ایران لایت

نورپردازی پاساژ و تاثیر آن بر زیبایی محیط

نورپردازی پاساژ
آنچه در این مقاله می‌خوانید...

 از آنجایی که داشتن یک نورپردازی حرفه‌ای در هر حوزه ای به کار شما می آید، بر خود واجب دانستیم که این بار نه از یک نورپردازی صنعتی برای بالا رفتن راندمان کاری و ایمنی بیشتر که به منظور جذابیت بیشتر برای جذب مشتری با شما بگویم؛ بلکه قرار است از نورپردازی پاساژ که با فراهم کردن جذابیت بیشتر مخاطب را به سمت خود جذب می کند با شما برای پیشبرد اهدافتان سخن بگوییم. هدف کارفرما از این مهم ایجاد فضایی مطلوب برای بهتر دیده شدن در شب، روشنایی بیشتر محیط و یا جذابیت بیشتر فروشگاه های پاساژ برای خرید مشتریان است. بر همین اساس در ادامه تمامی مواردی که برای نورپردازی در یک مرکز تجاری نیاز است را با شما عزیزان در میان می گذاریم. برای آشنایی بیشتر کافی است ما را تا پایان همراهی کنید.

صفر تا صد نورپردازی در یک مرکز تجاری

 همه شما به خوبی می دانید از درب پارکینگ تا ورودی فروشگاه های یک پاساژ و محیط های مرتبط با رفت و آمد نظیر راهروها و راه پله ها و حتی کافه و رستوران های آن و محیط هایی که در تصویر سازی بهتر یک مجموعه اثرگذار است نیاز به بهتر دیده شدن دارد. این بهتر دیده شدن منوط به یک نورپردازی حرفه ای می شود که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

نورپردازی مجتمع تجاری در نمای ساختمان

 در قدم اول برای اینکه تک تک فروشگاه ها به سود قابل قبول دست پیدا کنند باید نورپردازی اصلی از نمای بیرون، حرفه‌ای دنبال شود. یک مرکز تجاری غول پیکر به وسیله روشنایی است که در افتتاحیه خود به چشم می آید. همین امر هم سبب می شود تا رهگذران جذب آن شوند و برای کنجکاوی پا به این مرکز تجاری بگذارند و کار شما شروع شود. حال زمان آن می رسد که به روشنایی ویترین فروشگاه ها بعد از نورپردازی پاساژ بپردازیم.

نورپردازی نمای اصلی ساختمان پاساژ

دکوراسیون متمایز و دیده شدن مغازه ها

هر چقدر خلاقیت در دکوراسیون و نورپردازی مغازه ها بیشتر باشد کیفیت فروش هم بالاتر می رود. به این خاطر که شما در گوی رقابت پیشی خواهید گرفت و در چشم مخاطب بهتر دیده می شوید. در نظر داشته باشید مغازه های خیلی لوکس باید نور بیشتری را برای مخاطب در نظر بگیرند تا اجناس با دردسر کمتری به تصویر کشیده شود. نورپردازی خطی و ریلی برای تمرکز بر روی رگال های لباس یا قفسه های فروشگاه انتخاب قابل قبولی محسوب شود.

نورپردازی محوطه عمومی پاساژ

 محوطه عمومی یک پاساژ می تواند شامل فضای بازی کودکان ، تئاتر، شهر کتاب، سینما ، باشگاه ورزشی، هایپر مارکت و سایر بخش های دیگر آن شود. در این محیط ها عموماً نورپردازی به صورت سلیقه ای و متناسب با نیاز مصرف کننده دنبال می شود. برفرض در شهر کتاب، نور به صورت نقطه ای و در سینما از نور عمومی با شدت کم استفاده می شود.

نقش نور در استراحت مشتریان

 عموماً مشتریان برای استراحت به کافی شاپ و رستوران پاساژ سری می زنند. بر همین اساس باید در این محیط ها از نورهای گرم و آرامش بخش استفاده شود تا فرد با صرف یک وعده غذا و نوشیدنی بتواند قوای از دست رفته خود را با آرامش حاکم در محیط به دست آورد و برای خرید مجدد راهی پاساژ شود. این بخش از پاساژ بسیار با اهمیت است چرا که کاربران در این محیط به خرید یا برگشت به خانه حسابی فکر می کنند. هر چقدر فضا دل نشین تر و آرام تر باشد شما برنده تر خواهید بود.

نورپردازی پاساژ با استفاده از بالون های تزئین شده

روشنایی در راهروها و راه پله

 استاندارد هایی عموماً برای شدت روشنایی در یک پاساژ در نظر گرفته می شود. این میزان نور برای ایمنی، فروش بیشتر و جذابیت مد نظر قرار داده می شود. برای مثال روشنایی ۳۰۰-۵۰۰ لوکس برای فروشگاه ها و روشنایی با میزان ۱۰۰-۱۵۰ لوکس برای راهروها و پله ها برای ایمنی بیشتر کاربران لحاظ می شود. علاوه بر شدت نور باید توزیع نور هم مناسب باشد که فضا تاریک نباشد و خطراتی را برای مشتریان فراهم نکند.

 نورپردازی تزئینی پاساژ

 نورپردازی تزئینی عموماً به منظور زیباتر دیده شدن پاساژ از نمای بیرونی و داخلی دنبال می شود. بر فرض اگر آب نما در محیط داخلی است باید نورپردازی به صورت متمرکز در این بخش دنبال شود، چرا که تصویر سازی اصلی پاساژ در این محیط قرار است انجام شود. حال اگر قرار است پاساژ در فضای بیرونی با گل کاری بهتر دیده شود باید نورپردازی به صورت عمومی کل محوطه پاساژ را روشن کند تا محیط شیک تر نشان داده شود.

جایگاه نور در انبار پاساژ

 برای صرف جویی در هزینه روشنایی نیاز است بخشی از پاساژ با نور بیشتر و بخش دیگر با نور حداقلی روشن شود. هر چقدر فضای بیرون و محیط مربوط به پاساژ به نور بیشتری نیاز داشته باشد، انبار گردانی به روشنایی زیادی نیاز ندارد؛ یعنی نور تزئینی برای این محیط معنایی ندارد. همین که قفسه ها و بسته بندی ها برای تشخیص و انبار گردانی دیده شود کافی است.

نورپردازی انبار پاساژ

روشنایی مربوط به پارکینگ مرکز تجاری

 در قسمت پارکینگ پاساژ نورپردازی اصولی و درست بسیار حائز اهمیت است. در عین حال که باید به صرفه جویی در مصرف انرژی اهمیت داده شود، نیاز است که نور به گونه ای تنظیم شود که رفت و آمد برای خودروها سخت نشود تا تصادف و خسارتی را به بار نیاورد. برای این منظور می توان از نورهای سقفی و دیواری به صورت همزمان با تمرکز بر روی جای پارک هر خودرو استفاده کرد. نورهای سقفی برای بهتر دیده شدن محیط به صورت عمومی و نورهای دیواری برای دیده شدن بهتر جای پارک عموما استفاده می شود.

کلام آخر در مورد نورپردازی پاساژ

 همان طور که در مقاله پیش رو مطالعه کردید نورپردازی پاساژ امری بسیار پیچیده و حرفه ای است. از همین رو کارفرما پیش از هر اقدامی بهتر است با متخصصین این امر ارتباط برقرار کرده و مشاوره های لازم را به دست آورد. برای این منظور ما به شما ایران لایت را با سال ها تجربه و تخصص توصیه می کنیم تا شما سریع تر و با دردسر کمتری بتوانید صفر تا صد نورپردازی در یک مرکز تجاری را در تمام بخش های آن دنبال کنید. بدون شک برای بهتر دیده شدن پاساژ از سوی رهگذران، خرید بیشتر از فروشگاه های داخل با نورپردازی اصولی، کارفرما به سود مضاعف تری دست پیدا می کند. البته نقش نور در ایمنی کاربر هنگام رفت و آمد در راهرو، راه پله و پارکینگ هم باید بسیار تیزبینانه دنبال شود تا مشتریان شما به مشتری وفادار تبدیل شوند. در آخر هم باید نورپردازی عمومی در بخش آب نما، فضای سبز، فضای بازی، رستوران و کافی شاپ و یا هر بخش دیگر در مرکز تجاری با دقت دنبال شود تا شما به هدف نهایی خود به سادگی دست پیدا کنید.

مکعب طلایی ایران لایت
تیم تولید محتوای ایران لایت

ما به عنوان تیم تولید محتوای ایران لایت، تلاش خودمان را می‌کنیم تا بهترین و کاربردی ترین محتوا‌ها را برای شما بنویسیم. تنها داشتهٔ ما، توجه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لایت
با بخش های مختلف فروشگاه لایت آشنا شوید.

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پیدا کردن راحت محصول با
دسته بندی محصولات
کمک گرفتن از مشاوران لایت در
پشتیبانی
انتخاب بهتر با
بررسی محصولات
در دسترس بودن خدمات در
حساب کاربری