ایران لایت

صفر تا صد نورپردازی صنعتی چگونه است؟

نورپردازی صنعتی
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

قرار است با شما از نوعی نورپردازی بگویم که به منظور ایمنی بیشتر در محیط کار، به کار گرفته می شود. به نورپردازی که در محیط های صنعتی و کارگاهی برای روشنایی بیشتر و امنیت بالاتر نیروی کار مورد استفاده قرار می گیرد نورپردازی صنعتی گفته می شود. از آنجایی که بسیاری از کارگاهای صنعتی روند تولید را در ساعت های پایانی شب، زمانی که هوا حسابی تاریک و یا نیمه تاریک است دنبال می کنند، این سبک از نورپردازی بسیار از ایجاد حوادث پیش بینی نشده جلوگیری می کند. پس برای روشنایی بیشتر در محیط های صنعتی، کاهش خطرات و حوادث و افزایش بهره وری، کافی است با ما همراه شوید تا با نورپردازی صنعتی بیشتر آشنا شوید.

با نورپردازی صنعتی بیشتر آشنا شویم

 همان طور که اشاره شد نورپردازی صحیح سبب می شود راندمان کاری، زمانی که نور طبیعی در محیط وجود ندارد بالاتر برود. حال ما به شما خواهیم گفت که چطور این نورپردازی باعث می شود تا هزینه های مصرفی شما هم کاهش پیدا کند. در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه شوید.

استفاده از نور مناسب و صرفه جویی در هزینه ها

همه شما به خوبی می دانید برای بالاتر رفتن سودهی در یک کارگاه صنعتی، اصلی ترین موردی که باید از آن پیروی شود صرفه جویی در هزینه های مصرفی است. پس برای این مهم در ابتدا باید با یک متخصص ارتباط برقرار کرد که ما به شما ایران لایت را توصیه می کنیم. در قدم بعد باید از لامپ‌های LED با شدت نور مناسب و مصرف انرژی کمتر بهره گرفت تا در پروسه نورپردازی هزینه زیادی به کارفرما تحمیل نشود.

استفاده از لامپ های کم مصرف

بالا رفتن راندمان کاری در محیط های صنعتی

زمانی که نور و روشنایی به اندازه کافی در محیط فراهم نباشد، قطع به یقین کارایی به صورت مفید دنبال نمی شود. چرا که نیروی انسانی تمرکز کافی بر روی پروژه ای که در دست دارد را نخواهد داشت. به همین خاطر اولین امری که به بالا رفتن راندمان کاری در محیط های کارگاهی و صنعتی کمک می کند نورپردازی به روش صنعتی است. حتی در برخی از پروژه های کاری داشتن نورپردازی مناسب در طی روز هم سبب می شود تا خطرات و اشتباهات کاری تا حد قابل قبولی کاهش پیدا کند.

افزایش امنیت بیشتر برای نیروی انسانی

به دست آوردن یک نیروی کار کارآمد منوط بر آن است که شما شرایط لازم برای یک محیط کار بی خطر را فراهم سازید. چرا که اگر پیش آمدی در طی پروسه کاری برای نیروی انسانی اتفاق بیفتد شما آن نیروی توانمند و حرفه ای را برای همیشه از دست خواهید داد. حال برای اینکه از این موضوع پیش گیری شود باید صفر تا صد مواردی که برای ایمنی در محیط کار به آن نیاز است را فراهم کنید. یکی از این موارد مهم نورپردازی به روش صنعتی و حرفه ای است که شما با راهنمایی های ایران لایت می توانید به بهترین ها دست پیدا کنید. هر چقدر ریسک کارهای پر خطر با اعمال ایمنی در کار کمتر شود بازدهی در روند تولید بیشتر می شود.

بهبود سلامت جسمی و روحی نیروی کارآمد

همه شما به خوبی می دانید که کار چه به صورت نشسته و چه ایستاده توان و انرژی خیلی زیادی را از کارگران می گیرد. پس اگر در محیط نورپردازی به خوبی دنبال نشده باشد این افت انرژی به چند برابر بیشتر از حد معمول خود می رسد، چرا که اگر نور به اندازه کافی نباشد تمرکز کافی وجود ندارد و در گذر زمان شخص دچار بیماری های چشمی می شود. یا اینکه در طی روز با افت فشار و سردرد مواجه می شود. در صورتی که نیروی کار شما مدام با این بیماری ها روبرو باشد آیا کار در کارگاه صنعتی شما به درستی پیش می رود؟

افزایش تمرکز کارگران با نورپردازی صنعتی صحیح

برای کارگاه های صنعتی چه نورپردازی کاربردی تر است؟

مساحت هر سوله و کارگاه، نوع کار دنبال شده، تعداد نیروی انسانی، تمرکز خاص بر روی یک دستگاه و ده ها امر دیگر در شیوه درست نورپردازی به روش صنعتی اثر گذار است. در ادامه بخشی از این موارد را با شما برای رسیدن به یک نورپردازی حرفه ای و کارآمد در میان می گذاریم. همراه ما باشید.

  • باید نورپردازی متناسب با ارتفاع محل کار و ارتفاعی که برای تمرکز بر روی پروژه کاری به آن نیاز است دنبال شود.
  • نوع قرارگیری و چیدمان قفسه ها و تجهیزات و فاصله بین دستگاه ها و تجهیزات کاری شیوه نورپردازی را تغییر می دهد.
  • با توجه به رنگ آمیزی دیوارپوش ها و کف پوش ها سبک نورپردازی در هر کارگاه صنعتی تغییر می کند.
  • استفاده از نورپردازی خطی و کنترلی به بازدهی بیشتر در زمان کار کمک می کند.
  • هر چقدر برای کارهای ظریف شدت نور شدید تر باشد کار با دقت نظر بیشتری دنبال می شود.

نکاتی که برای نورپردازی به روش صنعتی باید بدانیم

شما متناسب با کاری که در کارگاه تولیدی دنبال می کنید باید از سه نوع نورپردازی صنعتی به صورت ملایم، شدید و ضعیف بهره بگیرید.

  • در نورپردازی شدید تمامی محیط از فضای بالا و پایین نورپردازی می شود.
  • نورپردازی ملایم تنها به روشن تر شدن محیط کمک می کند.
  • نورپردازی ملایم نیازی به روشن شدن تمام محیط ندارد و تنها به صورت نقطه ای بخشی از میز کار نیروی کار را روشن می کند.
نورپردازی از بالا و پایین

توزیع نور مناسب با نوع کار

شما باید بر اساس نوع کاری که در کارگاه دنبال می کنید نورپردازی را برای پرسنل کاری خود در نظر بگیرید. برای این منظور می توانید از لامپ هایی که زاویه تابش را در جهت های متفاوت مشخص می کنند استفاده کنید.

نقش طیف رنگی نورپردازی

علاوه بر رنگ آمیزی کف پوش و دیوار پوش باید تم رنگی نورپردازی هم متناسب با محیط کارگاهی شما دنبال شود. مشخصاً نورپردازی با تم رنگی سفید برای بهتر شدن حال روحی کارکنان شبیه ورزشگاه بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

اصول ایمنی را جدی بگیرید

در محیط های صنعتی خطر آتش سوزی، جرقه های ناشی از بالا رفتن دما و خطرات ناشی از ضربه و لرزه بسیار زیاد است. بر همین اساس باید از لامپ هایی استفاده شود که مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی و ضربه دارند.

مصرف کمتر با کنترل بیشتر

برای اینکه بتوانید کنترل نورپردازی را در محیط به دست بگیرید، بهتر است نورپردازی را به صورت کنترلی دنبال شود. این روش به شما کمک خواهد کرد که در هر تایمی از شبانه روز، خود برای کم و زیاد شدن میزان نور در محیط اقدام کنید. این امر نه تنها راندمان کارای را بالاتر می برد بلکه در هزینه مصرفی شما صرفه جویی می کند.

کنترل کردن نور با نورپردازی هوشمند

کلام آخر در مورد نورپردازی به روش صنعتی

همان طور که در مقاله پیش رو مطالعه کردید برای اینکه بتوانید در محیط های کارگاهی و سوله های بزرگ و کوچک راندمان کاری بالاتری را داشته باشید، در قدم اول باید ایمنی کارگر تأمین شود و در قدم دوم شرایط و بستر مناسبی برای کار در نظر گرفته شود. بعد از لباس کار ایمن، محیط ایمن داشتن با یک نورپردازی صنعتی است که سبب تمرکز بیشتر و کاهش خطرات می شود. این امر به شما کمک خواهد کرد که بهترین ها را برای سودهی بیشتر فراهم سازید. برای کسب راهنمایی های بیشتر در این زمینه کافی است با متخصصین ایران لایت از طریق درگاه های ارتباطی در تماس باشید.

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری