ایران لایت

برای نورپردازی سالن ورزشی به چه چیزهایی نیاز داریم؟

نورپردازی سالن ورزشی
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

هدف افراد از رفتن به سالن های ورزشی دریافت انرژی بیشتر برای تمرین های ورزشی است. پس باید مواردی را که سبب بالا رفتن انرژی می شود را رعایت کرد. به عنوان مثال دکوراسیون و تم های رنگی که در محیط به کار گرفته می شود، اگر با تحقیق و بررسی نباشد قطع به یقین به جای فول انرژی شدن افراد، افت انرژی آن ها را به همراه خواهد داشت. یا اینکه اگر نورپردازی سالن ورزشی به درستی دنبال نشده باشد و محیط به شدت روشن یا خیلی تاریک باشد شرایط خوبی برای ورزش کردن مهیا نمی شود. در آخر هم به کارگیری وسایل حرفه ای باشگاهی امر دیگری است که برای برخی از سالن های ورزشی یک امر مهم تلقی می شود تا ورزشکار بی هیچ دغدغه ای تنها به ورزش کردن فکر کند. از آن جایی که برخی از آیتم ها مثل دکوراسیون و نورپردازی تخصصی است و نیاز به کسب مهارت در این زمینه دارد، در ادامه قرار است قدری از فوت و فن های نورپردازی سالن های ورزشی را به شما عزیزان بگویم. پس اگر قصد دارید یک محیط اختصاصی را به قصد افتتاح یک باشگاه ورزشی دایر کنید، دور از لطف نیست که تا پایان همراه ما باشید.

نورپردازی برای ورزش های مختلف چگونه باید باشد؟

وقتی صحبت از سالن ورزشی می شود تنها هدف ما تجربه ورزش بدنسازی یا سایر ورزش های هوازی نیست؛ چرا که در سوله های بزرگ ورزش هایی مثل والیبال، بسکتبال، کشتی و سایر ورزش های گروهی نیز دنبال می شوند.

فوتسال

برای سالن هایی که برای ورزش فوتسال طراحی می شود نورپردازی سالن ورزشی باید به صورت یکنواخت دنبال شود. چرا که اختلاف در شدت روشنایی سبب محدود شدن دید بازیکنان در حین ورزش می شود.

نورپردازی صحیح سالن فوتسال

والیبال

از آنجایی که ورزش والیبال با بلند شدن از سطح زمین عموماً تکرار می شود نیاز است نورپردازی متناسب با ارتفاع سقف سالن دنبال شده باشد. پس بهتر است از سوله های بزرگ برای این ورزش و نورپردازی در آن استفاده شود؛ بنابراین نباید چراغ ها به صورت آویز از سقف در این دست از سالن ها استفاده شود.

بسکتبال

در کنار هیجان این ورزش و تحرک بسیار زیاد آن باید به قد و پرش های بسیار بلند ورزشکاران هم گوشه چشمی داشته باشیم. پس برای نورپردازی سالن ورزشی بسکتبال نباید داخل دایره ای به شعاع ۴ متر حلقه، هیچ چراغی نصب شده باشد.

کشتی

نورپردازی برای سالن کشتی نقش یک قرص در درمان بیماری را دارد. چرا که در این ورزش حساس، کوچک ترین حرکت حریف اهمیت دارد و نیاز است شدت روشنایی در صفحات عمودی به همان اندازه شدت روشنایی در صفحات افقی در نظر گرفته شود.

شنا

برای استخرها باید نور قابلیت کنترل شدن را داشته باشد چرا که در ورزشی مانند واترپلو درخشندگی زیاد مانع دید بازیکنان در حین مسابقه می شود. در صوررتی که در مسابقه های شنا نیاز است حتی خطوط کف استخر و مسیر برای شناگر حسابی روشن و مشخص شده باشد.

لوازم مناسب نورپردازی باشگاه بدنسازی

این روزها وسایل بسیار متنوعی در صنعت نور و روشنایی راه پیدا کرده است پس شما متناسب با هر ورزشی می توانید نورپردازی سالن ورزشی خود را دنبال کنید.

چراغ‌های هوشمند

در قدم اول بهتر است از لامپ هایی استفاده شود که از فناوری کنترل از راه دور بهره گرفته باشد؛ یعنی شما بتوانید پیش از رسیدن به زیر زمین، راهرو و حتی سالن هایی که شبیه گاراژ هستند، مسیر را روشن کنید. این قدم اول برای روشنایی مقدماتی در طول مسیر است.

لامپ هوشمند

نورپردازی طبیعی

هیچ چیزی به اندازه نور خورشید برای جذب انرژی در سالن های ورزشی به شما کمک نمی کند. پس برای نورپردازی سالن ورزشی خود حتماً از نور خورشید که اشعه‌های تقویت‌کننده جسم و روان دارد کمک بگیرید در غیر این صورت از سایر راهکارها باید استفاده شود.

نورپردازی ال‌ای‌دی

در صورتی که نور طبیعی در سالن ورزشی شما وجود نداشت اصلی ترین پارامتری که برای شبیه سازی نور طبیعی خورشید به کمک شما می آید نور ال ای دی است. این نور دمای رنگی 5000 کلوین را منتشر می کند که سبب بالا رفتن انرژی ورزشکاران می شود.

نورپردازی به صورت عمودی و افقی

در مرحله بعد شما با استفاده نورپردازی تفکیکی می توانید به جداسازی سالن ورزشی خود بپردازید. برای این منظور نیاز است با کمک نورپردازی سالن ورزشی نقش پارتیشن در محیط را اعمال کنید؛ یعنی بخشی را با نور بیشتر به ورزش ایروبیک اختصاص دهید و بخش دیگر را با نورپردازی متمایزتر برای بدن‌سازی در نظر بگیرید.

نورپردازی سقفی

شما به هر شکلی که نورپردازی را دنبال کرده باشید نباید از نورپردازی سقفی دور بمانید. چرا که این سبک از نورپردازی سالن ورزشی سبب روشن شدن کل فضا می شود و در دکوراسیون شما به قصد تفکیک سازی نقشی ندارد. بر همین اساس توصیه ما استفاده از چراغ های سوله ای، براکت ال ای دی، پنل های سقفی توکار و روکار است که با کمک ایران لایت می توانید از آن ها بهره بگیرید.

چراغ‌های دیواری

برای روشن کردن گوشه و کنار باشگاه هیچ چیزی به اندازه چراغ های دیواری به کمک شما نمی آید. با چراغ های دیواری به راحتی می توانید نورپردازی سالن ورزشی خود را کنترل شده دنبال کنید؛ یعنی بخشی از چراغ های سالن را در تایمی از روز روشن و بخش دیگر را که نیاز به نور ندارد را خاموش کنید.

چراغ دیواری های نصب شده در باشگاه بدنسازی

نورپردازی آینه ها

شما اگر در زیر زمین یا در یک گاراژ که نور طبیعی کافی ندارد قرار است باشگاه ورزشی خود را دایر کنید به یاد داشته باشید که از نورپردازی برای آینه های قدی نباید غافل شوید. چرا که این آینه ها سبب می شوند بازتاب نور بیشتر شود و شما محیط بزرگ تر و در عین حال روشن تری را مشاهده کنید.

کلام آخر در مورد نورپردازی سالن های ورزشی

همان طور که در مقاله پیش رو مطالعه کردید نورپردازی سالن ورزشی علمی است که اگر هوشمندانه دنبال نشود به هیچ عنوان به جذب ورزشکار به سالن ورزشی شما کمکی نمی شود. بر همین اساس به شما توصیه می کنیم از متخصصین ایران لایت راهنمایی های لازم را برای یک مشاوره اصولی به دست آورید. از آنجایی که هر ورزشی نیاز به نورپردازی مختص به خود دارد این مشاوره و راهنمایی سبب می شود تا شما در مسیر درست گام بردارید. مساحت سالن ورزشی شما، تعداد ورزش های برپا شده در سالن، زیر زمین بودن یا نور طبیعی داشتن محیط در کنار ارتفاع و تم رنگی دیوار و کف پوش و ده ها امر دیگر در نورپردازی سالن ورزشی شما اثرگذار است.

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری