ایران لایت

نورپردازی استخر از صفر تا صد

نورپردازی استخر
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

نورپردازی استخر امروزه به یکی از مهم‌ترین اقدامات پس از اتمام ساخت استخر تبدیل شده است. روشنایی استخر و محیط اطراف آن، موجب ایجاد محیطی آرامش‌بخش شده و همچنین زمینهٔ مناسب برای تجربه‌ای خاطره‌انگیز و رویایی برای شناگر ایجاد می‌کند. استخر با فضای آرام و دل‌انگیز، لذت شنا را چندین برابر می‌کند. ایجاد نور و روشنایی مناسب به‌ویژه در داخل استخر به شناگر امکان دقت و توجه بیشتر نسبت به محیط اطراف خود را می‌دهد. علاوه بر نقش نور بر زیبایی فضای استخر، از نورپردازی صحیح به موجب جلوگیری از آلودگی بصری و حفظ ایمنی شناگر نیز استفاده می‌شود.

قرارگیری در فضای استخری که از نورهای زیبا و چشم‌نواز برخوردار است، حس آرامش را به شناگران الهام کرده و همچنین تا حد زیادی احساس هیجان آن‌ها را تقویت می‌کند. به همین دلیل است که امروزه از طرح‌های بسیار جذاب برای نورپردازی استخر های گوناگون استفاده می‌شود. در ادامهٔ این مقاله به بررسی تمام نکات مورد نیاز در نورپردازی استخر که توسط تیم مجموعهٔ ایران لایت جمع آوری شده است، می‌پردازیم.

روش صحیح در نورپردازی استخر روباز

رعایت اصول نورپردازی استخر های روباز به علت مسائل ایمنی بسیار مهم تلقی می‌شود. نورپردازی به‌طور معمول برای روشنایی اتاق رختکن، آب استخر، کف استخر و دیوارهای آن به کار گرفته می‌شود. در استخرهای روباز، نورپردازی قسمت‌های مختلف استخر متفاوت بوده و نیازمند طراحی و نورپردازی مجزا است. با توجه به این که کارایی اصلی استخرهای روباز، استفاده از آن‌ها در طول روز و ترکیب شنا و لذت دریافت انرژی ساطع شده از خورشید است، اما با نورپردازی مناسب و صحیح می‌توان از آن‌ها در طول شب نیز استفاده کرد. در نورپردازی استخر های روباز، استفاده از سیستم نوری رشته‌ای به دلیل نصب آسان بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ است.

نورپردازی استخر با رنگ آبی و بنفش

نورپردازی کف و دیوار استخر روباز

نورپردازی کف و دیوارهٔ استخر روباز را می‌توان با قرار دادن چندین چراغ‌ رنگی در داخل استخر به ثمر رساند. نور چراغ پس از برخورد با ذرات آب، منظره‌ای بی‌نظیر ایجاد کرده که آرامش و لذت شنا در شب‌هنگام را دو چندان می‌کند. برای نورپردازی داخل استخر، استفاده از لامپ زمینی و دیواری یک پیشنهاد عالی محسوب می‌شود، زیرا با کمک این نوع لامپ می‌توان همهٔ فضای داخلی استخر را به رنگ دلخواه تغییر داد. روش دیگر برای نورپردازی کف و دیوارهای استخر، استفاده از چند منبع نوری متفاوت است. در این روش می‌توان از هنر ترکیب استفاده نمود. به کمک رنگ‌ها و با کمی خلاقیت می‌توان منظره‌ای خاص و کاملاً منحصربه‌فرد خلق کرد.

در هنگام نورپردازی استخر، توجه به همخوانی رنگ کاشی‌ها و چراغ‌های نصب شده روی زمین و دیوار، زیبایی بصری فضای داخلی استخر را دو برابر می‌کند. پیشنهاد طراحان و نورپردازان حرفه‌ای برای روشنایی کف و دیوارها، استفاده از لامپ‌های توکار است، زیرا لامپ‌های توکار موانع کمتری در فضای داخلی استخر ایجاد می‌کنند. لازم به ذکر است که برای نورپردازی دیوارها و کف استخر، اولویت با نورپردازی کف استخر است، زیرا در صورت بروز مشکل در لامپ‌های نصب شده در کف استخر، برای تعمیر آن باید آب کل استخر تخلیه شود.

نورپردازی کهکشانی دیواره ها و کف استخر

راه مناسب برای نورپردازی استخر سرپوشیده

یکی از نکات بسیار مهم و تأثیرگذار و در عین حال اولیه در هنگام طراحی استخر سرپوشیده، نورپردازی آن است. در استخرهای سرپوشیده، روشنایی سقف و همچنین کف استخر دو رکن اصلی در نورپردازی استخر به شمار می‌آیند. پیشنهاد نورپردازان حرفه‌ای برای نورپردازی و تأمین روشنایی سقف استخر سرپوشیده، استفاده از لامپ‌های ال‌ای‌دی است. البته که نورپردازی سقف نیاز به محاسبات دقیق و بسیار تخصصی دارد، زیرا باید به‌گونه‌ای اجرا شود که میزان بازتاب نور از سطح آب به حداقل میزان ممکن برسد. همچنین برای ایجاد جلوهٔ بیشتر در نمای استخر سرپوشیده می‌توان از تزئینات کوچک و سبک مانند فانوس‌های دور استخر بهره گرفت.

نورپردازی محیط اطراف استخر

نورپردازی اطراف استخر نیز عاملی بسیار تعیین‌کننده در جلوه و زیبایی ظاهری فضای اطراف استخر است. برای ایجاد محیطی با حال‌وهوای ویژه، توجه به میزان و نوع نور پخش شده در اطراف استخر بهترین راه حل است. برای این نورپردازی باید به نوع طراحی استخر توجه شود؛ به‌عنوان مثال در صورتی که سطح استخر بالاتر از فضای اطراف آن است، استفاده از لامپ‌های LED و چراغ‌های خطی برای لبه‌های زیرین و بیرونی استخر پیشنهادی بسیار مناسب است. همچنین در صورتی که استخر مدنظر به عبارتی در سطح زمین قرار دارد، برای ایجاد منظره‌ای دلپذیر می‌توان از لامپ‌های LED به عنوان نقطه‌ای در زیر پله‌های منتهی به استخر استفاده کرد.

نورپردازی استخر و محیط اطراف آن به کمک چراغ های فانوسی

بررسی و مقایسهٔ انواع چراغ برای نورپردازی استخر

برای تأمین نور و روشنایی استخر، از انواع سیستم‌های نورپردازی و گونه‌های مختلفی از چراغ‌ها می‌توان بهره گرفت. دور از ذهن نیست که هر نوع از نورپردازی دارای مزایا و معایب مشخصی هستند؛ از این رو برای انتخاب بهترین راه تأمین روشنایی استخر، دست به مقایسهٔ انواع چراغ برده‌‌ایم. انواع لامپ پرطرفدار برای نورپردازی استخر عبارت است از:

لامپ رشته‌ای

چراغ‌های رشته‌ای از تنوع رنگی بسیار پایین و عمر کم برخوردار هستند؛ به همین جهت قیمت بسیار پایین‌تری در مقایسه سایر چراغ‌ها دارند.

استفاده از لامپ های رشته‌ای برای داخل و اطراف استخر

لامپ هالوژنی

لامپ‌های هالوژنی برای روشنایی استخر از قدرت بالاتری برای میزان و شدت روشنایی برخوردار هستند. همچنین آن‌ها عمر بسیار بالاتری نسبت به لامپ رشته‌ای دارند. نکتهٔ قابل توجه در هنگام انتخاب این نوع لامپ این است که لامپ‌های هالوژنی گرمای بیشتری تولید کرده و همچنین هزینهٔ بالاتری نسبت به لامپ‌های رشته‌ای دارند.

لامپ های هالوژن بنفش در استخر

لامپ‌های ال‌ای‌دی

چراغ‌های LED در تولید روشنایی بسیار نقش چشمگیری دارند. همچنین این نوع از چراغ در مقایسه با دو نوع قبل، از عمر بالاتر و ابعاد کوچک‌تری برخوردار هستند. چراغ‌های ال‌ای‌دی برخلاف لامپ‌های هالوژنی، به علت طراحی خاصی که دارند از دمای کم و گرمای پایین‌تری برخوردار هستند.

استفاده از چراغ های led نارنجی و زرد در نورپردازی استخر و اطراف آن

هزینه‌های نورپردازی استخر

به‌طور کلی با توجه به اندازه استخر، نوع، شکل و تعداد چراغ‌های مورد استفاده در هر پروژهٔ نورپردازی متفاوت است و قیمت مشخصی برای همه استخرها وجود ندارد. به همین دلیل قیمت واحد و تعرفهٔ مشخصی برای روشنایی تمام استخرها وجود ندارد و این موضوع ارتباط مستقیمی با اندازه و وسعت استخر، نوع چراغ‌های استفاده شده و حتی نوع سیم‌کشی استخر دارد. نورپردازی استخر تنها به داخل آن محدود نمی‌شود و علاوه بر نصب لامپ‌های متنوع در کف و دیواره‌های استخر، چراغ‌های زیبایی در اطراف آن به کار می‌رود که جلوهٔ بسیار خوبی برای فضای اطراف استخر دارد.

کلام آخر

نورپردازی استخر عاملی بسیار مؤثر در جلوهٔ بیشتر استخر، جلوگیری از خطای دید شناگر و درنتیجه کاهش خطرات جانبی می‌شود. مجموعهٔ ایران لایت مطالب فوق را جهت بهبود کیفیت سطح نورپردازی استخر‌ها جمع‌آوری کرده و در اختیار علاقه‌مندان این حوزه قرار داده ‌است.

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری