوره گرفتن از اهالی فن در این مسیر که ما به شما متخصصین ایران لایت را توصیه می کنیم. بدون شک پیش از هزینه کردن با دریافت اطلاعات لازم می توانید هزینه کمتری را در این مسیر متحمل شوید.

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری